1.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/solod_sha/Adonyi Gábor).
Nie ste si istí, aké druhy medu existujú? Zistite, aké sú rozdiely medzi medmi vyrábanými rôznymi spôsobmi, a zistite, aké majú druhy. Zistite tiež, aké príchute majú najobľúbenejšie medy, a pozrite sa, z čoho sa vyrábajú.
Z čoho sa skladá med?
Z čoho sa vyrába med? Možno ste sa už mnohokrát zamýšľali nad tým, čo všetko je potrebné na výrobu tohto prírodného produktu, ktorý je tak cenený pre svoje zdraviu prospešné vlastnosti. Med, ako ho poznáme, sa vyrába buď z nektáru kvetov, alebo z medovice.
Ten prvý produkujú rastliny v kvetných nektáriách, čo sú špeciálne vytvorené žľazy. Nie každá rastlina produkuje med, ktorý je vhodný na ľudskú spotrebu – musí ísť o medonosnú rastlinu, napríklad lipu, oregano alebo repku olejnú. Atraktívna vôňa a vzhľad týchto kvetov lákajú hmyz, ktorý z nich zbiera nektár.
Každá medonosná rastlina má dlhé obdobie kvitnutia. Včely z nej čerpajú živiny, ktoré sú nevyhnutné na produkciu medu. Po nazbieraní nektáru ho hmyz zhromažďuje do mednej vázy a potom ho odnáša späť do úľa. V každom okamihu si včela so sebou môže vziať 40 až 50 mg kvetového nektáru.
V prípade medovice je to trochu inak. Medovica je výlučok zo šťavy vybraných rastlín. Prijíma ho hmyz živiaci sa na stromoch a potom sa spracúva a vylučuje. Potom má podobu sladkého, lepkavého sekrétu, ktorý láka včely. Tie zbierajú medovicu z listov a ihličia stromov a nosia ju do úľa. Na mieste medovica kvasí a pomaly sa mení na medovicový med. Medovica sa najčastejšie tvorí z líp, zatiaľ čo medovica z ihličnatých stromov sa tvorí zo smreka a jedle.
Druhy včelieho medu
Druhy včelieho medu sa líšia surovinou, z ktorej sa získavajú. Možno preto uviesť tri základné druhy medu:
- nektárový med – vzniká z nektáru kvetov;
- medovicový med – vytvorený z medovice ihličnatých alebo listnatých stromov;
- nektárový medovicový med – vytvorený čiastočne z kvetového nektáru a čiastočne z medovice.
Aké druhy medu existujú? Rozdelenie podľa odrôd
A aké sú druhy medu, ak berieme do úvahy rastliny produkujúce med, z ktorých sa zbiera nektár? V súčasnosti je možné uviesť:
- lipový med – tekutý med môže byť bledožltý, žltý alebo zlatý. Keď vykryštalizuje, stáva sa bledožltým alebo zlatožltým;
- agátový med – v tekutej forme bude bledozlatý. Keď skryštalizuje, môže mať farbu od bielej po bledožltú;
- facéliový med – v tekutej forme má svetlú biskvitovú farbu s možným zelenkastým nádychom. Po kryštalizácii sa jeho farba ešte zosvetlí;
- vresový med – v tekutej forme má tmavú jantárovú farbu s miernym červenkastým nádychom. Po vykryštalizovaní získa hnedú alebo zlato-oranžovú farbu;
- repkový med – tekutý med bude veľmi svetlý, slamovej farby. Po vykryštalizovaní bude biely alebo sivastý krémový ;
- pohánkový med – v tekutej forme má svetlohnedú farbu s jemným červenkastým nádychom. Po kryštalizácii sa mierne zosvetlí;
- med z viacerých kvetov – v závislosti od nektáru, z ktorých pochádza, môže mať veľmi odlišné farby;
- med z ihličnatých kvetov – v tekutej forme môže mať rôznu farbu od svetlosivej a svetlozelenej až po hnedú a takmer čiernu. Po kryštalizácii sa stáva tmavohnedým so sivým alebo zelenkastým nádychom.
- listový medovicový med – v tekutom stave má svetlohnedú alebo čajovú farbu. Po vykryštalizovaní sa stáva hnedým alebo sivohnedým.
Od čoho závisí chuť medu?
Od čoho závisí chuť medu? V prvom rade závisí od toho, odkiaľ pochádza nektár alebo medovica, z ktorej sa pripravuje. Mali by ste tiež vedieť, že svetlejšie medy majú zvyčajne o niečo jemnejšiu chuť, zatiaľ čo tmavšie medy sa ukážu ako výrazné a niekedy dokonca veľmi intenzívne v chuti.
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.