07.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture pexels/energepic.com Andrea Piacquadio).
Neustály pocit únavy, bledá pokožka, problémy s dýchaním. Takto sa môže prejaviť nedostatok železa a náchylné sú naň najmä ženy. Ak sa zanedbá, môže to mať za následok anémiu, problémy s krvným obehom a dokonca depresiu.
Železo v ľudskom tele. Čo to je a koľko by sa to malo vstrebať?
Železo je mikroelement, ktorý sa vyskytuje v ľudskom tele v: hemoglobíne, tkanivách, svaloch, kostnej dreni, krvných bielkovinách, enzýmoch, feritíne, hemosideríne a plazme. Je nevyhnutné pre správne fungovanie nášho tela. Jeho nedostatok môže viesť k anémii, ale aj poruchám činnosti srdca, svalov, imunity a hormonálnej rovnováhy.
70 percent železa je súčasťou hemoglobínu. Častice železa v ňom obsiahnuté sa pri prekrvení pľúc viažu s molekulami kyslíka. Takto hrá železo veľmi dôležitú úlohu pri zásobovaní našich orgánov a svalov kyslíkom. Anémia spôsobená nedostatkom železa môže brániť nášmu telu v správnom okysličovaní.
Najčastejšou príčinou nedostatku železa je zle vyvážená strava. Denná potreba železa pre dospelú ženu je zvyčajne do 2 mg denne a pre muža – 1 mg. Ženy by mali absorbovať viac železa kvôli strate v menštruačnej krvi.
Nezabúdajme však, že potreba tohto mikroelementu ľudského tela nie je stála. Závisí to okrem iného od: veku, pohlavia, fyzickej aktivity, tehotenstva alebo celkového zdravotného stavu. Ženy počas tehotenstva a dojčenia by mali denne prijať približne 3 mg železa.
Príčiny nedostatku železa. Tieto ženy musia byť obzvlášť opatrné
Okrem nesprávne zloženej stravy môže byť nedostatok železa dôsledkom nesprávneho vstrebávania tohto mikroelementu z tráviaceho traktu. To sa môže týkať ľudí, ktorí zápasia s enteritídou alebo celiakiou.
Strata krvi môže viesť k nedostatku železa v tele. Z tohto dôvodu ľudia po úrazoch, operáciách alebo krvácaní, napr. z tráviaceho traktu, musí dbať na zvýšenú dávku železa. To isté platí pre darcov krvi.
Ďalším dôvodom je zvýšený dopyt tela po železe. Týka sa to predovšetkým tehotných a dojčiacich žien, ale aj detí a dospievajúcich vstupujúcich do puberty.
Príznaky nedostatku železa uvidíte na tvári
Bledá, popolavá tvár, tmavé kruhy pod očami, vpadnuté líca – tieto veľmi charakteristické príznaky nedostatku železa vidno na tvári už na prvý pohľad.
Nedostatok primeraného množstva železa v organizme ovplyvňuje aj stav našej pokožky, vlasov a nechtov. Ak sa stav našej pokožky výrazne zhoršil, stala sa suchou, sivou a citlivou na podráždenie, príčinou môže byť nedostatok železa. Podobne je to aj so stavom vlasov – nedostatok tohto mikroelementu môže spôsobiť lámavosť a nadmerné vypadávanie vlasov. To tiež ovplyvňuje nechty, ktoré môžu byť krehké, slabé a konkávne.
Systémové symptómy. Nie všetky sú zrejmé
Príznaky viditeľné voľným okom však nie sú všetko. Chronická nevysvetliteľná únava, bolesti hlavy, dýchavičnosť a búšenie srdca sú často príznakmi anémie. Bohužiaľ, veľa ľudí ich ignoruje, obviňujú ich z počasia alebo únavy z práce. Majte však na pamäti, že neliečená anémia môže viesť k trvalému poškodeniu srdcového svalu.
Železo ovplyvňuje správne fungovanie nášho obehového systému, preto sa jeho nedostatok niekedy prejavuje studenými nohami a rukami. Ďalším nezrejmým príznakom nedostatku tohto mikroelementu je znížená imunita a náchylnosť na infekcie. Nezabúdajme, že ľudský imunitný systém nemôže správne fungovať bez železa.
Podľa výskumu ľudia s nízkou hladinou železa v tele majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku depresie. Vedci opakovane potvrdili vzťah medzi nedostatkom železa a depresiou, úzkosťou a nízkou náladou. Dôvody treba hľadať vo vzťahu medzi týmto mikroelementom a dopamínom, ktorý je jedným z najdôležitejších neurotransmiterov v mozgu. Dopamín je zodpovedný okrem iného za: za našu pohodu, energiu a motiváciu. Železo sa zúčastňuje reakcií, ktorých výsledkom je produkcia dopamínu. Jeho nedostatočné množstvo v tele sa môže premietnuť aj do nedostatku dopamínu.
Nedostatok železa. Ako sa s tým vysporiadať?
Ak sme spozorovali vyššie spomenuté príznaky a máme podozrenie, že môžeme mať nedostatok železa, mali by sme si najskôr urobiť krvné testy, aby sme naše podozrenie potvrdili. Váš lekár sa potom bude zaoberať liečbou anémie. Je tiež veľmi dôležité určiť príčinu nedostatku železa.
Aby ste tomu zabránili, stojí za to pamätať na správnu výživu bohatú na železo. Je to dôležité najmä pre vegetariánov a vegánov, pre ktorých je oveľa ťažšie zabezpečiť správne množstvo železa v strave.
Aby sme sa vyhli nedostatkom, stojí za zmienku pridať do našej stravy:
- husaciu, kačaciu alebo bravčovú pečeň
- hovädzie mäso
- kačicu
- morku
- petržlen
- čerstvé paradajky
- papriku
- čierne ríbezle
- jahody
- citrusové plody
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Naneste ho na obočie a nechajte pôsobiť cez noc. Chĺpky začnú rásť ako na droždí
Nasypte trochu ryže do ponožky a vložte ju do mrazničky. Po hodine budete šokovaní, ako to funguje
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.