14.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sashko shutterstock.com/VPales).
Budúcoročná úroda závisí od bezpečného prežitia ovocných stromov počas celej zimy. Ak sa chceme tešiť z bohatej úrody a košíkov naplnených zrelým ovocím, musíme sa o rastliny na jeseň starať. Kedy začať zakrývať ovocné stromy, aké materiály budú najlepšie a prečo potrebujeme zásobu vápna? Odpovedáme.
Ovocné stromy – ktoré chrániť pred zimou?
Pred príchodom zimy by sme sa mali špeciálne postarať o mladé ovocné stromčeky, ktoré sme vysadili na jeseň. Niekedy majú príliš málo času na to, aby sa zakorenili a aklimatizovali na novom mieste. Dôležité bude venovať pozornosť základu kmeňa a miestu pučania, teda očkovaniu.
Niektoré z najcitlivejších druhov sú broskyne, marhule, čerešne a nektárinky. V ich prípade nenechajme nechránené ani koruny. Všetky ovocné stromy bez ohľadu na vek by mali byť ošetrené vápnom. Je dôležité si uvedomiť, že v neskorej jeseni nepripravujeme len ovocné stromy na prežitie dlhej zimy, ale využívame aj metódy, ktoré poskytujú odolnosť voči návštevám hlodavcov a lesnej zveri.
Kedy by ste mali začať pripravovať stromy na zimu?
Príliš skorá ochrana ovocných stromov pred prichádzajúcou zimou im môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Sadenice stromov by mali najskôr pokojne vstúpiť do pokojovej fázy a až potom začať s uzimením, ktoré je ovplyvnené klesajúcou vonkajšou teplotou. Ak sa celý proces vykonáva pomaly, stromy budú odolnejšie voči mrazu.
Zakrytie ovocných stromov v relatívne teplom počasí oneskorí ich aklimatizáciu na meniace sa teploty. Záhradníci odporúčajú zdržať sa aktivít, kým teplomery nezačnú ukazovať okolo 0 stupňov Celzia. Ako zistiť, kedy sa to stane? Bude užitočné pravidelne sledovať predpovede počasia.
Účinná ochrana
Časť ovocného stromu, ktorej treba venovať osobitnú pozornosť pri zazimovaní, je miesto štepenia. V tejto fáze nemusíme používať pokročilé prípravky alebo nástroje. Trik je urobiť kopček okolo rastliny. Niektorí odborníci odporúčajú na tento účel použiť kompost, piliny, kamene alebo slamený mulč. Najjednoduchšie však bude využiť zeminu zo záhrady a spraviť si kopec vysoký asi 30 – 35 cm.
Ochrana ovocných stromov pred mrazom je jedna vec, no tým sa námaha nekončí. Oplatí sa ich chrániť aj pred blízkymi stretnutiami s hladnými zvieratami. Kartón, slamu a dokonca aj agrotextíliu je možné rýchlo roztrhnúť, preto bude potrebné osadiť odolnejšiu barikádu. Na tento účel budú užitočné akékoľvek plastové kryty, ako aj kovové siete, ktoré sú omotané okolo kufra. V záhradných centrách nájdete aj pachové repelenty, ktoré odplašia blížiace sa zvieratá.
Jesenné bielenie kmeňov stromov
Pri požiadavke záhradkárov, aby prezradili najčastejšie používaný spôsob ochrany ovocných stromov, takmer okamžite začnú hovoriť o ich bielení. Toto je najdôležitejší patent, s ktorým by sa mali začiatočníci zoznámiť. Bielenie ovocných stromov vápnom sa používa nielen v prípade mladých, práve vysadených exemplárov, ale aj u starších stromov, ktoré už roky rastú v záhradách. Prečo je bielenie kmeňov ovocných stromov na zimu také dôležité pre ich bezpečnosť?
Slovenské zimy ukazujú, že napriek extrémne nízkym teplotám je tu dosť dní plných modrej oblohy a horúceho slnka. Takéto podmienky spôsobujú výrazné prehriatie kôry ovocných stromov a v noci ju opäť napadne silný mráz. Náhle a silné zmeny spôsobujú praskliny a poškodenie kôry. Dokonca aj malé trhliny sa môžu stať začiatkom nebezpečných infekcií. Vybielené vápnom budú chránené pred všadeprítomnými slnečnými lúčmi, lepšie znesú nočné podmienky a kôra zostane bez náhodných trhlín.
Aké ochranné materiály by som mal použiť?
Záhradné predajne ponúkajú široký výber materiálov, ktoré ochránia ovocné stromy pred negatívnymi vplyvmi nízkych teplôt. Ľudia radi používajú okrem iného: jutu, slamu, slamené kryty a agrotextílie. Posledné dva produkty sú vhodné na pokrytie celých rastlín. Nezabudnite ich však obliecť celkom voľne, inak budú brániť voľnému prúdeniu vzduchu.
Slamený kryt plní svoj účel dokonale, no jeho používanie je spojené s určitými nebezpečenstvami. Poľné hlodavce sa radi ukrývajú vo vrstvách a môžu spôsobiť značné škody na koreňoch a kôre stromov. Pripevnite ochranu slamy tak, aby sa nedotýkala priamo zeme.
Skúsení odborníci dôrazne neodporúčajú výber čiernej agrotextílie. Obalením ovocných stromov v zime ním dôjde len k nadmernej akumulácii tepla v nadzemných častiach rastlín. Takto rýchlo stvrdnú a stanú sa náchylnejšími na napadnutie hubovými chorobami. Zásobu takéhoto materiálu je lepšie použiť na mulčovanie pôdy priamo pod rastlinami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Koľko stupňov mrazu znesú muškáty? Odložte ich v správnom čase. Inak z nich nič nezostane
Opadalo lístie zo stromov? Nezabudnite ho prilepiť na kmeň. Do jari budete mať pokoj
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.