01.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Benjamin F. Powelson/Public Domain).
Olive Ann Oatmanovú uniesli Indiáni v Arizone ako tínedžerku. O päť rokov neskôr bola oslobodená, no na tvári jej zostalo do konca života jej charakteristické tetovanie, ktoré neskôr skrývala pod závojom.
Olive Ann Oatman sa narodila v roku 1837 v Illinois ako jedno zo siedmich detí mormónskeho páru. Jej otec sa musel kvôli nehode vzdať práce farmára a rozhodol sa, že sa jeho rodina presťahuje do Nového Mexika, kde dúfal, že bude jednoduchšie ich zabezpečiť. Oatmanovci vyrazili v roku 1850 s ďalšími mormónmi. V roku 1851 dosiahli Nové Mexiko, ale rozhodli sa ísť ďalej do Kalifornie. Ako sa neskôr ukázalo, nebolo to dobré rozhodnutie.
Indiáni zavraždili časť rodiny a uniesli dve dievčatá
V Maricopa Wells vstúpili Oatmanovci a ďalší cestujúci mormóni na indické územie. Niektoré rodiny sa tam rozhodli zostať a usadiť sa. Oatmanovci sa rozhodli ísť ďalej, pravdepodobne sami. Asi 140 kilometrov východne od mesta Yuma, na rieke Gila, sa rodina stretla so skupinou Indiánov (pravdepodobne príslušníkov kmeňa Toto, Západných Yavapai alebo Tolkepayas).
Domorodí obyvatelia dúfali, že sa s nimi cestovatelia podelia o zásoby jedla, chceli od nich získať nejaký tabak a zbrane. Oatmanovci vedeli, že sa nemôžu deliť s Indiánmi, pretože ich zásoby už boli veľmi vzácne. Indiáni sa rozhodli získať to, čo potrebovali, násilím. Zavraždili rodičov a štyri deti, uniesli vtedy trinásťročnú Olive a jej sedemročnú sestru Mary Ann. Útočníci si mysleli, že mŕtvy je aj pätnásťročný brat dievčat Lorenzo. Bol však iba ranený a podarilo sa mu dostať do osady, kde ho ošetrili.
Otroci alebo členovia kmeňa?
Olive a Mary Ann pracovali ako otroci pre Indiánov. Ich úlohou bolo okrem iného aj nosenie dreva a vody. O rok neskôr boli predané kmeňu Mohave a umiestnené do rodiny vodcu, kde sa s nimi dobre zaobchádzalo. Dostali kúsok zeme a obliekali sa ako zvyšok kmeňa. Nie je známe, či sa k nim správali ako k členom rodiny. Niektorí veria, že sa cítili ako otroci, ale neutiekli kvôli Štokholmskému syndrómu. Olive a Mary Ann mali tetovanie na brade a rukách. Takto mali tetovania ako ostatní členovia kmeňa (nebol to symbol otroctva). Bolo to znamenie a garant bezpečia pri prechode do života po smrti. V roku 1855 zomrela Mary Ann počas veľkého hladomoru.
Po dlhých rokovaniach ju prepustili
28.februára 1856 Olive opäť získala slobodu. Po okolí sa šírila fáma, že v kmeni Mohave žije beloška. Indický posol z vlády Fort Yuma dorazil do dediny a požadoval jej prepustenie. Začali sa dlhé vyjednávania a nakoniec dievča prepustili výmenou za deky a ovocie. Pred Olive bola dvadsaťdňová cesta do Fort Yuma.
Na ceste ju sprevádzala Topeka – dcéra manželov, ktorí si dievča vzali k sebe. Aj to je argument, že s Olive sa nesprávalo ako s otrokom, ale s členom rodiny. V roku 1865, vo veku 28 rokov, sa Olive vydala za farmára dobytka Johna Branta Fairchilda. Pár nemal vlastné deti, adoptovali si dievčatko. Olive sa túžila zapojiť do charitatívnej práce a svoje tetovanie skryla pod závoj. Pravdepodobne trpela posttraumatickou stresovou poruchou – trpela silnými bolesťami hlavy a ťažkými depresiami. Vo veku 66 rokov zomrela na infarkt.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tragická smrť 15-ročného dievčaťa. Rodičia žalujú TikTok
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.