6.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Kindel Media).
Hoci sa už dlho upozorňuje na dôsledky sedavého spôsobu života, pre veľkú časť Slovákov je stále ťažké „zdvihnúť sa“ z pohovky. Dôsledky pociťujú nielen v podobe hroznej nálady, ale aj z hľadiska vzhľadu. Zaujímavé je, že prvé príznaky toho, že sedenie ničí zdravie, možno nájsť v často podceňovaných, celkom bežných ochoreniach. Ako spoznáte, že si vaše telo vyžaduje fyzickú aktivitu?

Prečo je fyzická aktivita pre človeka potrebná?
Hoci nám lekári už roky neustále pripomínajú, že kľúčom k zdraviu a dlhému životu je nielen zdravá strava a preventívne prehliadky, ale aj pravidelná, mierna fyzická aktivita, mnohí si neuvedomujú dôsledky trvalého sedenia. Hoci je povedomie o zdravom životnom štýle oveľa lepšie ako pred rokmi, faktom zostáva, že priemerný Slovák oveľa radšej sedí, ako sa potí a unavuje. Žiaľ, stále si len málo z nás uvedomuje, že každodenný pohyb by mal byť neoddeliteľnou súčasťou života každého z nás, inými slovami – jednoducho ho potrebujeme.
Koľko pohybu je potrebné denne?
Podľa štatistík sa na Slovensku málo hýbu nielen dospelí, ale aj veľká časť detí a mladých ľudí. Na základe údajov Svetovej zdravotníckej organizácie vieme, že na to, aby sa ľudia vo veku 18 až 64 rokov tešili dobrému zdraviu a pohode, mali by sa venovať miernej fyzickej aktivite 150 až 300 minút týždenne alebo absolvovať 75 až 150 minút vysoko intenzívneho tréningu. Na druhej strane deti a dospievajúci by mali denne vykonávať v priemere 60 minút pohybovej aktivity. Nie je teda povedané, že každý musí každý deň vyliať svoj siedmy pot v posilňovni alebo behať maratóny. Niekedy stačí pravidelná chôdza, bicyklovanie, lyžovanie, tanec, hranie futbalu – dôležité je vybrať si takú formu cvičenia, ktorá vám prináša najväčšie potešenie a uspokojenie.
Aké sú dôsledky sedavého spôsobu života?
Prečo je pohyb taký dôležitý v živote každého človeka? Jednoducho povedané, je potrebný na to, aby telo fungovalo tak, ako má. Ovplyvňuje mnohé dôležité procesy v tele, podporuje činnosť orgánov a zaručuje udržanie fyzickej kondície po mnoho rokov. Jej absencia sa skôr či neskôr prejaví na zdraví, zlom vzhľade, nedostatku energie a celkovom pocite pohody. Sedavý spôsob života tiež prispieva k vzniku mnohých ochorení:
- cukrovka
- obezita
- degenerácia chrbtice a kĺbov
- kardiovaskulárne ochorenia,
- kŕčové žily
- ochorenia srdca rakovina
Ako najjednoduchšie zistíte, že potrebujete viac pohybu? Začnite pozorovaním svojho zovňajšku a zhodnoťte, či príliš málo aktivity neprispieva k vašim sprievodným ochoreniam. Práve tieto príznaky s najväčšou pravdepodobnosťou naznačujú, že je čas začať bojovať s lenivosťou. Ak ich dokážete prekonať, vyhráte viac, ako si myslíte.
Signály, že nemáte dostatok pohybu
- Vytrvalá a opakujúca sa zápcha
Sedenie spomaľuje činnosť čriev, zatiaľ čo fyzická aktivita má opačný účinok – stimuluje ich k práci. Aktívni ľudia oveľa menej často trpia zápchou a vo všeobecnosti nemajú problémy s pravidelným vyprázdňovaním. Preto sa hovorí, že ani starší ľudia by sa nemali vzdávať pohybu. Ak trpíte opakujúcou sa zápchou, pozrite sa na svoj jedálniček a predovšetkým sa začnite hýbať.
- Stuhnutosť kĺbov, bolesť chrbta
Slabé, bolestivé kĺby a dokonca aj problémy s pohyblivosťou môžu byť príznakom ochorenia – artritídy alebo autoimunitných ochorení. Niekedy je však ich zlý stav spôsobený tým, že nie sú dostatočne „používané„. Skutočnú úľavu môže priniesť ich stimulácia prostredníctvom pravidelnej fyzickej aktivity. To isté platí aj pre nepríjemné bolesti chrbta.
- Dýchavičnosť
Sedenie oslabuje nielen svaly zodpovedné za silu, ale aj tie, ktoré sa podieľajú na dýchaní a podpore pľúc. Ak je vaša fyzická aktivita zanedbateľná, môže vám vyjdenie schodov alebo dokonca rýchla prechádzka spôsobiť extrémnu dýchavičnosť. Čím menej pohybu, tým horší je stav.
- Znížená pohoda, zlá nálada
Nedostatok pohybu môže mať negatívny vplyv aj na duševnú pohodu. Niekedy môže podráždenosť alebo zlá nálada súvisieť s neustálym sedením. Preto ľudia, ktorí sa venujú rôznym druhom športu – behu, bicyklovaniu alebo plávaniu – tvrdia, že tieto aktivity výrazne zlepšujú ich náladu. Pri pohybe totiž vaše telo vylučuje endorfíny (tzv. hormóny šťastia) – to, ako skvele sa môžete cítiť po tréningu, musíte zažiť na vlastnej koži.

- Málo energie, žiadna sila
Čím menej sa hýbete, tým viac sa môžete cítiť pomalí a unavení. Cvičenie zvyšuje krvný tlak a dodáva kyslík a živiny všetkým bunkám v tele. Už 15 minút miernej fyzickej aktivity dokáže povzbudiť telo lepšie ako káva. Ak sa cítite stále unavení, namiesto sedenia na pohovke sa prejdite alebo si choďte zabehať.
- Pomalý metabolizmus
Málo jete a oblečenie vám je čoraz tesnejšie? Za priberanie často môže pomalý metabolizmus, ktorý je ovplyvnený zanedbateľnou fyzickou aktivitou. Čím viac spontánneho pohybu počas dňa – tým viac spálených kalórií. Prečo teda namiesto výťahu nevyjsť po schodoch a neísť na nákupy pešo?
- Nespavosť, zlá kvalita spánku
Ľudia, ktorí sa sťažujú na problémy so spánkom, sú veľmi často milovníkmi trávenia voľného času na pohovke. Ak chcete zlepšiť svoj spánkový komfort, zvýšte v prvom rade svoju fyzickú aktivitu. Budete prekvapení, ako jeden krátky tréning denne môže zlepšiť vaše zaspávanie.
- Zvýšený krvný tlak
Už dlho nie je známe, že sedavý spôsob života zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Ľudia, ktorí napríklad trávia veľa hodín denne pred počítačom, sú tiež vystavení vyššiemu riziku vysokého krvného tlaku – a následne ischemickej chorobe srdca a infarktu. Máte problémy s hypertenziou? Poraďte sa so svojím lekárom, ktorá forma fyzickej aktivity je pre vás najvhodnejšia.
- Nezastaviteľný apetít
Hoci sa fyzická aktivita spája s obrovskou chuťou do jedla, v skutočnosti ju najviac zvyšuje pokoj. Intenzívna fyzická aktivita, ako je beh, kardio tréning a menej náročné cvičenie, môže v skutočnosti potlačiť chuť do jedla a minimalizovať pocit hladu. Ležanie pred televízorom naopak podporuje prejedanie sa.
- Časté infekcie
V priebehu rokov vedci zistili, že ľudia, ktorí pravidelne cvičia, sú oveľa menej náchylní na infekcie a ich imunitný systém sa posilňuje. Rada pre ľudí, ktorí sú neustále prechladnutí, je preto jednoduchá a zrejmá. Viac pohybu, menej sedenia.
- Matná, sivá pokožka
Nedostatočná fyzická aktivita ovplyvňuje nielen postavu (nadbytok telesného tuku, celulitída), ale aj pokožku. Ľudia, ktorí sa vyhýbajú cvičeniu, sa často sťažujú na problémy s pokožkou a míňajú peniaze na drahé kozmetické prípravky alebo ošetrenia, ktoré málokedy prinášajú výsledky. V skutočnosti je riešenie jednoduchšie, ako si možno myslíte. Ak bojujete so sivou, mdlou pleťou, začnite cvičiť s miernou intenzitou – 2 – 3-krát týždenne. Okrem toho sa hydratujte a po krátkom čase by vaša pleť mala byť žiarivejšia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Má 64 rokov a postavu ako z obálky. Používa tieto 3 spôsoby. „Žiadna operácia“
Stačí cvičiť 4 minúty denne. „Želatína“ zo stehien začne miznúť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.