14.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Christina Polupanova).
V akých situáciách siahate po sladkostiach? Máte chuť na svoj obľúbený dezert alebo ste len hladní? Toto je základná otázka, ktorú si musíte položiť, keď premýšľate o tom, ako jesť menej sladkostí. Ak sa konzumujú v primeranom množstve a navyše je jedálny lístok plnohodnotný a pestrý, sladkosti nemusíte vnímať ako stelesnené zlo. Obmedzenie sladkostí by ste však mali zvážiť vtedy, keď sa siahanie po takýchto pochutinách reflexívne.
Bezsenná noc môže vyústiť do chuti na sladkosti
Zdravý spánok je predpokladom regenerácie organizmu. Má priamy vplyv na našu náladu počas dňa, ako aj na našu chuť do jedla. Bezsenná noc alebo zlá kvalita spánku, ktorá zahŕňa nedostatočný nočný odpočinok a zaspávanie pred obrazovkou počítača alebo smartfónu, nám tlačí do náručia sladkostí.
Vyčerpaný organizmus hľadá najjednoduchší spôsob, ako doplniť energiu. Je ťažké zviesť vnútorný boj a myslieť na zdravé raňajky, keď máme v hlave len chuť na sladkosti. Mnohokrát si ich spájame s okamžitým zlepšením nálady, pričom si nepripúšťame, že ide o dočasný účinok. Hlad sa vráti skôr, ako očakávame.
Čo môžete urobiť, aby ste jedli menej sladkostí? Kľúčom je pravidelné stravovanie
Nekontrolovateľná chuť na sladké sa objavuje, keď sme jednoducho hladní. Hlasné škvŕkanie v žalúdku a pocit sacieho žalúdka nás nútia čo najrýchlejšie ho zahnať. Často sa zdá, že siahnuť po prvej čokoládovej tyčinke dňa je najrozumnejšia možnosť.
V takýchto situáciách je ťažké kontrolovať množstvo zjedených sladkostí. Ak si takéto situácie opakovane doprajeme, pomerne rýchlo si všimneme nárast hmotnosti, zhoršenie nálady alebo dokonca zhoršenie stavu našej pokožky. Pravidelné, vyvážené jedlá znižujú riziko maškrtenia a nutkania na sladkosti.
Nevzdávajte sa sacharidov
Pri chudnutí mnohí z nás výrazne obmedzujú príjem sacharidov. Je však dôležité robiť to opatrne, pretože sacharidy poskytujú telu cenné palivo. Nedostatok sacharidov vedie k myšlienkam na koláče, sladkosti a sušienky. K tomu sa pridáva ospalosť, podráždenosť a problémy so sústredením. Odtiaľ je už len krok k tomu, aby sme sa utešili sladkosťami.
Dbajte preto na to, aby vaša strava bola bohatá na komplexné sacharidy a potraviny, ktoré vás zasýtia na dlhšiu dobu. Medzi ne patria celozrnné obilniny, ovsené vločky, krúpy a strukoviny. Do svojho jedálnička zaraďte semienka a orechy, napríklad tekvicové semienka. Stanú sa základom hodnotných potravín, ktoré eliminujú občerstvenie medzi jedlami.
Zamerajte sa na potraviny
Ak po sladkom občerstvení siahneme niekoľkokrát do mesiaca a dodržiavame zdravú stravu a nájdeme si čas na fyzickú aktivitu, nie je to nič zlé. Keď si však všimneme, že po sladkostiach siahame príliš často, zamerajme sa na okolnosti.
Jedenie by malo byť rituálom, ktorý si vychutnávame. Občerstvenie počas prezerania správ na telefóne, sledovania filmu, čítania knihy alebo jednoducho z nudy vedie k tomu, že si hneď nevšimneme veľkosť zjedenej porcie. Ani neviete, ako sa stalo, že po tabuľke čokolády nezostala ani stopa? Keď si už sladkosť doprajete, sústreďte sa na samotný proces jedenia.
Nepremieňajte svoju špajzu na cukráreň
Čo oči nevidia, srdce neľutuje. To je v skratke jeden z najúčinnejších spôsobov, ako obmedziť sladkosti. Ak naplníte svoje kuchynské skrinky sladkosťami, pokušenie maškrtiť bude ešte väčšie. Rovnako ako pravdepodobnosť, že po nich siahnete bez zjavnej chuti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Na chudnutie stačí jedna prechádzka denne. Vzdialenosť nie je dlhá
Oklamte svoju vnútornú lenivosť. 5 aktivít, ktoré vám pomôžu schudnúť bez cvičenia
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.