13.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DUSAN ZIDAR).
V mnohých slovenských domácnostiach sa kyslá kapusta nakladá každý rok. Najoptimálnejší čas na to je na prelome októbra a novembra. Niektorí ľudia žijú v mylnej predstave, že na nakladanie kapusty potrebujete drevený sud alebo starodávne kameninové nádoby. Treba však vedieť, že chutnú prílohu k večeri si môže pripraviť každý s niekoľkými surovinami a pohármi, ktoré má po ruke.
Domáce nakladanie kyslej kapusty zaručuje chuť, ktorá prekoná konzervy z obchodu. Kyslá kapusta nakladaná v pohodlí vlastnej kuchyne neobsahuje žiadne umelé konzervačné látky. Okrem chuti nám poskytuje aj mnoho cenných výživových hodnôt. Zaradenie kyslej kapusty do nášho každodenného jedálnička zlepšuje trávenie, zvyšuje imunitu, čo je dôležité najmä v jesenno-zimnom období, a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Okrem toho pravidelná konzumácia kyslej kapusty priaznivo pôsobí na náš zrak a spomaľuje proces starnutia pokožky.
Nakladanie kapusty doma. Nepotrebujete sud ani kameninové nádoby, stačia vám poháre na zaváranie
Existuje mnoho receptov na kyslú kapustu. Takmer každá slovenská rodina sa môže pochváliť starým, osvedčeným receptom na chutný a zdravý doplnok k večeri. Nižšie nájdete návod krok za krokom, ktorý vám pomôže jednoducho a prehľadne pripraviť domácu kyslú kapustu.
Ingrediencie:
- 2 kg bielej kapusty,
- 40 g nejódovanej soli,
- niekoľko bobkových listov,
- niekoľko horčičných semienok.
Tradičná kyslá kapusta. Spôsob prípravy:
Z kapusty ošúpte vrchné listy. Zeleninu umyte, nakrájajte na plátky a nastrúhajte na strúhadle alebo sekačke. Nastrúhanú kapustu vložte do veľkej misy a osoľte. Nezabudnite, že na každý kilogram kapusty by ste mali pridať jednu polievkovú lyžicu (približne 20 g) nejódovanej soli. Dôkladne premiešajte, prikryte utierkou a nechajte niekoľko hodín odstáť. Počas tejto doby zelenina pustí šťavu a zmäkne.
Nasolenú kapustu pevne vložte do pohárov. Do každej vložte bobkový list a horčičné semienka. Všetko pevne natlačíme. Pri tlačení by mala kapusta pustiť ešte viac šťavy, nevylievajte ju. Keď sú poháre naplnené takmer po okraj, opatrne ich zavrite a postavte na podnos, aby ste si v prípade vytečenia nezašpinili pracovnú dosku. Hotovú kyslú kapustu nechajte týždeň odstáť, najlepšie pri izbovej teplote. Keď sa stane dostatočne kyslou, premiestnite ju na chladnejšie miesto, napríklad do špajze alebo pivnice.
Lahodná kyslá kapusta chutí najlepšie v kombinácii so zemiakmi a mäsom, ale pokojne ju môžete použiť ako prílohu k akémukoľvek jedlu. Dobrú chuť!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo robiť, keď nakladaná repa nevychádza? Túto chybu určite urobíte a nemáte o nej ani potuchy
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.