11.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Brent Hofacker).
Chlieb je na Slovensku stále veľmi obľúbený. Hoci si najviac pochutnávame na výrobkoch z čistej bielej múky, podľa odborníkov na výživu by sa mali konzumovať v malých množstvách. Ako sa môže zmeniť váš vzhľad a pohoda po vzdaní sa pšeničného chleba? Výhody sú početné.
Prečo je dnešný pšeničný chlieb škodlivý?
Teplý, chrumkavý krajec pšeničného chleba s maslom si mnohí spájajú s bezstarostným detstvom. Je však známe, že chlieb a iné výrobky z rafinovanej pšeničnej múky viac škodia ako pomáhajú. Nehovoríme len o priberaní, ale aj o mnohých ďalších ochoreniach, ktorými mnohí ľudia trpia kvôli každodennému príjmu pšenice. Tie sa často podceňujú, ale môžu svedčiť o vážnych poruchách trávenia alebo neznášanlivosti lepku.
Smutnou skutočnosťou je, že moderná pšenica sa už ani nepodobá na pšenicu, ktorú poznali a pestovali naši predkovia. V súčasnosti je jednou z najviac geneticky modifikovaných potravín – obsahuje už 42 chromozómov. To je trikrát viac ako pôvodná odroda. Okrem toho má táto obilnina nespočetné množstvo nových bielkovín, z ktorých mnohé nie sú pre človeka stráviteľné. To je dôvod, prečo dnes toľko ľudí trpí ochoreniami po konzumácii výrobkov z pšeničnej múky. Čoraz viac ľudí sa ich kvôli alergiám a intoleranciám aj úplne vzdáva.
Ak denne siahate po pšeničných výrobkoch, je isté, že ich vysadenie prinesie veľké zmeny. U mnohých ľudí sa môžu prejaviť až po určitom čase, u iných môžu byť badateľné okamžite. Čo sa teda stane s vaším telom, ak prestanete jesť pšeničný chlieb a iné výrobky z bielej múky?
Čo sa môže stať, ak sa vzdáte chleba
- Schudnete
Pravidelná konzumácia bieleho chleba podporuje priberanie na váhe. Najmä ak okrem chleba na raňajky alebo večeru jeme počas dňa aj iné múčne výrobky. V tele sa hromadí tukové tkanivo, pretože z rafinovanej múky nedostáva dostatočný prísun vitamínov a minerálov potrebných na správne fungovanie. Okrem toho má biele pečivo vysoký glykemický index a nezasýti. Keď sa ho vzdáte, určite si rýchlo všimnete, že vaša telesná hmotnosť začne klesať.
- Budete mať viac energie
Biely chlieb je zdrojom jednoduchých sacharidov, ktoré môžu mať negatívny vplyv na emocionálne zdravie. Jeho konzumácia prispieva k prudkému zvýšeniu hladiny cukru v krvi, čo môže mať za následok pokles energie a malátnosť. Podľa vedcov tento výrobok tiež negatívne ovplyvňuje chemickú rovnováhu mozgu a zvyšuje pocity chronickej únavy a nespavosti. Hoci by sa mohlo zdať, že výrobky z bielej múky vám dodávajú energiu, opak je v skutočnosti pravdou. Ak si ich odvyknete alebo ich vymeníte za celozrnné výrobky, určite sa budete cítiť energickejší a vaša produktivita sa zvýši.
- Zlepšite stav svojej pokožky
Chlieb a iné výrobky z rafinovanej múky obsahujú málo vlákniny, a preto na rozdiel od výrobkov z celozrnnej múky nepomáhajú odstraňovať toxíny z tela. Tie majú zase veľmi silný vplyv na tvorbu pupienkov a škvŕn na pokožke. Okrem toho sa mnohí ľudia s alergiou na lepok sťažujú na „vyrážku“ v podobe hnisavých lézií po konzumácii bielej múky. Preto je určite lepšie vymeniť pšeničný chlieb za celozrnný ražný, špaldový alebo pohánkový. Ak bojujete s opakujúcimi sa kožnými léziami, vyradenie pšeničného chleba môže byť veľmi užitočné.
- Zlepšite funkciu čriev
Keďže pšeničný chlieb neobsahuje takmer žiadnu vlákninu a cenné živiny, ktoré podporujú tráviace procesy a zabraňujú nepríjemným ťažkostiam, ako je napríklad zápcha, každodenná konzumácia bielej múky môže mať zničujúci vplyv na zdravie čriev. U ľudí, ktorí ju konzumujú pravidelne a vo veľkom množstve, sa veľmi často objavujú zápaly v tele bez toho, aby si to uvedomovali. Okrem toho sa sterilizuje črevná bakteriálna flóra, čo len podporuje problémy s vyprázdňovaním, plynatosť a iné tráviace ťažkosti. Zrieknutie sa bielej múky preto môže priniesť okamžitú úľavu. Ak chcete mať zdravé črevá a zlepšiť peristaltiku, siahnite po celozrnných výrobkoch – chlebe, obilninách, ryži alebo tmavých cestovinách.
- Znížite riziko vzniku niektorých ochorení
Prejedanie sa múčnymi výrobkami môže viesť nielen k nadváhe alebo tráviacim problémom, ale aj ku kardiovaskulárnym problémom a cukrovke – chorobám, ktoré zvyšujú riziko vzniku rakoviny. Pravidelná konzumácia bieleho chleba so škodlivými spracovanými prísadami, ako sú údeniny alebo údeniny, toto riziko ešte zvyšuje.
Oplatí sa úplne vzdať chleba?
Každodenná konzumácia chleba z bielej rafinovanej pšeničnej múky sa môže skutočne podpísať na vašom zdraví. Obsahuje málo živín a obrovské množstvo sacharidov, ktoré prispievajú k priberaniu. Podľa väčšiny odborníkov na výživu by sme sa však chleba nemali úplne vzdať. Najlepšie je konzumovať pšeničné výrobky len príležitostne a len tie, ktoré sú vyrobené z celozrnnej múky – najlepšie zo špaldovej, ovsenej, pohánkovej alebo ražnej. Chleba, cestovín, ryže alebo krúp sa určite netreba vzdávať. Podľa odporúčaní Inštitútu pre potraviny a výživu by sacharidy mali tvoriť základ ľudskej stravy a poskytovať najmenej 55 % dennej energie. Ako by teda mal vyzerať váš každodenný jedálniček? V prvom rade vyvážená a pestrá. Reštriktívna vás môže len vystaviť riziku nedostatku živín a oslabeniu organizmu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozlúčte sa s bruchom ako balón. Zahrňte do svojho jedálnička a pocíťte úľavu
Ideálne pre imunitu. Pôsobí ako liek počas obdobia nachladnutia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.