05.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Anna Shvets pexels.com/Dom J).
Pohyb je zdravie: každý to veľmi dobre vie, no nie vždy je chuť a príležitosť začať s pohybovými aktivitami. Navyše, nie každý má talent na cvičenie vonku, nieto ešte v posilňovni. Snívame o zlepšení svojej kondície? Schudnúť nadbytočné kilogramy? Formovanie svalov? Formovanie postavy? Je čas začať skákať cez švihadlo! Malé zariadenie, ktoré dokáže veľa. Pokiaľ pravidelne cvičíte: prvé výsledky môžete vidieť už po dvoch týždňoch. A je to veľkolepé.
Švihadlo: Malé zariadenie s obrovskými efektmi
Podľa názoru mnohých ľudí je švihadlo pre deti hračkou, s ktorou sa v lete bezstarostne hrajú. Ukazuje sa, že toto malé zariadenie je dostupné v každej telocvični a skákanie na ňom je povinnou súčasťou tréningu pre boxerov, ale aj pre všetkých, ktorí sa venujú bojovým umeniam. Skákanie cez švihadlo ocenia aj ľudia cvičiaci CrossFit. Tým, ktorí sa profesionálne venujú športu, pomáha toto malé zariadenie udržiavať obratnosť, no nielen to, pretože výhod skákania cez švihadlo je oveľa viac.
Švihadlo navyše zvládne takmer každý, bez ohľadu na vek či kondíciu. Ak chce niekto vziať veci do vlastných rúk a zlepšiť vzhľad svojej postavy či schudnúť pár kíl, môže si doma zacvičiť efektívne, ktoré má rovnaké účinky ako návšteva posilňovne.
Aké sú výhody skákania cez švihadlo?
Ak ešte nie sme presvedčení o skákaní cez švihadlo, je načase zistiť, aké účinky prináša jeho pravidelné používanie. Ak začneme cvičiť, môžeme počítať s výhodami ako:
- posilnenie kondície,
- zlepšenie funkcie srdca a pľúc,
- zlepšenie postavy,
- zrýchlenie metabolizmu,
- posilnenie kĺbov a väzov,
- lepšie reflexy a obratnosť,
- spaľovanie tukového tkaniva,
- rast svalov,
- redukcia stresu,
- zlepšenie pohody.
Je jasné, že výhody skákania cez švihadlo stoja za námahu. Samozrejme, účinky závisia od frekvencie, s akou cvičíme, ako dlho skáčeme a akú techniku zvolíme.
Ako skákať cez švihadlo? Tipy
Väčšina ľudí asi vie, ako skákať cez švihadlo. Dokonca aj jemné skákanie a dvíhanie chodidiel niekoľko centimetrov nad zem prinesie merateľné výsledky, pokiaľ sa budeme pravidelne snažiť. Spočiatku stačí 10 minút skákania denne, no časom si musíte cvičenie so švihadlom spestriť. Keď už budeme skúsenejší a cvičenia sú nám príjemné, oplatí sa predĺžiť čas napr. do 30 minút denne.
Ak chceme vidieť výsledky rýchlejšie alebo snívať o viditeľnejšom efekte, musíme prijať stratégiu dynamického cvičenia. Ide o takzvané intervalové cvičenia. Napríklad jednu minútu skáčeme intenzívnejšie a rýchlejšie a ďalšie tri minúty spomalíme tempo skákania na odpočinok. Celý interval sa musí opakovať 30 minút.
Na rozdiel od zdania ponúka skákanie cez švihadlo veľa možností. Samozrejme, stojí za to skákať oboma nohami, ale časom môžete robiť skoky striedavo. Postupom času môžete cviky skombinovať s vysokým dvíhaním kolien a ak budete skúsenejší, môžete skúsiť vykonávať takzvané osmičky, teda prekríženie rúk pri skákaní.
Ako často by ste mali cvičiť skákanie cez švihadlo? Ak dobrodružstvo ešte len začíname, venujme sa 10 minútovému tréningu každý deň, ale keď zvýšime dĺžku jedného tréningu, môžeme znížiť frekvenciu skákania na 4/5 krát týždenne.
Dokáže každý skákať cez švihadlo?
Skákanie cez švihadlo sa javí ako ideálna a lacná pomôcka, ktorú môže cvičiť každý bez akýchkoľvek kontraindikácií. Pravda je, žiaľ, úplne iná, pretože nie každý to dokáže využiť. Hlavnou kontraindikáciou je obezita, pretože skákanie môže zaťažiť nielen kĺby, ale môže viesť aj k bolestivému zraneniu. Okrem toho ľudia, ktorí trpia chronickými ochoreniami obehového systému, by sa mali zdržať tréningu, pretože skákanie môže viesť k zlyhaniu a tento stav je veľmi nebezpečný.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Oklamte svoju vnútornú lenivosť. 5 aktivít, ktoré vám pomôžu schudnúť bez cvičenia
Rifle po vysušení sedia len mladšej sestre? A stačilo len použiť uterák
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.