Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zaujímavosti,

IQ sa počas života mení. Tieto aktivity môžu znížiť naše IQ

01.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pexels/AnnaShvets pexels.com/EKATERINA BOLOVTSOVA). Inteligencia je len čiastočne vrodená vlastnosť. Svoje intelektuálne schopnosti zvyčajne rozvíjame počas detstva a dospievania, ale nie každý si uvedomuje, že...

01.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pexels/AnnaShvets pexels.com/EKATERINA BOLOVTSOVA).

Inteligencia je len čiastočne vrodená vlastnosť. Svoje intelektuálne schopnosti zvyčajne rozvíjame počas detstva a dospievania, ale nie každý si uvedomuje, že naše IQ sa môže kedykoľvek v živote zmeniť. Čo spôsobuje jeho zníženie?

život pred očami, smrť, mozog
Foto: Pexels/AnnaShvets

Čo je to vlastne IQ?

Termín IQ často používame na označenie inteligencie, ale čo to vlastne znamená? IQ je skratka z anglického výrazu „intelligence quotient“, čo znamená inteligenčný kvocient. V praxi ide o výsledok IQ testov, ktorý zisťuje naše mentálne schopnosti, ako je uvažovanie, logické a abstraktné myslenie, ako aj rýchlosť učenia.

V súvislosti s IQ urobil dôležité pozorovania výskumník James R. Flynn z University of Otago na Novom Zélande. V roku 1984, po analýze výsledkov testov zo 14 krajín, si všimol, že IQ v populácii západných civilizačných krajín sa od začiatku 20. storočia z roka na rok zvyšuje. Hovoríme o troch bodoch za desaťročie, teda približne 0,3 bodu za rok. Táto tendencia sa nazývala Flynnov efekt.

Môžu sa úrovne inteligencie meniť?

V prvom rade je vhodné zdôrazniť, že podľa modernej vedy môžeme rozlíšiť dve základné formy ľudskej inteligencie:

  • fluidná inteligencia – schopnosť uvažovať, transformovať a generovať. Inými slovami, je to schopnosť prispôsobiť sa novým situáciám a schopnosť využívať nadobudnuté vedomosti v neznámych situáciách.
  • kryštalizovaná inteligencia – schopnosť porozumieť kultúrnym a sociálnym informáciám a zapojiť ich do každodenného myslenia.

IQ testy sa zameriavajú na fluidnú inteligenciu, čo znamená, že demonštrujú našu schopnosť rýchlo sa rozhodovať o nových problémoch. Fluidná inteligencia sa zvyčajne rozvíja počas detstva a ranej dospelosti, ale s vekom môže klesať. Ako však vedci dokazujú, existujú faktory, ktoré môžu tento pokles urýchliť.

Mýtus o multitaskingu. Je to skutočne žiaduca vlastnosť?

V dnešnej dobe je multitasking žiaducou vlastnosťou najmä medzi zamestnancami. Množstvo podnetov, ktoré nás v dnešnom svete obklopujú, znamená, že čoraz viac rozdeľujeme svoju pozornosť a v dôsledku toho sa čoraz viac stávame multitaskingom.

Ako však uviedol profesor Earl Miller z Massachusettského technologického inštitútu, vykonávanie viacerých činností naraz nie je vlastnosťou úspešných ľudí alebo ľudí s vysokým IQ, práve naopak – môže ho znížiť až o 10 bázických bodov. Multitasking podľa neho ničí našu produktivitu, zasahuje do kreatívneho myslenia a vedie k viacerým chybám.

Podľa neurovedca je pozornosť obmedzeným zdrojom a náš mozog dokáže uložiť iba obmedzené množstvo informácií naraz. Má teda obmedzenú schopnosť myslieť na veľa vecí naraz.

„Naše mozgy nie sú navrhnuté tak, aby sa vysporiadali so zmyslovým preťažením.“

– čítame v jeho článku uverejnenom v časopise Fortune.

Foto: pexels.com/EKATERINA BOLOVTSOVA

Vedci sa domnievajú, že dlhé a časté šoférovanie môže znížiť IQ

V roku 2017 sa objavil výskum, ktorý naznačuje, že jazda autom viac ako dve hodiny denne môže mať negatívny vplyv na naše IQ a v dôsledku toho prispieť k zníženiu inteligencie. Vedci skúmajúci, ako sedavý spôsob života ovplyvňuje ľudský mozog, zistili, že skóre IQ klesalo rýchlejšie u Britov v strednom veku, ktorí každý deň jazdili na dlhé vzdialenosti.

Štúdie sa zúčastnilo viac ako 500 000 Britov. Každý deň 2 až 3 hodiny denne jazdilo autom 93 000 ľudí. Zistili, že mentálna sila tejto skupiny klesala rýchlejšie ako u tých, ktorí nešoférovali vôbec alebo jazdili menej ako hodinu.

Podobný výsledok mali aj ľudia, ktorí pozerali televíziu viac ako tri hodiny denne – ich inteligencia sa v priebehu piatich rokov znižovala rýchlejšie.

Ovplyvňuje strava inteligenciu? Tu je návod, ako sa starať o náš mozog

Strava má obrovský vplyv na fungovanie nášho tela a našu pohodu. Niektoré živiny ako omega-3 mastné kyseliny majú veľký vplyv na fungovanie nášho mozgu. Z tohto dôvodu sa oplatí zaradiť do našej stravy veľké množstvo rýb, orechov a zeleniny, vrátane: železa, ako je špenát alebo brokolica.

Nesprávna strava bohatá na mastné a sladké produkty môže zasa negatívne ovplyvniť náš organizmus. Cukor aj tuk zhoršujú funkciu mozgu a konzumácia veľkého množstva spracovaných produktov a konzervačných látok môže potenciálne znížiť naše IQ.

Chronický stres a inteligencia

Dlhodobý stres, ktorý nedokážeme uvoľniť, môže mať na náš organizmus veľmi negatívny dopad a niekedy môže viesť aj k mnohým ochoreniam v tele. Chronický stres oslabuje našu koncentráciu, spôsobuje poruchy spánku a vedie k zápalovým reakciám organizmu.

Negatívny vplyv stresu na náš organizmus opakovane potvrdili aj vedci vo svojich štúdiách. Neurovedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley zistili, že chronický stres spôsobuje dlhotrvajúce zmeny v štruktúre a funkcii mozgu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Toto sú najšpinavšie miesta a predmety v kuchyni. Majú na sebe najviac choroboplodných zárodkov

Najkratší inteligenčný test na svete. 80 percent ľudí nepozná odpoveď


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Chorváti ho majú na tanieri, u nás však známy nie je. Stará sa o vaše zdravie a postavu ako máloktorá iná zelenina

3.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/NPvancheng55) Je červená repa zdravá? Táto zelenina je stále populárnejšia, ale nie na Slovensku. U nás je stále málo…

Máte problém s obvodom svojho pása? Toto sú najlepšie spaľovače tukov

3.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/ARMMY PICCA). Ak hľadáte zázračné prášky na spálenie tuku, toto nie je správna cesta. Účinné spaľovanie tukov možno urýchliť…

Elixír zdravia alebo mýtus? Čo sa deje s vašim telom, keď pijete zelený čaj

03.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/In Green). O zelenom čaji je už dlho známe, že ide o výnimočný nápoj s množstvom zdravotných benefitov. Moderné…

Päť spôsobov, ako sa nezblázniť v manželstve. Očami terapeutky

03.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jacob Lund). Ako milovať, žiť spolu a nezblázniť sa? Manželstvo alebo dlhodobý vzťah je snom mnohých ľudí, no treba…

Objavili nový spôsob, ako zmierniť bolesť. „Nejde len o placebo efekt“

03.04.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Stanislaw Mikulski). Nový výskum britských a rakúskych vedcov ukázal, že sledovanie prírody môže znížiť vnímanie bolesti. Nejde pritom len…

Auto Trendy

Umývanie motora? Odhaľujeme tajomstvá bezpečného a efektívneho čistenia!

3.4.2025 Redakcia Auto trendy - Čistý motor nie je len vizitkou starostlivého motoristu, ale aj spôsobom, ako predísť niektorým problémom a predĺžiť životnosť vášho auta. Umývanie motora však nie je…

Diesel na ústupe? Súboj titánov – VW Tiguan TDI versus Toyota RAV4 Hybrid!

3.4.2025 Redakcia Auto trendy - Volkswagen Tiguan s robustným dieselovým motorom alebo ekologická Toyota RAV4 Hybrid? Súboj dvoch rivalov, ktorí predstavujú dve rôzne epochy automobilového priemyslu, odhaľuje viac, než by…

Spaľovací motor je späť! Čína ukazuje, ako dostať Európu na kolená

3.4.2025 Redakcia Auto trendy - Čínska automobilka BYD ukazuje, že spaľovacie motory ešte nepatria do starého železa. S novinkou YangWang U7 a vlastným boxer motorom nielenže prekvapila, ale rovno nastavila…

Tajomná veža z jazera: Skrytý klenot na ceste k Passo Stelvio, ktorý musíte vidieť

3.4.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si, že sa rútite na motorke serpentínami smerom k legendárnemu horskému priechodu Passo Stelvio a zrazu zbadáte niečo neuveriteľné – z hladiny jazera trčí…

Európska únia sprísňuje pravidlá: Šoféri nad 65 rokov budú mať kratšiu platnosť vodičských preukazov

3.4.2025 Redakcia Auto trendy - Európska únia pripravuje zmeny, ktoré zasiahnu tisíce motoristov po celej Európe. Nová legislatíva umožní členským štátom skrátiť platnosť vodičských preukazov pre starších šoférov nad 65…

Podmorský kruhový objazd: Faerské ostrovy ukrývajú technický zázrak, ktorý musíte vidieť

3.4.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si, že sedíte za volantom svojho auta a zrazu sa ocitnete 187 metrov pod hladinou mora, obklopení farebnými svetlami a monumentálnym umeleckým dielom. Nie,…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov