6.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Leszek Glasner).
Menštruácia je prirodzenou súčasťou života ženy a svedčí o jej schopnosti splodiť potomstvo. Napriek tomu ju mnohé z nás považujú za mesačné utrpenie. Pritom nedávny výskum neurológov ukazuje, že dlhšie obdobie menštruácie môže znížiť riziko vzostupu malých ciev v mozgu, a tým aj riziko mozgovej mŕtvice, demencie a kognitívnych porúch.

Nová zbraň v boji proti demencii a mŕtvici
27. septembra 2023 bol v americkom lekárskom časopise Neurology uverejnený článok, v ktorom sa sumarizuje štúdia vykonaná v Spojenom kráľovstve medzi ženami po menopauze. Z nej vyplýva, že estrogén môže znížiť riziko ochorenia malých ciev v mozgu. Nový výskum ukazuje, že otázky, ako je tehotenstvo a menštruácia počas celého života, sú dôležité pre zdravie mozgu. Vďaka najnovšiemu objavu by sa mohli vyvinúť nové hormonálne terapie na boj proti demencii a mŕtvici.
CSVD: mŕtvica, demencia, demencia
Ochorenie malých mozgových ciev (CSVD) je „termín opisujúci deštrukciu nervového tkaniva spôsobenú zmenami endotelu malých ciev v mozgu“, ktoré môže byť okrem iného spôsobené poškodením malých ciev v mozgu. Ako uvádzajú Marta Marek, Ewa Nawrocka-Laskus, Anna Laskus, Jerzy Walecki, Ewa Kluczewska v článku „Diseases of the small vessels of the brain – nomenclature and radiological characteristics„. – Až 30 % ischemických mozgových príhod je spôsobených CSVD. Ochorenia malých ciev spôsobujú aj demenciu, poruchy chôdze, dysfunkciu zvieračov, čo často vedie k strate nezávislosti pacientov, zníženej nálade a dokonca k depresii. Vedci tiež poukazujú na súvislosť medzi výskytom CSVD a kognitívnymi poruchami a demenciou.
„Predchádzajúce štúdie ukázali, že riziko ochorenia malých ciev v mozgu sa po menopauze zvyšuje, čo súvisí s hormonálnou rovnováhou v tele.“
– povedal Kevin Whittingstall, jeden z autorov štúdie.
Vedec, ktorého citoval denník Science Daily, tiež zdôraznil, že doteraz nebolo známe, či dlhšie pôsobenie hormónov pred menopauzou spôsobuje, že mozog je po menopauze dlhšie chránený. Neurovedci sa rozhodli preskúmať, ako tehotenstvo a dĺžka menštruácie ovplyvňujú mozog.
Vyšetrených bolo 9 000 žien
Štúdie sa zúčastnilo 9 000 britských žien po menopauze s priemerným vekom 64 rokov. Žiadna z účastníčok v čase začatia štúdie nebojovala s ochorením malých ciev mozgu. Vedci skúmali mozgy účastníčok na prítomnosť hyperintenzívnych lézií bielej hmoty – lézie bielej hmoty vznikajú v mozgu s vekom a sú akýmsi biomarkerom – indikátorom, ktorý ukazuje stav mozgu. Čím viac hyperintenzívnych lézií – tým horší stav mozgu. U žien, ktoré sa zúčastnili na štúdii, sa hyperintenzity spočiatku nezistili.
Účastníci odpovedali na otázky týkajúce sa reprodukčného zdravia: dátum prvej menštruácie, nástup menopauzy, počet tehotenstiev, používanie antikoncepcie a hormonálnej liečby. Týmto spôsobom sa vypočítala priemerná dĺžka vystavenia žien estrogénu na 40 rokov.

Estrogén chráni mozog
Po zohľadnení faktorov, ako je vysoký krvný tlak, fajčenie a vek, vedci zistili, že ženy, ktorých telo produkovalo estrogén dlhšie počas celého života, mali menej lézií bielej hmoty, čo je znakom ochorenia malých ciev v mozgu.
Vedci tiež zistili, že užívanie antikoncepčných tabletiek alebo hormonálnej liečby v skoršom veku nemalo žiadny vplyv na zdravie mozgu. Bolo to na rozdiel od počtu tehotenstiev alebo počtu rokov, počas ktorých bola žena schopná reprodukcie. Vedci dospeli k záveru, že oba tieto faktory nezávisle od seba znižujú riziko CSVD.
Význam objavu
Štúdia v Spojenom kráľovstve prináša množstvo nových a dôležitých poznatkov v mnohých oblastiach. Vedcom poskytla presvedčivé zdôvodnenie, prečo treba liečiť pacientov s rizikom mozgovej príhody alebo demencie a prečo treba venovať pozornosť aj reprodukčnému zdraviu žien a ich anamnéze, pretože aj tie ovplyvňujú zdravie mozgu.
„Náš výskum dokazuje, že vplyv reprodukčnej histórie na ženský mozog zohráva kľúčovú úlohu […]. Je nevyhnutné zahrnúť tieto otázky do manažmentu zdravia mozgu u žien po menopauze. Budúci výskum by sa mal zamerať na vývoj lepších hormonálnych terapií,“
– uzatvára Dr. Kevin Whittingstall.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Sedavý spôsob života Slovákov si vyberá svoju daň. Jeden budík môže zachrániť vaše zdravie
Začínate deň kávou? Lekári odporúčajú piť iný nápoj na prázdny žalúdok
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.