9.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:shutterstoc/New Africa).
Ľudia pred zimou menia šatník, utesňujú okná, vetrajú radiátory a do stravy zaraďujú produkty na podporu imunitného systému. A čo môže pred zimou urobiť mačka? Spoliehať sa na ľudí, že sa o ňu riadne postarajú. Ako? Tu je niekoľko tipov.
Neskorá jeseň a zima sú obdobím, keď je život domácich zvierat mimoriadne náročný. Hoci sú chladné mesiace výzvou najmä pre tie domáce zvieratá, ktoré žijú trvalo vonku alebo chodia pravidelne na prechádzky, zmenu počasia a pokles teplôt pociťujú aj domáce zvieratá. V prvých týždňoch jesene sa oplatí venovať im náležitú starostlivosť a pripraviť našich malých priateľov na príchod pre nich najťažšieho ročného obdobia.
Ako pripraviť svoju mačku na zimu? Nevyhnutné zmeny v stravovaní
Ak uvažujete o posilnení svojej imunity na jeseň, myslite aj na posilnenie imunity vašej mačky. Môžete to urobiť dvoma spôsobmi – pridaním hotových prípravkov obsahujúcich kyseliny omega-3 a omega-6 do krmiva vášho domáceho maznáčika alebo obohatením jeho každodennej stravy o prírodné zložky, ako je vaječný žĺtok alebo mastné ryby.
Okrem toho by sa v prípade mačiek žijúcich vonku malo krmivo počas zimného obdobia zmeniť na krmivo poskytujúce vyšší počet kalórií.
Kožušina – záruka tepla. Ako sa o ňu staráte?
Hustá, hustá srsť je mačacím brnením na zimu. Aby plnila svoju funkciu, musí byť v dobrom stave. Základom je nielen správna, vyvážená strava, o ktorej sme už písali, ale aj ošetrovacie postupy. Mačky intenzívne líhajú dvakrát do roka – na jar a na jeseň. Zatiaľ čo s malým množstvom línania si dokážu poradiť samy, v období intenzívneho línania potrebujú našu pomoc. Pravidelné česanie 2 – 3-krát týždenne by sa malo stať jesenným rituálom každého majiteľa mačky.
Treba si tiež uvedomiť, že vykurovacie obdobie nie je pre mačacie chlpy najvhodnejším obdobím. Suchý vzduch v bytoch znamená suchú kožu pre vášho domáceho miláčika (ktorý navyše rád leží v blízkosti radiátorov), takže na minimalizovanie rizika vzniku lupín sa oplatí nezabudnúť nastaviť zvlhčovače vzduchu v interiéri a/alebo používať hydratačné šampóny.
Mráz – len v obmedzených dávkach
Ak je vaša mačka príležitostnou alebo krátkodobou vonkajšou mačkou (napr. mačky v paneláku, ktoré sa rady vetrajú na balkóne raz denne), mali by ste zabezpečiť, aby si postupne zvykla na nízke teploty vonku. Na jeseň ju každý deň púšťajte na dvor alebo balkón, aby mohla zažiť zmenu ročných období „na vlastnej koži“. Je absolútne neprípustné a pre zviera škodlivé vystaviť ho mrazu po mnohých dňoch strávených v teplej miestnosti.
V prípade vonkajších mačiek dbajme na to, aby sme ich nenechávali vonku chladnými. Nezabudnite nechať garážové alebo pivničné okno pootvorené alebo nainštalujte špeciálnu klapku do vchodových dverí. Nechajte svojho miláčika, nech sa sám rozhodne, kedy sa vráti zo zimnej prechádzky do tepla domova.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vrtenie chvostom nie je také zjavné. Mnohí ľudia si to vysvetľujú nesprávne
Pritúľte psa k srdcu, vezmite si mačku do lona. Váš miláčik vám pomôže viac, ako si myslíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.