19.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Pixabay).
Viete si predstaviť, že v skutočnosti neexistujeme a sme len súčasťou väčšej simulácie? Presne to si myslí Elon Musk a fyzik z Portsmouthskej univerzity sa rozhodol zistiť, či je to možné. Ste pripravení zistiť pravdu?
Neexistujeme a náš život je simulácia?
Ako uviedol Elon Musk vo svojom vyhlásení pre The Guardian, šanca, že skutočne žijeme v „základnej realite“ alebo fyzickom vesmíre, je miliarda ku jednej.
Podľa vyhlásenia Portsmouthskej univerzity sa jeden z jej fyzikov, doktor Melvin Vopson, rozhodol zistiť, či by nový fyzikálny zákon mohol potvrdiť toľko diskutovanú teóriu, že sme jednoducho postavy v rozvinutom virtuálnom svete.
Hypotéza simulovaného vesmíru predpokladá, že to, čo ľudia zažívajú, je v skutočnosti umelá realita, podobne ako počítačová simulácia, v ktorej sú oni sami konštrukciami.
Táto teória je populárna medzi mnohými známymi osobnosťami, v neposlednom rade medzi Elonom Muskom, a vo vednom odbore nazývanom informačná fyzika, ktorý predpokladá, že fyzikálna realita sa v podstate skladá z fragmentov informácií.
Doktor Melvin Vopson už skôr publikoval výskum, ktorý naznačuje, že informácia má hmotnosť a že všetky elementárne častice – najmenšie známe stavebné kamene vesmíru – o sebe uchovávajú informácie podobne ako ľudská DNA.
V roku 2022 objavil nový fyzikálny zákon, ktorý dokáže predpovedať genetické mutácie v organizmoch vrátane vírusov a pomáha posúdiť ich potenciálne dôsledky. Je založený na druhom termodynamickom zákone, ktorý hovorí, že entropia – miera neporiadku v izolovanom systéme – sa môže len zvyšovať alebo zostať rovnaká.
Nový fyzikálny zákon potvrdzuje. Je to naozaj možné?
Vopson očakával, že entropia v informačných systémoch sa bude časom tiež zvyšovať, ale pri skúmaní vývoja týchto systémov si uvedomil, že entropia zostáva konštantná alebo sa znižuje. Vtedy stanovil druhý zákon informačnej dynamiky alebo infodynamiky, ktorý má potenciál výrazne ovplyvniť genetický výskum a evolučnú teóriu.
Jeho nová štúdia, publikovaná v časopise AIP Advances, sa zaoberá vedeckými dôsledkami nového zákona pre celý rad ďalších fyzikálnych systémov a prostredí vrátane biologickej fyziky, atómovej fyziky a kozmológie.
Už vtedy som vedel, že tento objav má ďalekosiahle dôsledky pre celý rad vedeckých disciplín. Chcel som tento zákon otestovať a zistiť, či by mohol ďalej podporiť hypotézu o simulácii a posunúť ju z filozofickej oblasti do hlavného prúdu vedy
– vysvetľuje.
Podľa neho sa elektróny vo viacelektrónových atómoch usporiadajú tak, aby sa minimalizovala ich informačná entropia, čo vrhá svetlo na atómovú fyziku a stabilitu chemických látok. Vopson okrem toho tvrdí, že jeho práca vysvetľuje aj univerzálnosť symetrie vo vesmíre:
Princípy symetrie zohrávajú dôležitú úlohu vo vzťahu k prírodným zákonom, ale doteraz nebolo vysvetlené, prečo je to tak. Moje zistenia ukazujú, že vysoká symetria zodpovedá najnižšiemu stavu informačnej entropie, čo potenciálne vysvetľuje tendenciu prírody k takémuto stavu.
Ako tvrdí Vopson, tento prístup, ktorý zahŕňa odstraňovanie nadbytočných informácií, je podobný procesu odstraňovania alebo komprimovania nepotrebného kódu v počítači s cieľom ušetriť miesto na disku a optimalizovať spotrebu energie. A v dôsledku toho potvrdzuje názor, že žijeme v simulácii! Na overenie tejto hypotézy je však potrebný empirický výskum…. Otázka znie – naozaj to chceme vedieť?
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Elon Musk žaluje Grimes! Pripravuje sa súdny spor o deti
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.