12.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Shutterstock/Krasula).
Zbieranie húb je po grilovaní takmer národným športom Slovákov. V priebehu rokov sa okolo tejto témy vytvorilo veľa mýtov, ktoré v skutočnosti nemajú veľa spoločného s pravdou. Ako sa ukázalo, môžu nielen šialene dobre chutiť, ale majú aj zdraviu prospešný účinok.
Čo by to bolo za jeseň bez hubárčenia alebo prípravy neskutočne chutných a aromatických jedál z pokladov priamo z lesa? Napriek tohtoročnému suchu nám našťastie nehrozí úplný nedostatok húb. A to je, ako sa ukazuje, veľmi dobrá správa, pretože odborníci na výživu vyvracajú čoraz viac mýtov spojených s týmito chutnými sústami. Zdá sa teda, že sú oveľa zdravšie, ako ste si doteraz mysleli.
Sú huby zdravé? Odborníci na výživu vyvracajú výživové mýty
Huby sú už celé generácie považované za cenný zdroj potravy – už v starovekom Grécku a Egypte boli známe ich účinky, chuť a vôňa. Za zmienku stojí aj to, že už 400 rokov pred naším letopočtom boli objavené ich liečivé účinky a blahodarné účinky na naše zdravie. Dnes sa však nebudeme venovať histórii, ale vlastnostiam húb a mýtom, ktoré okolo nich vznikli.
“Existuje všeobecný názor, že huby sú bezcenné, čo nie je pravda. Huby majú nielen jedinečnú chuť, ale sú aj zdrojom cenných živín.”
Čo je v hubách najcennejšie? Samozrejme, majú výživovú hodnotu vrátane obsahu vitamínov, bielkovín či minerálov, ako je draslík, fosfor alebo horčík. Obsahujú aj biologicky aktívne zlúčeniny (betaglukány, chitosany, polyfenoly a iné), ktoré môžu predchádzať vzniku a podporovať liečbu ochorení ako ateroskleróza či rakovina. Netreba zabúdať ani na zdraviu prospešné účinky húb – lesné poklady môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu, podporiť imunitný systém a pôsobiť proti zápalovým procesom.
Odborníci na výživu hovoria „dosť“ mýtom o hubách, ktoré sa šíria už celé generácie
Huby možno považovať za dobrý zdroj vitamínov skupiny B. Niektoré druhy si v obsahu niacínu a riboflavínu v ničom nezadajú s niektorými obilnými výrobkami, rovnako ako mäso, ktoré sa považuje za dobrý zdroj týchto vitamínov. Napríklad 100 g čerstvých húb pokrýva približne 30 % dennej potreby niacínu a približne 40 % riboflavínu. Okrem toho huby obsahujú určité množstvo vitamínu C, tiamínu, kobalamínu (vit. B12), vitamínu D a vitamínu E. Niektoré oranžovo sfarbené druhy, ako napr. kuriatka, sú zdrojom provitamínu A.
Napriek ich cennému využitiu a chuti však treba mať na pamäti, že huby by sa mali najprv dobre klasifikovať, kým sa dostanú na náš stôl. Okrem toho je potrebné pripomenúť, že huby sú vďaka chitínu v ich bunkových stenách, ktorý človek nestrávi, ťažko stráviteľné a zostávajú v tráviacom trakte dlhý čas. Preto by ich nemali jesť deti mladšie ako sedem rokov, starší ľudia alebo ľudia trpiaci tráviacimi problémami a rôznymi poruchami trávenia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rozdrvte ho a zmiešajte s vodou a droždím. Hríby budú rásť ako po daždi. A na parapete
Majú viac vitamínov ako niektoré druhy zeleniny. Jedzte ich pre svoje srdce a imunitu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.