11.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Anna Pou).
Jedlo je zdrojom potešenia pre chuťové bunky a žalúdok, ale niekedy môže spôsobiť nepríjemné pocity. Bublinky? Žalúdok ako balón? Kŕče? Môžeme si byť istí, že príčinou je plynatosť. Ak chceme pocítiť úľavu, oplatí sa siahnuť po prírodných prostriedkoch, ktoré si s nepríjemnými ťažkosťami rýchlo poradia. Poďme preskúmať najlepšie bylinky na plynatosť.
Plynatosť? Jedenie nie je vždy problém
Plynatosť nás môže sprevádzať často, najmä po chutnom, ale pre tráviaci systém nie práve dobrom jedle.
Zoznam produktov, ktoré spôsobujú nadúvanie, je dlhý. Patrí medzi ne napríklad kapustovitá zelenina (ružičkový kel, kapusta alebo karfiol), ovocie (sušené slivky, marhule), ale aj celozrnné výrobky alebo výrobky obsahujúce laktózu.
Plynatosť sa môže vyskytnúť aj po výdatných jedlách, keď je ťažké odolať zjedeniu ďalšej porcie raritného jedla a keď jednoducho odkapáva tuk. Porucha sa môže zhoršiť aj vtedy, keď nie sme v súlade so zásadami zdravého stravovania a máme radi vysoko spracované potraviny a pijeme veľa perlivých nápojov.
To však nie je všetko. Okrem toho môže byť plynatosť dôsledkom príliš nenásytného a uponáhľaného jedenia, ktoré uľahčuje prehĺtanie prebytočného vzduchu.
Ako sa zbaviť plynatosti?
Chcete sa zbaviť nadúvania? Je to ťažká a niekedy aj nemožná úloha. Je známe, že na začiatku sa musíte bližšie pozrieť na to, čo vám pristane na tanieri, a porušiť niektoré návyky. Čo však robiť, keď sa vám zbiehajú sliny pri pohľade na chutné jedlo a ťažko mu odolávate, a pritom nechcete mať nepríjemné ťažkosti? Aj to sa dá napraviť, pretože bylinky, ktoré máte po ruke, môžu tento problém výrazne znížiť.
Najlepšie bylinky na plynatosť
Tajná zbraň proti plynatosti? Je dobré siahnuť po bylinkách a pridať ich do jedál ešte predtým, ako začnete hodovať. Je známe, že v tomto smere vedie rasca, ktorá má diastolický účinok, brzdí kvasné procesy prebiehajúce v črevách a stimuluje trávenie. Nemôžeme zabudnúť ani na chuť, hoci musíme priznať, že nie každému môže chutiť.
Za zváženie stoja aj bobkové listy, zázvor, muškátový oriešok, cesnak a aníz. Ak máte bylinky po ruke, oplatí sa ich pridávať do jedál po hrsti, aby ste sa zbavili nadúvania. Budú nápomocné:
- Bazalka,
- majoránka,
- šalvia,
- pažítka,
- tymián,
- oregano,
- kôpor.
Nemáte po ruke žiadne čerstvé bylinky na nadúvanie? Nič nie je stratené, pretože sušené koreniny ich dôstojne nahradia. Je potrebné dodržiavať jedno pravidlo: čerstvé aj sušené bylinky na nadúvanie by sa mali do pokrmu pridávať až na konci varenia, aby si zachovali svoje vlastnosti a obohatili naše jedlá o skvelú chuť.
Čo piť po jedle na úľavu čriev?
Bylinky na plynatosť sú ideálne vo forme nálevov, ktoré sa môžu piť po výdatnom jedle. Sú skvelé aj vtedy, ak ste už zažili nepríjemné ťažkosti a nadúvanie a pocit plnosti v bruchu a kŕče sú veľmi nepríjemné.
Čo sa teda oplatí variť? Je známe, že v prvom rade siahame po mätových a harmančekových. Tieto bylinky na nadúvanie skutočne zlepšujú trávenie a majú diastolický účinok, ale niekedy sa oplatí siahnuť po nejakom spestrení.
- Medovka – jemná, ale výrazná chuť je charakteristickým znakom medovky. Má podobný účinok ako mäta, takže sa ako bylinka na plynatosť výborne počíta. Okrem toho upokojí nervy pošramotené stresom.
- fenikel – jeho semená sú výborným základom na prípravu nálevu. Odporúčame najmä tým, ktorí ocenia výrazné chute. Pomôžu aj vtedy, keď nás už bolí žalúdok.
- aníz – anízový hviezdicový čaj je sladší a má intenzívnu chuť. Výhodou tohto nálevu je, že korenie pôsobí antibakteriálne.
- zázvor – zázvor môže pomôcť nielen počas nachladnutia. Stačí ho nastrúhať alebo nakrájať, zaliať vriacou vodou, chvíľu počkať a bylinka na nadúvanie je pripravená na pitie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na hrubé črevo pôsobí ako balzam. Silný baktericídny účinok
Takto si vyčistíte črevá od usadenín za jeden deň. Lacný nápoj robí zázraky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.