16.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Nathan Cima).
Podľa novej publikácie odborníkov z Illinoiskej univerzity v Urbane-Champaigne by staroveké nádrže vybudované Maymi mohli slúžiť ako model pre nádrže, ktoré by mohli pomôcť ľudstvu dnes a v budúcnosti v boji proti čoraz častejším suchám. Starovekí obyvatelia Strednej Ameriky budovali stavby, ktoré uchovávali a filtrovali pitnú vodu a zásobovali ňou veľké mestské populácie.
Väčšina veľkých mayských miest v južných nížinách bola postavená v oblastiach bez povrchovej vody, ale s vynikajúcou poľnohospodárskou pôdou. Obyvatelia sa s tým vyrovnali budovaním systémov nádrží – najprv malých, neskôr väčších a zložitejších, hovorí profesorka Lisa Lucero, autorka článku uverejneného v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
Postupom času boli vybudované kanály, priehrady, stavidlá a hrádze na uskladnenie a prepravu vody. Na jej filtrovanie Mayovia používali kremenný piesok, ktorý sa niekedy dovážal zo značných vzdialeností do veľkých miest, ako je napríklad Tikal (dnes v severnej Guatemale). Používali aj zeolit zo sopiek, ktorý dokáže odfiltrovať aj patogénne baktérie.
Profesor Lucero zdôrazňuje, že nádrže v Tikale mohli obsahovať viac ako 900 000 kubických metrov vody. Odhaduje sa, že v rokoch 600 až 800 n. l. žilo v meste až 80 000 ľudí.
Vodné nádrže Mayov poskytovali vodu v čase sucha
Počas obdobia sucha zásobárne poskytovali vodu pre obyvateľstvo a plodiny.
Jednou z najväčších výziev bolo udržať stojacu vodu čistú, aby bola pitná. Na dosiahnutie tohto cieľa sa používali vodné rastliny, ktoré sa dodnes v hojnom počte nachádzajú v miestnych mokradiach. Vedci spomínajú okrem iného pŕhľavu, ostrice, trstinu a ľalie. – Králi dokonca nosili účesy zdobené kvetmi a na umeleckých dielach sú zobrazovaní s leknami, zdôrazňuje profesor Lucero.
Výskum naznačuje, že nádrže tohto typu fungovali v mayskej kultúre viac ako tisíc rokov. Zlyhali len počas veľkých suchých období, ktoré postihli tento región v rokoch 800 až 900 n. l.
Staroveké spôsoby skladovania vody môžu byť užitočné aj dnes
Podľa vedcov sa staroveké riešenie môže ukázať ako mimoriadne užitočné dnes aj v budúcnosti. Súčasné klimatické trendy si môžu vyžadovať podobný prístup vrátane využívania vodných rastlín, domnievajú sa výskumníci.
Umelo vybudované mokrade majú oproti bežným systémom čistenia odpadových vôd mnoho výhod. Medzi ich výhody patria ekonomické výhody, ako aj jednoduchá a energeticky účinná technológia, zdôrazňuje profesor Lucero.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Táto voda je najhoršia na zavlažovanie vresu. Môže zničiť kríky
Cheopsova pyramída stále skrýva tajomstvo. Vedci sa tam nevedia dostať
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.