15.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anastasiya 99 pexels.com/Google DeepMind).
Jedným z kritérií, ktorým podliehajú ľudia so sklonom k psychopatii, je kritérium ICD-10, t. j. absolútne ignorovanie pocitov iných ľudí. Znamená to, že psychopat nemá vôbec žiadnu empatiu?
Klasifikácia duševných porúch a porúch správania sa používa na Slovensku a na celom svete. Jedno z kritérií (ICD-10) je obzvlášť dôležité v procese diagnostiky subjektu. To, či je daný človek absolútne bez empatie, môže naznačovať, že máme dočinenia s psychopatom.
Kto je psychopat?
Podľa psychiatra a neurológa Jamesa Fallona je najbližšia definícia psychopatie, ktorá sa nachádza vo väčšine učebníc, antisociálna porucha osobnosti. Vychádza zas z nerešpektovania spoločenských noriem, agresivity, ohrozovania seba a iných, nedostatku zodpovednosti a schopnosti odhadnúť dôsledky svojich činov a nízkej úrovne empatie.
Robert Hare, autor knihy „Bez svedomia Znepokojivý svet psychopatov medzi nami“, zase verí, že väčšina kriminológov a psychológov radšej používa termín „sociopat“. Prečo?
Veria, že tento syndróm je výsledkom ťažkých sociálnych podmienok a skúseností z detstva. Ak sa za zdroj poruchy považujú biologické, duševné a genetické faktory, potom používajú termín „psychopat“.
Ako sa líši mozog psychopata?
Vedci delia empatiu na: horúcu a studenú. Horúca empatia definuje všetko, čo cítime pri pozorovaní druhých. Termín chladná empatia sa vzťahuje na chladnú, nezaujatú analýzu tretích strán. Je zodpovedná za pochopenie, nie pocit. Podľa profesora psychológie Kevina Duttona majú psychopati deficit v horúcej empatii, ale rýchlo si to vynahradia cvičením chladného čítania.
Psychopati majú podľa odborníkov obmedzený rozsah emócií, no nie je pravda, že by im úplne chýbala empatia. Oblasti v mozgu, ktoré sú zodpovedné za vášnivú empatiu, sú buď nesprávne vyvinuté alebo poškodené počas vývoja.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Neviditeľné vlastnosti mimoriadne inteligentných ľudí. Niektoré vás možno prekvapia
Ako rozpoznať toxických ľudí v práci? Dávajte si na nich radšej pozor
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.