14.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/VPales).
S príchodom jesene začínajú stromy zhadzovať listy, ktoré sa opäť objavia až koncom marca. To však neznamená, že sa počas týchto niekoľkých mesiacov prestávky nemusíte o svoje vetvičky starať. Počas tohto obdobia potrebujú zvýšenú ochranu.
Medzi základné jesenné práce v záhrade patrí predovšetkým hrabanie lístia. Okrem toho je potrebné chrániť stromy a kríky pred škodcami a príchodom mrazov. V decembri je vhodné stromy včas vybieliť a na kmene aplikovať lepové pásy. Aké sú výhody?
Kedy sa majú na stromy nasadiť väzby? Urobte to pred zimou
Lepiaca páska chráni korunu stromu pred návštevou škodcov. Z oboch strán je potiahnutá lepidlom, takže sa ľahko prilepí na kmeň. Lepidlo na vonkajšej strane pomáha zachytiť lezúci hmyz, ako sú semenáčik, predzimný chrobák, púčik jabloňový, obaľovač slivkový a zimná moľa. Do stromu sa dostanú, pretože v ňom chcú naklásť vajíčka, a lepiaca páska im v tom účinne zabráni. Lepiaca páska je omotaná okolo kmeňa a hrubších konárov. Lepiacu pásku je potrebné z času na čas vymeniť kvôli prilepenému hmyzu. Ide o jednoduchý a ekologický spôsob, ako sa zbaviť hmyzu bez použitia špeciálnych chemikálií.
Ako si vyrobíte kartónový opasok? Stačia dve veci
Lepiacu pásku je najlepšie prilepiť na stromček v polovici októbra. Potom ju môžete vymeniť vo februári/marci. Najčastejšie sa používa na jablone, hrušky, slivky, borovice, smreky a gaštany. Pásku proti škodcom si môžete vyrobiť aj sami doma. Stačí vám na to stará nepotrebná krabica z vlnitej lepenky, napr. od domácich spotrebičov. Priviažte ju pomocou povrázku ku kmeňu stromu. Chrobáky budú hľadať útočisko práve vo zvlnení kartónu. Keď je kartónová škatuľa plná hmyzu, odstráňte ju zo stromu a zničte.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Záhradníci vždy vykonávajú dve ošetrenia. Tieto stromy potom každý rok prinášajú ovocie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.