10.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anna_Pustynnikova).
Medzi tradičnými slovenskými jedlami je veľa pochúťok a rarít, ale nič sa nevyrovná kultovému vývaru. Hrejivá a osviežujúca polievka je základom, bez ktorého sa nezaobíde žiaden nedeľný obed – ale skôr, ako sa pustíte do varenia, dodržte niekoľko základných krokov. Bez nich bude polievka mastná, zakalená a bez výrazu.
Varenie vývaru sa dočkalo nespočetných receptov a interpretácií. Koniec koncov, existuje toľko kuchárov, koľko je úplne odlišných chutí. Stojí však za to poznať niekoľko užitočných pravidiel, ktoré zabránia kulinárskej katastrofe a vďaka ktorým vyjde tradičná polievka bezkonkurenčne najlepšie.
Zabudnite na mastný a nudný vývar. Dajte si záležať na poradí a vyjde vám lepšie ako u babičky.
V miestnej kuchyni je ťažké nájsť efektné ingrediencie alebo rôzne experimenty. Tradičné jedlá chutia najlepšie vo svojich jednoduchých, domácich verziách. To isté platí aj pre vývar, ktorý sa považuje za vlajkovú loď slovenskej kuchyne. Aromatický, číry a hrejivý vývar sa však stal predmetom mnohých interpretácií. Vyvstáva teda otázka, ktorý je najlepší? Odpoveď je zrejmá – čím jednoduchší, tým lepší, ale je potrebné pamätať na detaily, ako je mäso, zelenina alebo poradie, v akom sa pridávajú produkty.
Zakalený, nedovarený, príliš mastný alebo príliš sladký vývar je nočná mora, ktorá sa, žiaľ, odohráva v mnohých domácnostiach. Jediné, čo musíte urobiť, aby ste tomu zabránili, je zmeniť svoje návyky. Začnime teda od začiatku. Kľúčom je, samozrejme, mäsový základ – či už si vyberiete kuracie, hovädzie, kačacie alebo zmes, dôležité je mäso zaliať studenou vodou a variť ho na miernom ohni. Potom stiahnite usadeniny a môžete prejsť k zelenine.
Dokonalý vývar. Záleží na poradí zložiek
Pred pridaním zeleniny do hrnca ju dôkladne ošúpte alebo vydrhnite. Mrkvu, petržlen, zeler a pór je dobré nakrájať na menšie kúsky. Zeleninu nevkladajte do vývaru naraz, pretože sa pred koncom varenia rozpadne a polievka nebude mať dobrú konzistenciu. Tajomstvom chuti je aj pridanie, na horáku alebo grilovacej panvici spálenej, cibule.
Bylinky a korenie sú tiež dôležité. Domáci vývar bez korenia, bobkového listu, zrniečok korenia, petržlenu a petržlenovej vňate nie je to pravé. Dôležitá je aj soľ, ale nezabudnite ju pridať až ku koncu varenia. Tento šikovný trik umožní ingredienciám dodať polievke všetku chuť. Vývar varte na miernom ohni, pretože platí staré pravidlo – čím dlhšie, tým lepšie. Tým sa zabezpečí, že pokrm bude majstrovsky hotový, zabráni sa tiež prílišnému mastnému efektu a vývar nebude zakalený. Užitočnou radou na záver je použitie mäsa a zeleniny. Z týchto ingrediencií sa výborne pripraví domáca paštéta, plnka do knedlí a samotná zelenina dokonale zvýrazní chuť ikonického šalátu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zakalený vývar je minulosťou. Účinné metódy pre dokonale čistú polievku
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.