17.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/100 files).
Vedci sa stále snažia určiť, kedy vzniká naše vedomie. Nevedia, v ktorom konkrétnom okamihu je vyvíjajúca sa sieť neurónov dostatočne zložitá na to, aby človek začal vnímať svoje okolie, ale aj myslieť. Niektorí sa však domnievajú, že sa formuje ešte pred naším narodením.
Vedci sa nezhodujú na tom, kedy sa naše vedomie formuje. Niektorí odborníci sa domnievajú, že sa formuje v okamihu nášho narodenia, iní tvrdia, že vedomie sa formuje do prvého roku života, a ďalší, že sa formuje niekoľko dní po narodení.
Niektorí tvrdia, že tento aspekt je doslova čiernou dierou neurológie. Vedci sa naopak zhodujú v tom, že v súčasnosti neexistuje dobrý spôsob, ako rozlíšiť vedomé konanie dieťaťa od nevedomej reakcie. Poukazujú tiež na to, že detailné vysvetlenie fungovania vedomia u dospelého človeka je už výzvou.
Kedy sa formuje naše vedomie?
Tím vedcov sa pustil do riešenia tejto záhady. Za týmto účelom podrobne analyzovali dostupné predchádzajúce štúdie zamerané na túto otázku. Domnievajú sa, že zhromaždili dostatok dôkazov na to, aby sa domnievali, že naše vedomie sa môže formovať dlho… pred narodením.
Poukazujú na to, že existujú štyri línie dôkazov podporujúce ich teóriu, ktoré uvádzajú pokročilú konektivitu v mozgu, indikátory pozornosti, výskumy zahŕňajúce integráciu informácií zo zmyslov a fyzické markery, ktoré sa podieľajú na preorientovaní pozornosti.
Na základe dostupnej literatúry odborníci predpokladajú, že vedomie sa môže začať vyvíjať už v 35. týždni tehotenstva. Talamokortikálne spojenia, ktoré sa všeobecne považujú za nevyhnutné pre vedomie, sa zasa vytvárajú v 24. – 26. týždni tehotenstva. Odborníci však nevylučujú, že „správne“ vedomie sa môže vytvoriť až tesne po narodení.
Naše zistenia naznačujú, že dojčatá dokážu integrovať zmyslové a kognitívne reakcie do koherentných, vedomých zážitkov, aby pochopili konanie iných a naplánovali svoje vlastné reakcie.
– Lorina Naci, psychologička z Trinity College London
Výskumníci zároveň naznačujú, že naše vedomie sa nezapína „náhle“, ale dochádza k postupnému prebúdzaniu vedomia na základe postupných skúseností, keď sa synapsie spájajú. Potom dochádza k prelínaniu zmyslových skúseností a vytváraniu nových kognitívnych modelov.
Výskumníci vo svojej práci píšu: „Lepšie pochopenie vedomia dojčiat si bude vyžadovať zdokonalené techniky zberu údajov o vyvíjajúcom sa mozgu. Najmä nové inovácie v MEG, ako sú optogeneticky čerpané magnetometre, môžu pripraviť pôdu pre viackanálové MEG záznamy s vysokou hustotou, prispôsobené veľkosti hlavy dojčiat pomocou 3D tlačených prilieb.„
Zistenia boli uverejnené vo vedeckom časopise Trends in Cognitive Sciences.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako vychovať génia? Vyskúšajte metódu dvoch plastových pohárov
Novorodeniatko chcel ukázať svojmu psíkovi. Takéto reakcie asi nečakal. Máte rovnaký názor?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.