13.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Kindel Media).
Nízke teploty, veterné počasie a oblečenie, ktoré nie celkom zodpovedá počasiu, ktoré sa počas dňa niekoľkokrát mení, sú hotovým receptom na zápal platničiek. Bolesť chrbta je nepríjemná a niekedy znemožňuje vstať z postele, preto sa oplatí vedieť, ako jej predchádzať a ako bolesť zmierniť.
Zápal platničiek nie je úplne z chladu
Bolesť platničiek je názov pre zápal nervových koreňov. Tie sa nachádzajú v spinálnom kanáli, kde sa prelínajú a vytvárajú nervy.
Príčinou radikulitídy je zvyčajne porušenie nervových koreňov, presnejšie lézie vyskytujúce sa v medzistavcových platničkách. V dôsledku úrazu alebo procesov starnutia platničky degenerujú a vyčnievajú, čím vytvárajú tlak na nervové pletence. Tento stav sa najčastejšie vyskytuje v krčnej a bedrovej chrbtici.
Čo má chlad spoločné s radikulopatiou? Hoci nespôsobuje diskopatiu, pre chladnú oblasť tela je charakteristické zvýšené svalové napätie, ktoré následne zhoršuje bolesť spojenú s porušením nervových koreňov.
Ako sa prejavuje radikulitída?
Radikulitída sa prejavuje silnou bolesťou v závislosti od miesta “ vyskočenej platničky „. Ak je lézia na úrovni krčnej chrbtice – potom bolesť postihuje ramená, krk a horné končatiny. Pacient pociťuje necitlivosť a brnenie v rukách a stráca úplnú pohyblivosť.
Poškodenie alebo degeneratívne zmeny v bedrovej oblasti spôsobujú príznaky ischias – bolesť postihuje dolnú časť chrbta a šíri sa do zadku, stehna až do chodidla.
Domáce prostriedky na liečbu bolesti platničiek
Na minimalizáciu bolesti platničiek sa odporúča predovšetkým odpočinok.
Ľahnite si na rovný, relatívne pevný povrch a predovšetkým sa vyhýbajte zdvíhaniu a intenzívnej fyzickej námahe. Na bolesť sú najlepšie lieky na báze ibuprofénu, a ak je bolesť ťažko znesiteľná – lekár sa môže rozhodnúť vystaviť recept na injekcie diklofenaku.
Dôležité je – v počiatočných štádiách ochorenia by sa nemali používať teplé obklady alebo hrejivé masti. Tie môžu zvýšiť zápal nervových koreňov, zlepšiť prietok krvi a podráždiť nervy. Spočiatku sa odporúča chladiť bolestivú oblasť 15 – 20 minút a opakovať ošetrenie každé tri hodiny.
Až keď pominie počiatočná akútna fáza ochorenia, možno zaviesť hrejivé masti a obklady. Účinná je konská masť, hrejivé náplasti alebo hrejivá podložka.
Bylinky pomôžu pri bolesti platničiek
Na uvoľnenie svalového napätia v chrbticových svaloch môžete piť nálevy z byliniek. Pomôže medovka, ľubovník a harmanček, pretože tieto bylinky majú upokojujúci a relaxačný účinok.
Do bolestivej oblasti sa môžu vmasírovať aj éterické oleje s analgetickým účinkom. Patrí medzi ne levanduľový, eukalyptový, klinčekový alebo rozmarínový olej.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Saunovanie pri prechladnutí: Pomáha či škodí?
Vieme, aká je najzdravšia poloha pri spánku. Prekvapení?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.