1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Karl Allen Lugmayer/Gabor Tinz).
Upchatý komín v domácnosti je trápením každého majiteľa nehnuteľnosti, ktorého povinnosťou je starať sa o aktívny komín. Čo by ste mali robiť, ak je komín upchatý, a dokážete ho vyčistiť sami bez toho, aby ste si zavolali kominára?
Upchatý dymovod predstavuje veľký problém. Nikdy ho nepodceňujte
Čistenie dymovodu a zabezpečenie jeho neblokovania je jednou z povinností majiteľa domu. Nezabezpečenie správneho fungovania dymovodu môže mať vážne následky a môže dokonca viesť k požiaru.
Všetko kvôli sadziam, ktoré sú v komíne. Sadze sa môžu nakoniec vznietiť a byť príčinou požiaru.
V závislosti od spôsobu vykurovania vášho domu by ste si mali dať včas skontrolovať komín, čo oficiálne vykonáva kvalifikovaný kominár. Ak však nezabezpečíte, aby bol kominár vpustený do vášho domu, môže vám hroziť pokuta.
Ak je dom vykurovaný tuhým palivom, napríklad uhlím, peletami, ekohráškom alebo drevom, kontrola by sa mala vykonávať štvrťročne a v prípade vykurovania plynom a olejom raz za šesť mesiacov.
Pokutu môže uložiť súd aj okresný stavebný inšpektor.
Ako spoznáte, že máte upchatý komín?
Žiaľ, niekedy sú potrebné návštevy kominára častejšie ako v určitých termínoch pri kontrole dymovodu. Prvým príznakom upchatého komína je spätný tok dymu v komíne.
To je najjasnejší zo signálov a s čistením dymovodu netreba otáľať. My však vieme reagovať oveľa skôr – kontrolou ťahu v dymovode.
Jedným z najjednoduchších spôsobov kontroly ťahu v komíne je vykonanie skúšky pomocou sviečky. Zapálenú sviečku umiestnite do blízkosti komínového otvoru a sledujte, či dym zo sviečky ťahá nahor. Ak sa dom nepohybuje hore komínom, môže to znamenať zlý ťah.
Ako môžete vyčistiť komín sami bez toho, aby ste museli liezť na strechu? Na pomoc prichádzajú kominári
Niekedy však nechceme volať odborníka, pretože každá ďalšia návšteva kominára nás môže vyjsť draho. V závislosti od regiónu stojí základná služba vyčistenia komína cca. 25 – 50€. Ďalšie dodatočné kominárske práce sú tiež čoraz drahšie.
Preto sa vynára otázka: Môžete si komín vyčistiť sami?
Existuje niekoľko spôsobov, ktoré môžeme vyskúšať a ktoré si nevyžadujú výstup na strechu.
Prvým, staromódnym spôsobom je vyčistenie potrubia zemiakovými šupkami. Možno je to prekvapujúce, ale zemiakový škrob v zemiakoch, a teda aj v zemiakových šupkách, účinne vysušuje nánosy sadzí v potrubí.
Takáto úprava síce neodstráni sadze úplne, ale spálením šupiek sa môže oddialiť mechanické čistenie komína a uľahčiť odstránenie sadzí, keď k nemu dôjde. Zemiakové šupky by sa mali dôkladne vysušiť.
Skúste vyčistiť dymovod pomocou kefy alebo špeciálneho prášku.
Druhý spôsob tiež nevyčistí komín úplne, ale môže na krátky čas pomôcť. Priestor v dymovode môžete skúsiť vyčistiť čo najviac zospodu.
Potom môžete vyskúšať čistenie pomocou kominára alebo súpravy na čistenie komínov, ktorá sa pripojí k vŕtačke.
Možnosťou je aj chemické čistenie komína. Na trhu sú dostupné prášky na čistenie komínov. Stačí, ak z času na čas nasypete do komína výrobcom odporúčanú dávku prášku.
Môžete si komín vyčistiť sami? Čo na to hovorí zákon?
Nie každý chce sám vyliezť na strechu svojho domu a nie je to bezpečné. Odporúča sa, aby sa takéto veci prenechali kvalifikovaným osobám. Ak však bývate v rodinnom dome, zákon vám nezakazuje, aby ste si komín čistili sami.
Ak človek nemá strach z výšok a strecha je stabilná, môže takéto práce vykonávať sám, pričom musí dodržiavať všetky možné bezpečnostné opatrenia.
Vo viacpodlažných budovách je už potrebné zveriť túto činnosť osobe, ktorá má osvedčenie majstra kominára.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pred vykurovacou sezónou urobte jednu vec s radiátorom. Vaše účty za vykurovanie budú nižšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.