13.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Kalei Winfield).
Chmeľ je jednou z hlavných zložiek piva a je zodpovedný za jeho vôňu, účinok a chuť. Bohužiaľ, v dôsledku klimatických zmien sa môže zmeniť úroda chmeľu a jeho chuť.
Nová štúdia uverejnená vo vedeckom časopise Nature ukazuje, že kvalita a množstvo chmeľu sa bude meniť v závislosti od zmeny klímy. Tieto faktory následne ovplyvnia chuť a cenu piva v budúcnosti. Pivo je po vode a čaji nápojom, ktorý sa na celom svete konzumuje najčastejšie a najľahšie. Tradícia výroby piva v strednej Európe siaha prinajmenšom do obdobia neolitu (približne 3500 – 3100 rokov pred naším letopočtom).
Viac tepla, menej chuti a úrody
Vedci zodpovední za vypracovanie štúdie o budúcnosti chmeľu predpokladajú, že úrody tejto kľúčovej plodiny pre pivovarníctvo budú v nasledujúcich 27 rokoch pravidelne klesať – zníženie úrod bude spočiatku predstavovať niekoľko percent a do roku 2050 sa bude pohybovať okolo 18 %.
Dôvodom zmien v úrode sú čoraz vyššie teploty v Európe a čoraz častejšie suchá. Poveternostné podmienky ovplyvňujú aj obsah alfa-kyselín v chmeli a práve tieto kyseliny dodávajú pivu charakteristickú chuť a vôňu, odhadujú vedci. Chmeľ je rastlina, ktorá je citlivá na meniace sa poveternostné podmienky, ako sú zmeny v stupnici slnečného svitu, teplotné rozdiely a množstvo vody.
Spoluautori štúdie z českej akadémie vied tvrdia, že konzumenti piva si rozdiely, ktoré prináša globálne otepľovanie, určite všimnú. Prejavia sa v cene a chuti nápoja. Podľa autorov štúdie sú tieto zmeny nevyhnutné. Pestovatelia môžu len situovať plodiny do vyšších nadmorských výšok a vybudovať špeciálne zavlažovacie systémy, navrhujú vedci.
Výskumníci už teraz zaznamenávajú výrazný pokles produkcie chmeľu v európskych krajinách. Najväčší pokles priemerných ročných úrod chmeľu bol zaznamenaný v Slovinsku, a to takmer o 19,5 %. V Nemecku, druhom najväčšom svetovom producentovi chmeľu, úrody chmeľu tiež klesli o 19 %.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Viete, ako dlho zostáva ALKOHOL v tele? Pozrite si infografiku
Ak ste nedopili pivo, zvyšky nevylievajte. Môžu sa hodiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.