16.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/stock_studio).
Lopatkovec je jednou z tých črepníkových rastlín, ktorými radi zdobíme interiéry našich domovov a bytov. Poteší oko svojimi veľkými lesklými listami a zároveň poteší bielymi kvetmi. Ako sa však ukazuje, jedinečný vzhľad je len začiatok. Existuje viacero dôvodov, prečo sa oplatí mať ho na okennom parapete. Koniec koncov, lopatkovec sa nazýva rastlinou „ženského šťastia“.
Čo ponúka lopatkovec? Jeho prítomnosť v našom byte nemožno podceňovať
Svojimi úžasnými lesklými listami v odtieňoch fľaškovozelenej a bielymi štíhlymi kvetmi je lopatkovec jedinečnou interiérovou dekoráciou. Navyše sa ľahko pestuje, je lacný a odolný voči väčšine chorôb a škodcov, takže si ho vyberú aj tí najmenej skúsení záhradníci a milovníci rastlín.
Lopatkovce zvyčajne kvitne v marci až apríli, pričom si kvety udrží až niekoľko mesiacov. Za priaznivých podmienok môže kvitnúť aj v zime. Jeho jedinečný vzhľad je však len začiatkom zoznamu dôvodov, prečo sa oplatí umiestniť rastlinu do nášho domova.
5 dôvodov, prečo by mal byť lopatkovec na parapete v každej domácnosti
Okrem toho, že lopatkovec vyzerá úžasne, má aj množstvo zdraviu prospešných vlastností. Znie to neuveriteľne? A predsa. Po prvé, lopatkovec je živý filter, ktorý zaručuje zdravý spánok. Absorbuje totiž toxíny prítomné vo vzduchu v našich domoch a bytoch, vrátane tých, ktoré vyžarujú niektoré druhy nábytku a kobercov. S týmto kvetom na parapete môžeme pokojne spať.
Po druhé, rastlina pohlcuje žiarenie vyžarované elektrickými spotrebičmi, ktoré je škodlivé pre naše zdravie. Preto je lopatkovec ideálnou voľbou do kancelárskych priestorov. Po tretie, rastlina zvlhčuje vzduch tým, že do prostredia uvoľňuje nahromadenú vlhkosť. To však dokáže len vtedy, ak má čisté, bezprašné listy. Bude preto dobre fungovať v tých interiéroch, kde je suchý vzduch na obtiaž.
To však nie je koniec príbehu. Lopatkovec pohlcuje aj spóry plesní, ktoré vznikajú v dôsledku nedostatočného vetrania bytu alebo napr. zaparovania. Je preto nevyhnutnou rastlinou v domácnostiach alergikov, ale aj ľudí s dýchacími problémami, astmatikov a ľudí trpiacich nízkou imunitou.
Okrem toho podľa princípov feng-šuej má rastlina v sebe životodarnú energiu. Nezabudnite však, že je jedovatá a konzumácia jej listov vedie k otrave. Rastlina by sa preto mala držať mimo dosahu detí.
Prináša lopatkovec šťastie? Lopatkovec: povery
Okrem celého zoznamu zdraviu prospešných vlastností lopatkovca existuje aj množstvo ľudových predstáv, podľa ktorých by sa táto rastlina mala nachádzať v každom interiéri. V prvom rade kvetina prináša šťastie každej žene, ktorá sa o ňu stará s láskou. Preto sa jej hovorí rastlina „ženského šťastia“. Dôležité je, že táto viera má historické korene.
Jeho pôvod možno vystopovať až na staroveký Blízky východ. Podľa legendy bohyňa lásky, plodnosti a vojny Astrate vyliala na lopatkovec svoje šťastie za to, že sa vydala. Práve na znak lásky a nevinnosti vraj kvet rozkvitá bielymi púčikmi.
Odvtedy sa verí, že lopatkovec zaručuje žene šťastie v srdcových záležitostiach vrátane hľadania ideálneho manžela. To však za predpokladu, že sa majiteľka o rastlinu dobre stará a zároveň pevne verí v jej nadprirodzené schopnosti.
Podľa ľudových predstáv sa lopatkovec oplatí darovať vydatým ženám, v ktorých domoch udrží pokoj a rodinnú harmóniu, ako aj nevydatým ženám, ktorým zabezpečí, že si nájdu vhodného muža. Neprežije však v dome s nepriateľskou atmosférou a častými hádkami. Ak rýchlo chradne, venujte pozornosť vzťahom vo vašej rodine. Práve to môže byť zdrojom problému.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Poplašný signál zanedbaného lopatkovca. Reagujte skôr, ako bude neskoro
Na oživenie lopatkovca stačí len niekoľko plátkov. Aplikujte raz za dva týždne
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.