17.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/JeannieR).
Varenie zrelej repy sa rozhodne neodporúča netrpezlivým ľuďom. Stáva sa, že aj po viacnásobnej kontrole sú stále tvrdohlavé a nechcú spolupracovať. Tento stav kazí plány večere, zvyšuje pocit hladu a zvyšuje úroveň podráždenosti. Namiesto trávenia dlhých hodín pri sporáku implementujme jednoduchý trik, ktorý skráti čakanie. Čo je to? Odhaľujeme tajomstvo.
Čas varenia červenej repy
Varenie zrelej repy na jeseň či v zime môže poriadne otestovať trpezlivosť členov domácnosti. Vložíme ich celé do vody, bez ošúpania, aby varením stratili čo najmenej živín. Ponechaním šupy tiež zaistíte, že si zachová sýtu farbu.
Čím staršie a väčšie exempláre vyberieme, tým viac času strávia v hrnci. Odhadovaný čas je hodina, ale varenie cvikly niekedy trvá dlhšie. Šikovný patent vám umožní získať dokonale mäkkú zeleninu už za 30 minút. To nielen šetrí elektrinu a plyn, ale aj šancu na rýchlejšiu večeru.
Varenie repy metódou dvoch hrncov
Prísady:
- 1 kg čerstvej stredne veľkej repy
- 1 polievková lyžica cukru
- celozrnná chlebová kôrka
Okrem toho:
- dva stredne veľké hrnce
- 1,5 litra vriacej vody
- 1,5 litra ľadovej vody
- zásoba kociek ľadu
Príprava:
- Cviklu jemne umyte mäkkou stranou špongie. Príliš silné drhnutie by mohlo poškodiť pokožku, ktorá obsahuje veľa cenných zložiek.
- Vložte pripravenú zeleninu do hrnca, pridajte kôrku chleba a cukor. Všetko zalejte vriacou vodou, pričom dbajte na to, aby ich voda úplne pokryla.
- Cviklu varte na miernom ohni asi 30 minút. V prípade potreby pridajte do hrnca vriacu vodu.
- Po uplynutí určeného času repu sceďte a ihneď vložte do hrnca s ľadovou vodou a kockami ľadu.
- Mali by ležať v studenom kúpeli 15-20 minút. V tejto fáze zažijú tepelný „šok“ a ešte viac zmäknú bez potreby ďalšieho zahrievania.
- Keď uplynie posledná minúta čakania, cviklu vyberieme z vody, ošúpeme a použijeme v domácej kuchyni.
Strava bohatá na cviklu
Plnohodnotnú cviklu môžeme zaradiť do jedálnička v rôznych formách. Ľahko nájdeme tradičné recepty alebo modernejšie riešenia, ktoré navrhujú použiť koreň alebo dokonca listy. Mladá cvikla sa výborne hodí do polievok, šalátov, mäsových a zeleninových jedál a čo je zaujímavé, aj do vegánskych a vegetariánskych dezertov. Dietológovia odporúčajú jesť ju aj surový, po vydrhnutí a olúpaní. Zaujímavou myšlienkou, ako zachovať početné vlastnosti zeleniny dlhšie, je vytlačiť šťavu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V komunistickom Československu sa to jedlo. Mäso sa doslova rozplýva v ústach
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.