19.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ahanov Michael).
Nasekaná petržlenová vňať a kôpor prekvapili mnohých, ktorí otvorili krabicu zmrzliny v mrazničke svojej babičky. Kôpor a petržlenová vňať sú bylinky, ktoré sa s obľubou používajú do polievok, omáčok, duseného mäsa, ale aj do sendvičov. A to oprávnene, pretože obsahujú množstvo vitamínov a zdraviu prospešných vlastností pre organizmus. Ako správne skladovať petržlen a kôpor, aby ste si ich blahodarné účinky mohli užívať celú zimu?
Petržlen na anémiu a zdravú pokožku
Petržlen je predovšetkým pokladom vitamínu C – obsahuje trikrát viac vitamínu C ako citrusové plody. Okrem toho má nízky obsah kalórií a nízky glykemický index. Petržlen je výborným pomocníkom pri liečbe anémie z nedostatku železa, pretože živiny, ktoré obsahuje, zvyšujú vstrebávanie železa z prijatej potravy.
To však nie je všetko, pretože konzumácia petržlenu sa odporúča ľuďom s kožnými problémami. Nielen vitamín C, ale aj betakarotén má priaznivý vplyv na lipidovú bariéru pokožky, čím zabezpečuje jej hydratáciu.
Petržlen sa odporúča aj ľuďom so zlým dychom, pretože žutie petržlenu má antibakteriálny účinok. Zvyšuje tiež vylučovanie slín a žalúdočných štiav, čo napomáha tráveniu a zabraňuje vzniku pálenia záhy.
Kôpor na tráviace ťažkosti a bolesti kĺbov
Kôpor obsahuje silice, ktoré stimulujú vylučovanie žlče a tráviacich štiav, vďaka čomu tráviaci systém lepšie zvláda trávenie a zabraňuje napríklad nadúvaniu a bolestiam brucha po prejedení. Okrem toho kôpor pôsobí antibakteriálne, znižuje hladinu cholesterolu a zmierňuje stres.
Kôprový extrakt má analgetický účinok pri artritíde a zmierňuje menštruačné bolesti a bolesti brucha.
Petržlen a kôpor v strave počas celého roka
Listy petržlenu a kôpru sa oplatí konzumovať po celý rok, ale najmä v zime. Hoci sezóna týchto byliniek je v lete, oplatí sa urobiť si zásoby čerstvej zeleniny a pripraviť si ju na uskladnenie na niekoľko nasledujúcich mesiacov.
Petržlen bude neoceniteľný pri prevencii prechladnutia a chrípky, zatiaľ čo kôpor pomôže urýchliť liečbu bakteriálnych infekcií počas jesenného a zimného obdobia.
Ako skladovať bylinky?
Klasickým spôsobom skladovania petržlenu a kôpru je zmrazenie. Dôležité je používať čerstvé bylinky tak, že ich vopred najemno nasekáte. Pred prípravou ich nenechávajte dlho stáť v kuchyni, ale čo najskôr ich vložte do mrazničky. Je to dôležité, pretože čím dlhšie bylinky zostávajú pri izbovej teplote, tým rýchlejšie strácajú svoje cenné zložky.
Ak chcete použiť petržlenovú vňať alebo kôpor – vopred ich nerozmrazujte. Jednoducho ich pridajte do polievok, omáčok alebo sendvičov a vplyvom teploty sa rozmrazia samé. Takto sa nestratia žiadne cenné vitamíny a minerály. Nasekaný kôpor a petržlenovú vňať môžete v mrazničke skladovať približne šesť mesiacov.
Bylinky sa dajú aj sušiť, čím sa zabezpečí, že budú k dispozícii kedykoľvek počas roka. Sušiť sa môžu vonku, ale nesmú byť vystavené slnečným lúčom.
Ďalšou metódou je sušenie byliniek v rúre. Zväzok byliniek položte na papier na pečenie a vložte do predhriatej rúry. Teplota by nemala byť vyššia ako 50 stupňov Celzia. Sušenie touto metódou môže trvať niekoľko hodín. Takto pripravené bylinky by sa mali uchovávať na suchom a tmavom mieste.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tento trik vám veľmi uľahčí život. Stačí dať orechy do škatule od vajec
Rozložte obľúbené korenie na radiátor. Rozlúčte sa s nepríjemným problémom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.