07.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/Maria Tyutina pexels/Polina Tankilevitch).
Sme čoraz ochotnejší nahrádzať drahé lekárenské produkty lacnejšími a prírodnejšími ingredienciami. Špeciálne vybrané časti rastlín rýchlo poskytnú úľavu od prechladnutia a chrípky. To isté platí pre čaj vyrobený z ihličia. Esenciálne oleje, ktoré obsahuje, uvoľňujú upchatý nos a pomáhajú zbaviť sa bolesti dutín. Kde získať surovinu a ako si nápoj pripraviť sami? Dáme vám tip.
Účinky čaju z borovicového ihličia
Ihličie nie je len ozdobou tohto jedinečného stromčeka. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, éterických olejov a iných cenných látok. Surovina je výborným zdrojom vitamínu C, čo je silný antioxidant, ktorý bojuje proti voľným radikálom. Je zodpovedný za spomalenie procesov starnutia. Vitamín je dôležitý aj pre zvýšenie prirodzenej imunity a v kombinácii s olejmi dodáva energiu a zlepšuje náladu.
Bohatosť alfa- a beta-pinénu, beta-felandrénu, kamfénu, gáforu a borneolu znamená, že čaj z ihličia má nasledujúce vlastnosti:
- antibakteriálne,
- antiseptické,
- diuretické,
- antipyretické,
- protizápalové,
- diastolické,
- vykašliavacie.
Borovicový čaj rýchlo upokojuje infekcie horných dýchacích ciest, uľahčuje vykašliavanie zadržaného sekrétu, pomáha bojovať s pretrvávajúcou nádchou, kašľom a škrabavou bolesťou hrdla. Vďaka svojmu antibakteriálnemu účinku rýchlo zbavuje škodlivých mikroorganizmov a jeho diuretické vlastnosti prečisťujú organizmus a uľahčujú jeho zotavenie.
Ihličie – kedy ho zbierať?
Z vlastnoručne nazbieraného ihličia vieme s úspechom pripraviť zdravý nálev. Ľudia, ktorí si nápoj pripravujú doma už roky, odporúčajú zásobiť sa ihličím od jari do začiatku jesene. Nezabudnite ich však nezískavať z chránených oblastí vrátane: prírodných rezervácií.
Odborníci tiež neodporúčajú dávať do košov ihličie príliš blízko rušných ciest, pretože bude veľmi znečistené. Nazbierať veľké množstvo suroviny z jedného stromu alebo konára je zlý nápad, pretože to vedie k nadmernému odlupovaniu. Sušené ihličie môžeme kúpiť aj v bylinkárňach. Výberom takéhoto produktu si môžeme byť istí, že budú bez kontaminácie.
Infúzia a odvar z borovicových ihiel – recepty
Aromatický čaj z ihličia si môžeme pripraviť dvoma základnými spôsobmi. Podľa toho, ktorý si vyberieme, dostaneme nálev alebo odvar. Na prípravu prvého potrebujeme štyri plné lyžice ihličia, dva poháre vriacej vody a jednu lyžicu medu.
- Začneme dôkladným opláchnutím ihličia pod tečúcou vodou, potom vložíme do pohára, zalejeme vriacou vodou a necháme asi 30 minút vylúhovať. Po uplynutí tejto doby nálev precedíme do čistého pohára a osladíme medom. Dôležité je, že vriacu vodu môžeme nahradiť aj zohriatym mliekom, ktoré navyše upokojí boľavé hrdlo.
- Domáci odvar si vyžaduje dôkladne opláchnuť ½ šálky ihličia, potom ich nasekať nadrobno, vhodiť do hrnca naplneného dvoma šálkami vriacej vody a zohrievať 15-20 minút. Takto pripravený čaj bude mať jemne žltú farbu a jemnú chuť. Môžete piť horúce alebo počkať, kým vychladne a osladiť medom. Odvar môžeme bez problémov skladovať v chladničke.
Dávkovanie a kontraindikácie
Špecialisti odporúčajú v období zvýšených prechladnutí a bujnejúcich infekcií piť nálev z ihličia približne 4-6 krát denne po 150-200 ml. Táto dávka platí len pre dospelých.
Deťom sa odporúča vypiť maximálne 100 ml čaju, ale až po dovŕšení 7 rokov. Poslednú porciu nápoja je najlepšie užiť pred 18. hodinou počas choroby, pretože má expektoračný účinok a môže narušiť spánok. Hoci má čaj z borovicového ihličia mnoho zdravotných vlastností, neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám. Lekári upozorňujú, že éterické oleje prítomné v ihličí majú nepriaznivý vplyv na vyvíjajúci sa plod a dojčatá.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Nasypte trochu ryže do ponožky a vložte ju do mrazničky. Po hodine budete šokovaní, ako to funguje
Hneď ako príde jeseň, veľa ľudí robí túto chybu. A potom behajú po doktoroch
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.