13.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Savanevich Viktar).
Druhá polovica októbra je obdobím, keď nesmiete zabudnúť na jesennú starostlivosť o vaše tuje. V opačnom prípade začnú kríky slabnúť a hnednúť. Jedno ošetrenie je teraz obzvlášť dôležité, preto naň nezabúdajte, inak tuje vo vašej záhrade rýchlo stratia svoju krásnu zelenú farbu!
Tuje sú jednou z najčastejšie vyberaných rastlín na živé ploty okolo domu. Je obľúbená pre svoj krásny vzhľad a jednoduchosť pestovania, ktoré by ste mali zvládnuť, aj keď ste začínajúci záhradník. Dajte si však pozor na častú chybu, ktorou tieto krásne kríky rýchlo prestanú imponovať svojou zelenou farbou. Prečo tuje na jeseň hnednú a ako tomu môžete zabrániť?
Prečo tuje na jeseň hnednú? Dôvody môžu byť rôzne
Mierne zhnednutie konárov tuja v strede koruny je prirodzeným javom. Súvisí to s nižšou úrovňou slnečného žiarenia na jeseň.
- plesňové ochorenie
Starosti by ste mali mať až vtedy, keď kríky začnú strácať zelenú farbu na vonkajšej strane. V tomto prípade sa môže jednať o hubové ochorenie. Ak máte na ňu podozrenie, nezabudnite skontrolovať, či ste okrem hnednutia výhonkov nezaznamenali aj vodnaté škvrny šíriace sa smerom ku kmeňu.
V takomto prípade budete musieť skrátiť choré výhonky a siahnuť po fungicídnom prípravku v záhradníctve (ekologickom alebo chemickom). A ak vo vašej záhrade nie je veľa napadnutých kríkov, môžete vyskúšať domáci postrek zo 6 rozdrvených strúčikov cesnaku, ktoré sa zalejú 1 litrom vody. Keď sa rozhodnete pre tento postup, začnite postrekovať choré tuje dvakrát denne deň po ich príprave.
Je tiež možné, že tuje hnednú, pretože nemajú dostatok priestoru na prijímanie živín z pôdy. Ak sú kríky vysadené príliš husto, môžu začať strácať svoju krásnu zelenú farbu.
Ďalším dôvodom môže byť nesprávne oplodnenie tuje. Hoci hnojivá majú mať v zásade pozitívny vplyv na stav rastlín, ich príliš intenzívna aplikácia nie je pre tuje vôbec dobrá. Najmä ak ste ich aplikovali príliš neskoro.
Nedostatok vody v novembri. To spôsobuje, že strácajú svoju krásnu zelenú farbu!
Najčastejším dôvodom hnednutia tuja však vôbec nie je choroba, nesprávne hnojenie alebo hustá výsadba, ale nesprávne zalievanie tuja koncom októbra a v novembri. Nemôžete to s polievaním preháňať, ale v žiadnom prípade by ste nemali na zalievanie zabúdať.
Mnohí začínajúci záhradníci prestávajú svoje tuje zalievať koncom leta, ale rastlina potrebuje vodu aj na jeseň. Najmä tesne pred prvými mrazmi, aby mala čas uložiť si do výhonkov vlahu na zimu, keď bude pre ňu ťažké čerpať vodu zo zamrznutej pôdy.
Ošetrenie by sa malo vykonať vždy ráno, aby mali tuje čas vyschnúť pred večerom, keď sa vzduch stáva vlhkým a rastliny sú náchylnejšie na hubové ochorenia. Najlepšie je zalievať tuje dažďovou alebo filtrovanou vodou. Množstvo vody by sa však nemalo preháňať, aby nedošlo k hnilobe koreňov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posledný dátum na uhasenie smädu tují. Neskoré zavlažovanie je priamou cestou k žalostným následkom
Hnednú vám tuje zvnútra? Tu je miesto, kde ste urobili chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.