4.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Riccio da favola).
Chcete si aj v zime vychutnať lahodnú chuť čerstvých a chrumkavých uhoriek? Napriek všetkému je to možné, pretože ich môžete pestovať aj na parapete. Stačí dodržať niekoľko pravidiel a vyrastú veľké a chutné.
Čerstvé uhorky zvyčajne zbierame priamo zo záhrady od júla do septembra. Sú nielen chutné, ale aj zdravé a nízkokalorické. Niet divu, že ich často pridávame do šalátov alebo jeme na sendvičoch. Ak vám v zime chýba ich chuť, máme pre vás dobrú správu. Na parapete ich môžete pestovať po celý rok. Čo sa oplatí mať na pamäti?
Pestovanie uhoriek v zime. Akú odrodu si vybrať?
Pestovanie uhoriek na parapete mimo sezóny môže byť náročné a niekedy jednoducho ťažké. Napriek tomu sa oplatí vynaložiť úsilie, aby ste si neskôr mohli vychutnať chutnú úrodu. V prvom rade si zaobstarajte správne semená, pretože nie všetky odrody uhoriek sú vhodné na zimné pestovanie. Tie, ktoré si vyberiete, by mali byť predovšetkým odolné voči chorobám a partenokarpické, t. j. nevyžadujúce opelenie. Okrem toho si vyberte odrodu, ktorá dobre znáša menej slnka, krátke dni a nie príliš vlhký vzduch. Môžu to byť okrem iného odrody ako Dar alebo Partner F1.
Ako pestovať uhorky v zime? Miesto a svetlo
Pre uhorky pestované mimo sezóny by malo byť miesto čo najviac slnečné, hoci dobre poslúži aj mierne tienisté miesto chránené pred vetrom a prievanom. Keďže v zime sú dni krátke a zvyčajne tmavé, nezabudnite ich v tomto období dodatočne osvetliť špeciálnym červeným a modrým umelým svetlom, okrem infračerveného a ultrafialového. S ich pomocou bude rastlina schopná uskutočňovať fotosyntézu.
Ako sa staráte o uhorky v zime? Rozhodnite sa pre domáce hnojivo
Pôda pre uhorky by mala byť úrodná a priepustná a miesto, kde budú rásť, by malo byť teplé, najlepšie medzi 20 a 24 stupňami cez deň a medzi 18 a 20 v noci. Ich listy pravidelne kropte vodou a samotnú rastlinu zalievajte teplou, vzdialenou vodou len vtedy, keď pôda vyschne. V opačnom prípade sa môžu zamoriť hubami. Každých štrnásť dní ich prihnojujte vhodným hnojivom. Môžete si kúpiť hotový výrobok alebo použiť zvyšky z kuchyne. Ideálna je kávová usadenina, ktorú treba primiešať do vrchnej vrstvy pôdy. Dobre funguje aj zmes jedlej sódy a kurkumy. Do nádoby nalejte pol litra prevarenej vody, pridajte 1 čajovú lyžičku kurkumy a 1 polievkovú lyžicu jedlej sódy. Dôkladne premiešajte, odložte na 2 hodiny a nakoniec zrieďte v 3 litroch prevarenej vody.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tri osvedčené recepty na uhorky v marináde. Posledný je špeciálny
Šupky z uhoriek sú cennejšie, ako si myslíte. Rozsypte ich na balkón a v okamihu vyriešite problém
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.