2.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Október je v záhrade rušným obdobím, pretože rastliny je potrebné pripraviť na príchod zimy. Napriek zdaniu majú záhradníci v tomto mesiaci veľa práce – či už ide o starostlivosť o rastliny a ich ochranu pred mrazom, alebo o výsadbu nových rastlín. Čo je potrebné urobiť v záhrade v októbri? O čo by sa mali postarať a na čo by nemali zabudnúť? Tu je niekoľko návrhov.
Október je čas na prípravu záhrady na zimu. Na jednej strane ju upratujeme (napríklad pomaly prechádzame a schovávame náradie) a na druhej strane vysievame rastliny, ktoré ju budú zdobiť v budúcej sezóne. Môžeme tiež zasiať zeleninu, vysadiť kríky a stromy. V októbri sa vykonáva aj zber ovocia – jabĺk, hrušiek, kdoulí a sliviek. Ako sa staráte o svoju záhradu v októbri?
Október v záhrade – dôležité dátumy pre záhradkárov
Čo je potrebné urobiť v záhrade v októbri? Október je čas na ukončenie zberu úrody v sadoch a zeleninových záhonoch. Je to tiež čas na upratovanie záhrady pred zimou a prípadné plánovanie, ako bude vyzerať v budúcej sezóne. V októbri je možné vysádzať nové stromy, kríky a cibuľoviny. Je to tiež vhodný čas na aplikáciu organických hnojív do záhrady a posledné vytrhávanie buriny pred zimou. Oddiali sa tak ich opätovný výskyt na jar.
Samozrejme, veľa práce závisí od počasia, ktoré sa v októbri môže meniť. Ak sa však chcete v budúcej sezóne tešiť z krásnej záhrady, musíte urobiť niektoré veci – napríklad pripraviť a premiestniť rastliny, ktoré nemôžu zostať vonku na zimu.
V októbri tiež odstraňujeme opadané lístie z trávnika. Nezabudnite však, že lístie aj konáre z orezaných stromov alebo kríkov je potrebné kompostovať alebo odniesť na zberné miesto komunálneho odpadu. Pri ich spaľovaní na pozemku hrozí zaplatenie pokuty.
Čo môžete zasiať v októbri?
V októbri – po zbere všetkých plodín – môžete začať vysievať zeleninu do pôdy. Začiatkom októbra môžete ešte vysievať ozimnú jarnú cibuľu. Nasledujúci mesiac ich budete musieť prikryť agrofibrou, aby ste zabezpečili ich správnu ochranu pred mrazom. Výsev zeleniny v októbri zahŕňa aj zimnú zeleninu na skorý jarný zber. Patrí k nim špenát, kôpor, zimný cesnak a medvedí cesnak. Môžeme vysievať aj zeleninu odolnú voči mrazu, medzi ktorú patrí napríklad skorá mrkva. Ak sa rozhodnete zasiať bravčový šalát alebo hlávkový šalát, úrodu môžete zbierať ešte pred zimou.
V októbri je čas na výsev niektorých jednoročných rastlín. Tie bez problémov prezimujú v zemi a v nasledujúcej sezóne rýchlo porastú. Patria medzi ne napríklad svätojánske muškáty a nechtíky.
Ktoré stromy a kríky vysádzame v októbri?
Výsadba stromov a kríkov v októbri by sa mala uskutočniť, keď pôda ešte nie je zamrznutá a zároveň už opadáva lístie. Tento čas je vhodný najmä na výsadbu stromov a kríkov s odhalenými koreňmi. Podľa čoho sa môžete rozhodnúť?
Patria sem:
- egreše,
- ríbezle,
- maliny,
- čučoriedky,
- jablone,
- hrušky,
- hrozno.
Po umiestnení sadeníc do zeme ich výdatne zalievajte a potom ich základ prikryte násypom.
Výsadba cibuľovitých rastlín
Október je mesiac, keď vysádzame a okopávame cibuľovité rastliny. Okrem iného hovoríme o týchto rastlinách:
- tulipány,
- narcisy,
- snežienky,
- krokusy,
- zafíry,
- konvalinky,
- hyacinty.
Pri výbere cibuľovín na výsadbu sa rozhodnite pre veľké, zdravé cibule bez viditeľných poškodení a bez viditeľných listov alebo koreňov. Aby ste zabránili vzniku chorôb, môžete cibuľky pred výsadbou namočiť do roztoku fungicídu. Potom sa musia cibule zasadiť pätou nadol do hĺbky približne trojnásobku výšky cibule. Cibuľky sa musia sadiť do pôdy, keď ešte nie je zamrznutá. Potom sa môžu prikryť konármi ihličnanov, kôrou alebo rašelinou, aby sa im pomohlo prežiť zimu.
Niektoré cibuľoviny môžu zostať v zemi aj na zimu – patria medzi ne napríklad šternbergia. Stačí ich prikryť vetvičkami alebo slamou. Na druhej strane, cibule a odnože rastlín, ktoré nezimujú v zemi, sa musia v októbri vykopať zo zeme. Patria sem georgíny, gladioly, frézie a alpské fialky.
Zimná ochrana rastlín
Krutá a studená zima môže rastliny dokonca úplne zničiť. Protichodne, nedostatok snehu je pre ne tiež katastrofálny, pretože vrstva snehu by ich mohla chrániť pred nízkymi teplotami.
Rastliny, ktoré sú citlivé na mráz a musia zostať v záhrade, by sa mali chrániť pred chladom už v októbri. Okrem iného ruže, hortenzie a plamienky by sa mali okolo ich základne zasypať kôrou alebo zeminou. Kopčekovanie je tiež dobrým spôsobom ochrany sadeníc stromov a kríkov, ktoré ste práve zasadili do zeme.
Niektoré rastliny je tiež potrebné chrániť pred mrazom zabalením do vlny alebo vlnitej lepenky. Je to dobrý spôsob ochrany rododendronov, ihličnanov, ruží a iných druhov, ktoré nie sú odolné voči mrazu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako pripravujete záhradu na zimu? Zoznam činností, na ktoré nesmiete zabudnúť
Október v záhrade. Toto je posledná chvíľa na dokončenie tejto práce
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.