20.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Ioanna Zapsa).
Lesy lákajú turistov po celý rok. Avšak práve na jeseň a v zime nám umožňujú zbierať šišky, ktoré v hojnom počte padajú zo stromov. Nezabúdajme, že množstvo pokladov, ktoré si z lesa odnesieme, nesmieme preháňať, pretože nám hrozia prísne sankcie. Ja si každý rok urobím niekoľko zásob a používam ich doma ako prírodné osviežovače vzduchu. Vďaka jednoduchej metóde sa môžem tešiť z príjemnej vône až do jari.
Príprava šišiek po prechádzke
Košíky plné šišiek čakajú len na to, aby sa doma využil ich potenciál. Predtým, ako ich použijete na dekoratívne účely a umiestnite ich takmer do každého kúta domácnosti, ich však treba upiecť v rúre. Prečo je tento krok taký dôležitý? Teplo samotným šiškám neublíži, ale zničí všetkých škodcov a choroby rastlín ukryté v ich zákutiach.
Najprv som šišky suchou cestou očistil od zvyškov zeminy, ihličia a listov. Potom som ich položil na plech chránený papierom na pečenie a vložil do rúry vyhriatej na 90 °C. Nenastavujte na vyššiu teplotu, pretože živica prítomná v šiškách je horľavý produkt. Šišky som piekla asi 30 minút a nechala som ich úplne vychladnúť.
Lesný sviežovač vzduchu
Sušené šišky nás zbavia stresu a predstáv spojených s rozhadzovaním stoviek malých červíkov po dome. Takto pripravené dobre poslúžia ako prírodný osviežovač vzduchu. Ako som ich pripravila? Začala som tým, že som zhromaždila svoje obľúbené esenciálne oleje, olej z hroznových jadierok a nepoužitú fľaštičku s rozprašovačom.
Vonný olej som si vybrala podľa vlastných preferencií. Rozhodla som sa pre sviežu vôňu levandule, hoci dobre by sa hodili aj citrón, mäta, rozmarín alebo eukalyptus. Nič vám nebráni zmiešať viacero vonných tónov dohromady. Do fľaštičky s rozprašovačom som naliala 15 kvapiek oleja, pridala 3 polievkové lyžice oleja z hroznových jadierok a potom som touto zmesou postriekala šišky. V ďalšom kroku som ich uzavrela do vreciek na zips a uložila na 3 dni do tmavej a chladnej kuchynskej skrinky. Nakoniec nastal čas umiestniť domáce osviežovače vzduchu do miestností. Vplyvom teploty v byte začali takmer okamžite uvoľňovať svoju jedinečnú vôňu.
Šišky – na čo iné ich použiť?
Už v lese zaujme zaujímavý vzhľad šišiek, ktorý upúta pozornosť. Nazbierané za hrsť a prinesené do domu sú skvelou prírodnou dekoráciou interiérov, balkónov a terás. Možno ich umiestniť do kvetináčov, najmä tých s veľkými ihličnanmi, alebo ich použiť na vytvorenie jesenných a zimných aranžmánov. Záhradkári ocenia vlastnosti šišiek pri mulčovaní pôdy.
V tomto prípade sa oplatí použiť rôzne druhy, hoci najčastejšie sa používajú tie, ktoré padajú z borovíc. Zaujímavé je, že šišky sa môžu rozkladať až päť rokov, takže budú nielen chrániť, ale aj zdobiť záhony veľmi dlho. Ako mulčovací materiál zabraňujú prílišnému vysychaniu pôdy, obmedzujú rast všadeprítomnej buriny a chránia pôdu a korene rastlín pred prudkými zmenami teploty. Šišky nie je potrebné kompostovať, stačí ich hrsť rozsypať na požadované miesto.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Do kvetináča vložte šišku. Vďaka tomu už nikdy nebudete plytvať kvetmi v kvetináčoch
Zbierajte šišky a spojte ich. Tohto nepríjemného problému vo vašej domácnosti sa za chvíľu zbavíte
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.