12.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).
Pre každého rodiča je jeho dieťa najkrajšie a najmúdrejšie, pretože rodičovská láska a hrdosť spôsobujú, že mama a otec vidia jedinečné vlastnosti a potenciál svojho dieťaťa. Niektorí však neostávajú len pri obdivovaní a snažia sa stimulovať rozvoj batoľaťa, aby z neho vyrástol človek s nadpriemernými schopnosťami. Ako teda vychovať génia?
Výskum ukázal, že sa nerodíme so špecifickými schopnosťami, ale len s určitým potenciálom, ktorý môžeme rozvíjať. Ukázalo sa, že až 50 % našej schopnosti učiť sa získavame do štyroch rokov a ďalších 30 % do ôsmich rokov.
To, či naplno odhalíme svoj talent, závisí od počtu nervových spojení, ktoré sa nám podarilo vytvoriť v detstve. Práve počet nových synapsií medzi nervovými bunkami určuje inteligenciu, kreativitu a rýchlosť učenia.
Vytváranie nových nervových spojení v mozgu dieťaťa je proces, na ktorý majú rodičia najväčší vplyv. Aby ste dali svojmu dieťaťu šancu maximálne využiť jeho potenciál, oplatí sa poznať niekoľko vedeckých trikov, ktoré pomôžu stimulovať rýchly vývoj vášho dieťatka.
Hladkajte, usmievajte sa a…. spievajte
Vyvíjajúci sa mozog potrebuje množstvo podnetov, ktoré sa k nemu dostávajú prostredníctvom všetkých zmyslov. Už od prvých dní života sú pre vývoj batoľaťa kľúčové sluch, zrak aj hmat.
Vďaka zmyslu pre dotyk si dieťa v ranom štádiu života rozvíja zmyslové vnímanie, ktoré vytvára základ pre túžbu skúmať okolie. Batoľatá milujú jemné a rytmické hladenie, ako aj samotné dotýkanie sa predmetov. Hračky s rôznorodými textúrami sú veľmi nápomocné pri podnecovaní zvedavosti na svet. Nechajte deti hrať sa aj s predmetmi v domácnosti, ako sú hrnce a panvice, plastové náčinie a dokonca aj výrobky, ktoré batoľa rado chytá – napríklad krúpy, ryžu alebo cestoviny. Samozrejme, pod dohľadom dospelých.
Zrak dieťaťa sa tiež rýchlo vyvíja. Približne 80 % informácií, ktoré mozog spracováva, pochádza z tohto zmyslu. V prvých fázach života sa vývoj mozgu batoľaťa stimuluje práve prostredníctvom zraku. Je dokázané, že bábätká rady vidia usmievajúce sa tváre, preto sa pri dojčení dieťaťa oplatí často usmievať. Je tiež dobré vedieť, že trojmesačné bábätko už dokáže rozlišovať farby a vnímať hĺbku v obrazoch – je teda správny čas začať mu ukazovať rôzne predmety v prostredí.
Je to úžasné, ale deti ešte pred narodením dokážu počúvať zvuky svojho okolia a rozlišovať ich. Rozprávanie a hlasné čítanie dieťaťu počas tehotenstva preto nie je stratou času – dieťa zachytáva matkine emócie a učí sa rozpoznávať jej hlas. Aj spievanie a „rozprávanie“ novorodencovi mu pomôže rýchlejšie rozvinúť schopnosť porozumieť a vytvárať reč.
Hra s pohárom na integráciu hemisfér
Mozog sa skladá z dvoch hemisfér. Obe hemisféry fungujú a interpretujú údaje vlastným odlišným spôsobom. Ľavá hemisféra, označovaná ako logická, sa zameriava na detaily, prvky a osvojovanie si jazyka a sekvencií. Naproti tomu pravá hemisféra, označovaná ako umelecká, analyzuje informácie holistickým spôsobom, zameriava sa na obrazy, rytmus, pocity a intuíciu.
Ukazuje sa, že spolupráca medzi nimi určuje jazykové schopnosti človeka. Preto je vhodné stimulovať prenos informácií medzi pravou a ľavou polovicou mozgu už u malých detí. Ako sa to dá urobiť?
Na hru potrebujeme dva plastové poháre, ktoré dieťa môže držať v rukách. Do jedného z nich nalejeme vodu a batoľa povzbudzujeme, aby ju prelievalo z jednej nádoby do druhej. Týmto jednoduchým spôsobom pomáhame dieťaťu budovať nervové dráhy z jednej mozgovej hemisféry do druhej, čo bude mať vplyv na rozvoj čítania, počítania a jazykových schopností. Samozrejme, najlepšie je robiť tieto cvičenia vo vani!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
„Ženský“ hormón chráni pred mŕtvicou a demenciou. Najnovší výskum
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.