17.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Miguel Á. Padriñán).
Jeden z vládcov starovekého Egypta si ešte za svojho života postavil jedinečnú hrobku. Po jej objavení v roku 1817 boli egyptológovia ohromení tým, ako vyzeral interiér hrobovej miestnosti. Samotná múmia panovníka však bola dlho zahalená rúškom tajomstva. Prečo bola objavená až 64 rokov po otvorení hrobky?
Kto bol faraón Seti I.? Takto sa zapísal do dejín
Staroveký Egypt stále ukrýva mnoho tajomstiev pre vedcov a egyptológov, ktorí neustále objavujú nové múmie a hrobky. Tie, ktoré patrili faraónom, sú však pre svet histórie najcennejšie.
Hrobky Tutanchamóna, Kleopatry či Nefretete dodnes vzbudzujú úctu a vzrušujú divákov. Nie je tomu inak ani pri objavení hrobky faraóna Setiho I.
Vládol Egyptu počas 19. dynastie a bol synom Ramzesa I. a kráľovnej Sitre. Bol otcom jedného z najslávnejších faraónov, Ramzesa II, ktorý prevzal vládu po smrti Setiho I.
Tento faraón, ktorého bežný návštevník Egypta a Údolia kráľov možno nepozná tak ako jeho syna alebo spomínaného Tutanchamóna, sa dožil jedinečnej hrobky, ktorej objavenie bolo významnou udalosťou v archeológii.
Výnimočnú hrobku, ktorá vyrážala dych. Čo sa našlo na faraónovom pohrebisku?
Na hrobku Setiho I. prvýkrát narazil taliansky cestovateľ Giovanni Battista Belzoni. Hrobka tohto faraóna sa nachádza na pomerne nenápadnom mieste – medzi vchodmi do hrobiek v Údolí kráľov. Práve toto miesto však zanechalo archeológov v úžase, keď videli interiér nenápadnej stavby.
Po otvorení hrobky Setiho I. sa bádateľom ukázali steny bohato zdobené maľbami a reliéfmi, ktoré zobrazovali panovníka obklopeného bohmi.
Boli na nich zobrazené aj výjavy zo všetkých hrobových kníh: Kniha mŕtvych, Kniha Amduat a Kniha brán. Jedinečné vzrušenie vyvolávala aj samotná hrobová komora, ktorá má jedinečnú klenutú formu s vyobrazením súhvezdí usporiadaných… v podobe zvierat.
Hrobka bez múmie faraóna. Ako sa to stalo?
Po otvorení hrobky sa však stalo niečo prekvapujúce. Belzoni v nej našiel nabalzamované telo býka, ale po ľudskej múmii nebolo ani stopy.
V pohrebnej komore našiel len prázdny alabastrový sarkofág. Sarkofág bol z hrobky odstránený a nakoniec ho získal anglický zberateľ sir John Soane a teraz sa nachádza v Londýne v Anglicku v múzeu nesúcom Soaneovo meno.
Obrovský sarkofág je zdobený výjavmi z Knihy brán – egyptského textu opisujúceho prechod duše podsvetím – a dnes sa považuje za jeden z najdôležitejších artefaktov z 19. dynastie v Egypte.
Bol to pozoruhodný objav, ale absencia múmie viedla vedcov k tomu, aby našli múmiu panovníka. To sa nakoniec podarilo až 64 rokov po objavení hrobky.
Ukázalo sa, že archeológovia pokračujúci v práci v Údolí kráľov našli múmiu Setiho I. v Deir el-Bahari, čo bol akýsi sklad múmií.
Hlava panovníka bola najlepšie zachovaná, trup bol v o niečo horšom stave. Skúmanie Setiho múmie ukázalo, že Seti I. nečakane zomrel vo veku necelých štyridsať rokov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako vyzerala Kleopatra? Nebola vôbec taká krásna, ako sa myslelo?
Kto bola Nefertiti a aké tajomstvo skrýva jej busta?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.