12.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ludmila Kapustkina).
Miluje teplý a vlhký vzduch, ale nerád sa vystavuje slnečným lúčom. Lopatkovec je vždyzelená rastlina, ktorá sa s obľubou umiestňuje na domáce parapety. Je ideálna nielen ako dekorácia, ale aj ako prírodná čistička vzduchu. Niekedy však časom začne zelenať. Čo môže toto sfarbenie znamenať? Vysvetľujeme.
Nedostatok živín a zelená farba
Rastliny v kvetináčoch a záhradné rastliny nám často dávajú signály o svojom zdravotnom stave. Väčšinou im nevenujeme pozornosť, a keď podnikneme kroky na zlepšenie situácie, často je už neskoro. Podobne je to aj s lopatkovcom. Ak sme si nekúpili špeciálnu odrodu, zelenkavé sfarbenie kvetenstiev súvisí s nepravidelnosťami v pestovaní. Mierne, ale výrazné zelené sfarbenie rastliny môže poukazovať na nedostatok živín v pôde.
Aby ste im poskytli všetky mikro- a makroživiny, oplatí sa v záhradkárskom obchode nakúpiť viacúčelové živiny. Dobre poslúži prípravok určený pre kvitnúce črepníkové rastliny. Pracovníci záhradných centier odporúčajú používať prípravok každých štrnásť dní počas celého obdobia kvitnutia. Ak chcete trochu ušetriť, môžete použiť doma vyrobené hnojivá, napríklad cesnak, kávovú usadeninu alebo banánové šupky.
Reakcia rastlín na nedostatok svetla
V prirodzených podmienkach rastie lopatkovec v podraste rovníkových lesov, kam nedopadá priame svetlo, ale len rozptýlené slnečné žiarenie. Tento druh prospieva aj v čiastočnom tieni. Ak si všimnete, že vami zakúpený lopatkovec má zelené kvety, môže to byť prvý príznak príliš malého množstva svetla.
V dôsledku toho je rastlina nútená využívať celú svoju plochu na proces fotosyntézy, ktorý je nevyhnutný na udržanie životných funkcií. Prítomnosť chlorofylu, zeleného farbiva, sa odráža aj vo farbe kvetov. Existuje riešenie tejto situácie? Ukazuje sa, že stačí rastlinu premiestniť na svetlejšie miesto. Dávajte však pozor, aby ste lopatkovcu nespôsobili šok a nespálili jeho jemné listy. Ideálne je okno orientované na východ s tenkým závesom.
Prírodné sfarbenie lopatkovca
Ak budete dodržiavať základné pravidlá starostlivosti o lopatkovec, môžete ho ľahko udržať v dobrom stave. Vďaka tomu sa budete môcť dlho tešiť z nádherných kvetov. Ak však napriek starostlivosti začnú kvety zelenkavieť, je to znamenie, že sa začalo kvitnutie.
Je potrebné vedieť, že ide o prirodzený proces, ktorý predznamenáva nevyhnutné osídlenie semien. Kvetinári odporúčajú v tomto štádiu odstrániť kvetenstvo, ktoré mení farbu. Ušetríte tak lopatkovcu námahu pri tvorbe semien a namiesto toho všetku energiu nasmerujete na tvorbu nových kvetov a listov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zrieďte v pomere 1:1 a zalejte lopatkovec. Jedna šupka stačí na bujný rast
Na oživenie lopatkovca stačí len niekoľko plátkov. Aplikujte raz za dva týždne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.