17.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels/fauxels pexels/Anastasiya Gepp).
Už len pomyslenie na rozhovory s cudzími ľuďmi vyvoláva u mnohých ľudí stres a nepríjemnú nervozitu. Ukazuje sa, že to bolo zbytočné. Existuje niekoľko tipov, vďaka ktorým bude small talk jednoduchý a zábavný. Ak máte problémy s nadväzovaním priateľov, pozrite si naše tipy, ako byť skvelým konverzátorom.

Byť dobrým rečníkom sa dá nacvičiť. Aj keď nemáte radi rečičky, dajte tomu šancu. Možno zistíte, že vďaka nej začnete spoznávať množstvo nových ľudí a váš kalendár sa zaplní naplánovanými stretnutiami.
Ako dobre začať konverzáciu? Zabudnite na klasické „Ako sa máš“
Jedným z problémov ľudí, ktorí sa necítia dobre pri rozhovore s cudzími ľuďmi, je, že akonáhle začnú rozhovor, rýchlo zanikne. V takýchto situáciách stojí za to venovať pozornosť tomu, ako kladieme otázky a aké konverzačné témy volíme.
Ukazuje sa, že jednou z najhorších otázok na začatie rozhovoru je klasické „ako sa máš?“. a „čo sa deje?“. Nášho partnera to dostáva do nepríjemnej situácie, pretože musí rýchlo nájsť vhodnú odpoveď. Ak hovoríme s hanblivou osobou, rozhovor sa môže skončiť suchým „dobre“ alebo „nič“.
Oveľa lepší nápad je nadviazať konverzáciu o prostredí alebo udalosti, na ktorej sa práve nachádzate. Komentár o atmosfére, výzdobe alebo dokonca o jedle alebo hudbe môže rýchlo prelomiť ľady a povzbudiť osobu, aby vyjadrila svoj názor. Tiež stojí za to začať konverzáciu komplimentom. Všimnúť si niečí outfit, make-up alebo účes bude pekné gesto, ktoré tomu druhému pomôže byť otvorený.

Ako začať konverzáciu?
Už ste začali konverzáciu, ale neexistujú žiadne spoločné témy. Čo robiť v tejto situácii? Klásť otázky. Veľká väčšina ľudí má rada pozornosť. Otázky týkajúce sa ich povolania, obľúbeného filmu alebo hudby budú vo všeobecnosti vítané. Môžu byť aj vstupnou bránou do ďalšej konverzácie. Nezabúdajte však na určitú dávku zdvorilosti. Vyhnite sa citlivým, veľmi osobným otázkam, ako aj otázkam týkajúcim sa politiky alebo náboženstva. Stojí za to držať sa ľahkých tém.
Pamätajte, že rozhovor je dialóg medzi najmenej dvoma ľuďmi. Nebojte sa preto pridať niečo vlastné. Môže sa stať, že v rozhovore s plachým človekom zameranie všetkej pozornosti na partnera spôsobí, že sa bude cítiť trápne a uzavrete. Pokúste sa nájsť rovnováhu v rozhovore a aj keď vám nikto nepoložil otázku, skúste sformulovať svoj názor na danú tému alebo pridať do rozhovoru nejaký fakt zo svojho života.
Pamätajte, že dobrý a príjemný rozhovor nie je založený len na rozprávaní, ale aj na počúvaní. Získanie sympatií partnera môže závisieť od toho, či ho počúvate. Skúste mu v rozhovore vytvoriť priestor. Ak neviete, ako na to, skúste sa naučiť techniky aktívneho počúvania.
S akými ľuďmi sa radi rozprávame?
Ukazuje sa, že sa radi rozprávame s usmievavými ľuďmi. Táto rada sa môže zdať jasná. Existujú však štúdie, že usmievaví ľudia majú tendenciu získať si ľudí a rýchlejšie si získať sympatie ostatných. Máme radi, keď nám niekto dáva lepší pocit.
Určite sa nám ťažšie komunikuje s ľuďmi, ktorí sa sťažujú a zdajú sa byť nespokojní. Samozrejme, nestojí za to dusiť negatívne emócie. Keď však chceme urobiť dobrý prvý dojem, stojí za to vzdať sa negatívneho postoja, podráždenia či netrpezlivosti.
Stojí za to pripomenúť, že máme radi ľudí, ktorí sú nám podobní. V tomto prípade predsudky iných ľudí fungujú v náš prospech, ak ich vieme využiť. Odvolávanie sa na spoločnú vášeň a dokonca napodobňovanie reči tela a gest partnera nás môže rýchlejšie obľúbiť. Mechanizmus sa nazýva „efekt chameleóna“. Vďaka nemu sa dokážeme s niekým rýchlejšie zblížiť.

Majster malých rozhovorov – čo hovorí?
Stať sa majstrom small talku nie je vôbec ťažké. V súčasnosti sa veľa hovorí o budovaní vlastnej značky a získavaní ľudí zo sebeckých dôvodov. Stojí za to pripomenúť, že pri rozhovore s inou osobou nie je vždy dôležité, kto sme.
Rýchlejšie získanie niekoho sympatií bude výsledkom nášho záujmu o druhého človeka alebo času, ktorý mu venujeme. Aktívne počúvanie sa ukazuje ako kompliment pre rečníka. Preto sa pri rozhovore s novým človekom oplatí zamerať svoju pozornosť na to, kto to je.
Ukazuje sa, že črty, ktoré ľudí najčastejšie odrádzajú od partnerov, sú egocentrizmus, dotieravosť, kritický prístup k ľuďom a nedostatok zmyslu pre hranice. Ak chcete byť dobrým konverzátorom, musíte sa zamerať na zdvorilosť a otvorenosť. Na rýchle spriatelenie môže stačiť úsmev a milé slovo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte test japonskej kocky. Odpovedzte na pár otázok a poznáte budúcnosť
Ako rozpoznať toxických ľudí v práci? Dávajte si na nich radšej pozor
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.