16.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Orest lyzhechka).
Chren je rastlina, ktorej koreň sa bežne používa ako prídavok do mnohých jedál. Jedlé sú aj listy chrenu. Na Slovensku sa táto rastlina horlivo pestuje v domácich záhradách. Ako získať sadenice chrenu, kde ho zasadiť a ako na to krok za krokom? Vysvetľujeme.
Ako získať sadenice chrenu?
Mnoho ľudí sa pýta, ako získať sadenice chrenu. Ukazuje sa, že najbežnejšou metódou rozmnožovania tejto rastliny je odrezanie jedného z bočných koreňov od hlavného koreňa. Oplatí sa to urobiť počas zberu chrenu. Takto získané sadenice musia byť vysadené v suteréne. Výsadba sa zvyčajne vykonáva v marci, ale nič vám nebráni vysadiť chren na jeseň.
Stojí za to vedieť, že nová rastlina môže vyrásť aj z oveľa menšej časti získanej z koreňového systému. Zaujímavosťou je, že niektorí záhradkári sa chvália chrenom, ktorý sa vyvíja z olúpaných koreňových šupiek.
Kde je najlepšie pestovať chren?
Chren najlepšie rastie na polotienistých miestach, kde nie je vystavený priamemu slnečnému žiareniu. Umiestnenie rastliny na príliš slnečné miesto môže spôsobiť, že sa na jej koreňoch objavia žlté škvrny.
Dôležité je, že sa oplatí vysadiť ju v blízkosti kôstkovín, ako sú čerešne. To pomáha znižovať riziko hniloby ovocia.
Ako zasadiť chren, aby sa príliš nerozrástol?
Chren je veľmi expanzívna rastlina, ktorej koreňový systém sa vyvíja pomerne intenzívne. Oplatí sa to mať na pamäti, ak ju chcete začať pestovať vo svojej záhrade. Menej skúsení záhradkári, ktorí s tým nepočítali, majú často problémy zbaviť sa chrenu, ktorý sa rozprestiera po celej záhrade.
Aby sa chren príliš nerozvinul, môžete ho pestovať v nádobách alebo črepníkoch vyhĺbených do zeme. Táto metóda obmedzí rast rastliny.
Jesenná výsadba chrenu – krok za krokom
Na jeseň si mnohí záhradkári vysádzajú chren do svojich záhrad. Rastlina veľmi dobre zvláda zimovanie v zemi. Ako postupovať pri sadení chrenu? Vysvetľujeme krok za krokom.
- Prvý krok
Pri začatí výsadby chrenu bude prvým krokom výber vhodného miesta. Ako už bolo spomenuté, malo by byť v polotieni.
- Krok dva
Okrúhlu nádobu sa oplatí zaobstarať najmä preto, lebo obmedzí nadmerné rozširovanie rastliny. Nádoba by mala mať priemer približne 60 cm a objem približne 60 litrov. Mala by byť umiestnená v zemi na predtým vybranom mieste.
- Krok tri
Po umiestnení nádoby do zeme do nej nasypte pomerne veľa zeminy. Zemina by mala siahať do takej výšky, aby do konca nádoby zostávalo ešte asi 15-20 cm. Ideálny substrát pre chren by mal byť úrodný, bohatý na humus a mal by mať pH okolo 6.
- Krok štyri
Dva stredne veľké korene chrenu položte vo vodorovnej polohe na vrstvu zeminy nasypanú do nádoby. Celé to treba poriadne zaliať a následne zasypať zeminou.
Aké vlastnosti má chren?
Kedysi sa chren používal ako liečivý prostriedok. Koreň tejto rastliny má baktericídne a expektoračné vlastnosti. Okrem toho obsahuje množstvo cenných živín, ako je vitamín C, vitamín E, draslík, horčík, železo a fosfor. Charakteristická chuť chrenu vyplýva z prítomnosti horčičného oleja. Táto zlúčenina vzniká pri sušení koreňa, kedy sa hydrolyzujú v ňom obsiahnuté glukozidy.
Pre svoju chuť je chren bežným doplnkom k mäsitým jedlám a ďalším. Pri varení sa používa nielen koreň, ale aj listy, ktoré sa môžu pridávať okrem iného do šalátov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Zasejte túto zeleninu na jeseň a na jar sa budete tešiť z prvej úrody z vlastného záhonu.
Výsev na zimu je najlepší záhradnícky trik pre lenivých ľudí
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.