12.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/fauxels).
Chcete, aby sa s vami vaši kolegovia, priatelia alebo blízki ochotnejšie rozprávali? Ak do svojich rozhovorov zavediete tri slová, môžete sa rýchlo stať majstrom v konverzácii. Odborník na verejné vystupovanie hovorí, že majú obrovskú silu.
Používajte tieto slová a stanete sa dokonalým partnerom
Podľa mnohých odborníkov na psychológiu existuje niekoľko fráz, ktoré majú mimoriadne pozitívny vplyv na to, ako nás ostatní vnímajú a aký prvý dojem na nich urobíme. Niekedy si ľudia vytvoria názor na človeka už v prvých sekundách rozhovoru. Samozrejme, po chvíli sa tento dojem môže zmeniť a ukázať sa ako nesprávny. Ak však máte dojem, že ste na niekoho v práci alebo v mužsko-ženských vzťahoch urobili negatívny dojem, môžete to nabudúce rýchlo napraviť použitím správnych fráz. Aké slová môžete použiť, aby sa s vami ostatní ľudia ochotnejšie rozprávali?
Vďaka týmto trom slovám sa s vami budú ostatní radi rozprávať
Toto tajomstvo raz odhalil jeden z odborníkov na verejné vystupovanie, lektor Stanfordskej univerzity Matt Abrahams. Vysvetlil, ako povzbudiť ostatných, aby sa s vami rozprávali, pomocou troch nenápadných, ale napriek tomu jedinečných slov. Pomocou nich dokážete prejaviť záujem o rozhovor a dosiahnuť, aby vás okolie vnímalo ako mimoriadne empatického človeka. Abrahams uviedol, že jeho obľúbenou vetou, ktorú často používa počas rozhovorov, je „Povedz mi viac„.
Univerzitný lektor prezradil, že k pravidelnému používaniu tejto frázy ho nevedomky povzbudila jeho vlastná svokra, ktorá ju používa veľmi často. Odborník analyzoval všetky tieto slová a dospel k záveru, že majú obrovskú silu. Okrem iného zlepšujú imidž človeka, ale aj to, že nás vnímajú ako človeka:
- empatický
- vyžarujúce dobro
- a teplo
„Povedz mi viac“.
Prednášajúci zo Stanfordskej univerzity ďalej vysvetlil, že najhoršie, čo môžeme urobiť, keď sa rozprávame s druhým človekom, je kričať na seba, púšťať sa do slov a nemať schopnosť počúvať.
Podľa jeho názoru navyše nie sme schopní vychádzať s druhou osobou, ak nerešpektujeme a neakceptujeme jej odlišné názory. Vyslovením vety „Povedzte mi viac“ dostane partner v rozhovore namiesto toho spätnú väzbu, že sa o rozhovor živo zaujímame.
Abrahams sa odvolával aj na rozhovory s priateľom, ktorý sa neustále sťažuje na nepríjemného suseda, aby potvrdil svoju teóriu. Väčšina ľudí sa po vypočutí takéhoto príbehu začne deliť o podobné skúsenosti a vyjadrovať svoj názor. Ukazuje sa, že v takejto situácii je oveľa lepšie povedať slová „Povedz mi viac“ a prejaviť záujem o tému, než hneď začať ľuďom rozprávať o svojich problémoch. Všimol si tiež, že mnohí ľudia, ktorí sú slabí konverzátori, využívajú každú tému ako príležitosť začať hovoriť o sebe. To je najkratší spôsob, ako dosiahnuť, aby sa s nami ostatní nechceli zapájať do dlhších rozhovorov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Neviditeľné vlastnosti mimoriadne inteligentných ľudí. Niektoré vás možno prekvapia
Slová, ktorým sa inteligentní ľudia vyhýbajú. Na zozname je veľa prekvapení
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.