17.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/PhotoIris2021 shutterstock.com/mahirart).
Zeler je jednou z najobľúbenejších zelenín, ktoré pestujeme v domácich záhradách. Čas zberu sa nezadržateľne blíži. Zeleninu však nemožno vykopať zo zeme príliš skoro ani príliš neskoro. To ovplyvní následné skladovanie. Kedy by ste teda mali zeler na zimu vytiahnuť zo zeme? Toto je tá najvhodnejšia chvíľa. Už je to pár dní.
Je zeler na zimu vykopaný? Urobte to pred mrazom
Zeler, obľúbená zelenina pestovaná v domácich záhradkách, obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, PP, E a C a aminokyseliny, a preto ho veľa ľudí často konzumuje. Ako je všeobecne známe, najzdravšia zelenina je tá, ktorú si sami vypestujeme. V prípade zeleru je však veľmi dôležitý moment zberu.
Zeler je veľmi citlivý na mráz. Znesie teploty až -5 stupňov Celzia, no vtedy sa výrazne skráti jeho skladovateľnosť. Preto sa neoplatí nechávať ho na záhone príliš dlho. Kedy vytiahnuť zeler na zimu zo zeme? Kľúčový moment sa už blíži.
Kedy by ste mali vykopať koreň zeleru? Najvhodnejší termín je do niekoľkých dní
Zeler ťaháme zo záhonov koncom jesene, na prelome októbra a novembra. Zeleninu však treba sledovať. Dá nám znamenie, že je pripravená na zber. Pozornosť treba venovať predovšetkým charakteristickej zmene farby listov. Korene pripravené na zber sú dobre vyrastené, guľovité, s tvrdou dužinou a bez prázdnych miest.
Termín zberu silne závisí od okamihu výsevu semien. Ak sa sadenice umiestnili na záhony v polovici mája, najvhodnejší termín zberu bude druhá polovica októbra. Aby bola v budúcnosti dlho skladovaná, mala by sa zelenina zbierať počas jasných dní bez dažďa.
Ako najlepšie uskladniť zeler na zimu? Teplota je kľúč
Koreňová zelenina ako mrkva, petržlen, cvikla a zeler vyžaduje pri skladovaní vysokú vzdušnú vlhkosť a teploty v rozmedzí od cca 1°C do 4°C. Najlepšie je skladovať ich v nevykurovaných pivniciach . Úroda by mala byť umiestnená voľne alebo umiestnená v drevených debnách. Hlavná vec je zabrániť zmrazeniu zeleniny.
Môže sa zeler konzumovať surový? Je to pokladnica vitamínov
Koreňový zeler sa často používa pri varení vďaka svojej charakteristickej chuti a chrumkavej textúre. Dôležité je, že sa môže jesť surové, varené, dusené, blanšírované alebo pečené. Skvelá je aj ako prísada do šalátov a šalátov.
Kto by mal jesť zeler? Zeler je skutočná zdravotná bomba. Je bohatý na antioxidanty, má protizápalové vlastnosti, chráni pred srdcovými chorobami, rakovinou a Alzheimerovou chorobou. Má tiež vlastnosti proti starnutiu. Je bohatý na vitamín C dokáže posilniť imunitný systém.
Zeler je tiež výborným zdrojom vlákniny, ktorá prispieva k zdraviu tráviaceho traktu. Vďaka vysokému obsahu vitamínu K pôsobí aj na zdravé a pevné kosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Už nikdy nevyhadzujte kávovú usadeninu do koša. Pozrite si tieto skvelé triky
Na konci mesiaca urobte jednu vec so svojimi tujami. Zimu prežijú v perfektnej kondícii
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.