19.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Foto2rich).
Rastliny v kvetináčoch nie sú len dekoratívnym prvkom interiéru, ale aj prostriedkom na čistenie vzduchu v interiéri. V rozpore s tým, čo si možno myslíte, kvalita vzduchu môže byť najmä počas vykurovacej sezóny, a to nielen v mestách, veľmi nedostatočná. Ak chceme aspoň trochu zlepšiť svoje zdravie, je vhodné umiestniť si doma rastliny filtrujúce a čistiace vzduch. Neviete, ktoré to sú? Je čas to zistiť!
Čo sú to zariadenia na filtráciu vzduchu?
Rastliny, ktoré filtrujú alebo čistia vzduch, pozná asi každý, pretože medzi ne patria aj tie, ktoré sú často umiestnené na našich parapetoch. Majú nielen dekoratívnu hodnotu, ale za zmienku stojí aj to, že dokážu znížiť množstvo prchavých škodlivín, ako sú toluén, formaldehyd, acetón alebo benzén, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú naše zdravie. Ktoré z nich majú schopnosť čistiť vzduch? Poďme sa o nich dozvedieť:
- papradie,
- lopatkovec,
- aloe,
- svokrin jazyk,
- zamiokulkas.
Je ťažké poprieť čaro takýchto rastlín, ale ak máme túžbu založiť zaujímavejšie exempláre, ktoré čistia vzduch, nič tomu nebráni. Nemusíte sa obmedzovať len na tie druhy, ktoré sa v našich domácnostiach vyskytujú najčastejšie, pretože filtračnú schopnosť majú aj iné exempláre, ktoré si nevyžadujú prílišnú pozornosť. Niektoré z nich navyše pri troche šťastia dokážu kvitnúť a naplniť miestnosti príjemnou vôňou. Poďme sa pozrieť na to, čo ďalšie si môžete kúpiť do svojej domácnosti na zlepšenie kvality vzduchu.
Rastliny čistiace vzduch: areková palma
Chceme zlepšiť kvalitu vzduchu v dome a mať veľa priestoru? Je čas zaplniť ho arekovou palmou, ktorá má zaujímavý a kuriózny habitus. Rastie pomerne rýchlo a môže dosiahnuť maximálnu výšku až dva metre. Jej zelené stonky sú zakončené chocholkami listov, ktoré si vyžadujú trochu pozornosti, ale námaha sa oplatí, pretože sa vám odvďačí bujným rastom. Arekovú palmu treba často kropiť: to zaručí, že jej listy budú pevné a zdravé a budú plniť svoju funkciu čistenia vzduchu. Ako sa starať o túto rastlinu? Jednoducho ju umiestnite na svetlé miesto alebo do mierneho polotieňa a pravidelne ju zalievajte.
Chamaedorea elegans: menšia verzia areky
Ak máte v byte menej miesta, ale určite chcete palmu, existuje riešenie tohto problému. Potom je vhodné umiestniť do domu chamaedoru, čo je menšia verzia areky. Hoci rastie pomalšie a dosahuje oveľa menšie rozmery, rovnakým spôsobom čistí vzduch od toxických látok v ovzduší. Ako sa starať o chamaedoru elegans? Odporúča sa umiestniť ju hlboko v miestnosti, ale nerastie dobre na veľmi tienistých miestach. Táto menšia verzia palmy má tiež rada pravidelné kropenie, ako aj zalievanie substrátu tak, aby bol neustále jemne vlhký. Starostlivosť o chamaedoru elegans sa oplatí, pretože nielenže filtruje vzduch, ale pri troche šťastia môže aj kvitnúť.
Potosovec zlatý: alternatíva k brečtanu
Chcete mať doma rastlinu, ktorá čistí vzduch, ale nemáte takzvanú „ruku na kvety“? Potosovec nie je veľmi náročný, ale svoju úlohu zvládne na výbornú, ak budete mať na pamäti niekoľko vecí. V prvom rade je vhodné vybrať pre rastlinu svetlé miesto, v takom prípade budú jej srdcovité listy pokryté zaujímavým, svetlým pigmentom. Dostatok slnečného svetla tiež spôsobí, že potosovec zlatý porastie rýchlejšie a jeho popínavé stonky môžu dosiahnuť dĺžku až štyri metre.
Asparágus Sprengerov: môže kvitnúť
Ak si myslíme, že atraktívne a originálne rastliny je ťažké pestovať, je načase tento názor prehodnotiť. Jedným z príkladov je asparágus Sprengerov, ktorý môže byť spočiatku nenápadný, ale časom môže priniesť nielen bujný a hustý rast, ale aj kvitnutie. Čo je potrebné urobiť, aby tu rastlina dobre rástla? V podstate nie veľa: potrebuje svetlé miesto, ale s rozptýleným svetlom, a pravidelnú zálievku, aby bol substrát neustále vlhký. Potom môže asparágus nielen filtrovať vzduch, ale aj dosiahnuť maximálnu výšku jeden meter.
Hoja: kvitnúca a krásne voňavá
Ďalší príklad rastliny, ktorá nepotrebuje veľa na to, aby krásne rástla, ale aj na filtrovanie vzduchu. Hoja, ako sa jej hovorí, potrebuje len svetlé miesto, ale nie vystavené priamemu slnečnému žiareniu, a šetrnú zálievku, keď je substrát suchý. Rastlina možno spočiatku nevyzerá atraktívne, ale po aklimatizácii v miestnosti začne intenzívne rásť a tvoriť veľmi dlhé, popínavé stonky. Taktiež nebuďte prekvapení, keď sa na nich objavia drobné kvety, ktoré pripomínajú hviezdy. Spolu s ich produkciou bude hoja vydávať veľmi intenzívnu vôňu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Rastlina „ženského šťastia“. 5 dôvodov, prečo mať rastlinu lopatkovec
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.