21.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Andrew Angelov Pixabay/ri).
Noci sú stále chladnejšie, čo znamená začiatok vykurovacej sezóny a zapnutie ohrievačov. Vykurovanie bytu zahŕňa ďalšie vysoké poplatky. Existuje však spôsob, ako ušetriť peniaze bez toho, aby ste obetovali príjemnú teplotu. Ako nastaviť radiátorový termostat, aby ste neplatili veľa účtov? Vysvetlíme, čo znamenajú čísla na termostate.
Radiátorový termostat – ako to funguje?
Termostat na radiátore slúži na nastavenie vhodnej teploty v miestnosti. Skladá sa z termostatickej hlavice a radiátorového ventilu. Hlava je naplnená látkou alebo kvapalinou, ktorá reaguje na teplotu. V dôsledku zmien obsah mení objem, čo spôsobuje zablokovanie ventilu radiátora.
Keď sa teplota v miestnosti zvýši, látka z hlavice sa roztiahne a zablokuje prívod vody do radiátora. Keď sa ochladí, obsah sa stiahne. Voda potom môže plynulo prúdiť do radiátora.
Čísla na radiátorovom termostate – čo znamenajú?
Radiátorový termostat má zvyčajne stupnicu od 0 do 5. Každá z týchto číslic má iný účinok. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, nastavenie najvyššej hodnoty neznamená, že sa byt vykúri rýchlejšie.
Čísla na termostate na radiátore zodpovedajú konkrétnym teplotám. Na aké teploty vykúrime miestnosť nastavením jednotlivých symbolov?
- Na termostate nastavte 0 alebo snehovú vločku
Termostat radiátora je možné nastaviť na stupeň 0, ktorý je niekedy nahradený symbolom snehovej vločky. Táto funkcia vôbec nevypína radiátor. Jej účelom je zabrániť zamrznutiu vody, čím sa teplota v byte udrží na 6 až 8 stupňoch.
- Na termostate nastavte 1
Zvolením 1 na termostate na radiátore nastavíme teplotu medzi 12 a 13 stupňami Celzia. Táto možnosť by mala byť zvolená v miestnostiach, ako sú: garáž, pivnica alebo schodisko.
- Na termostate nastavte 2
Nastavením termostatu na radiátore na stupeň 2 udržíte v miestnosti okolo 15-16 stupňov Celzia. Táto funkcia by sa mala používať počas spánku.
- Na termostate nastavte 3
Radiátor s termostatom nastaveným na 3 vykúri miestnosť na teplotu v rozmedzí 18 až 20 stupňov. Tento režim sa odporúča pre kuchyne a obývacie izby, takže ide o najčastejšie používanú úroveň.
- Na termostate nastavte 4
Tento režim vykúri vybrané miestnosti na teplotu 22-24 stupňov Celzia. Táto úroveň sa odporúča do kúpeľní a detských izieb.
- Na termostate nastavte 5
Nastavenie 5 na termostate chladiča udržuje teplotu na 25-28 stupňoch Celzia. Ide o veľmi vysokú teplotu, ktorá sa neodporúča na každodenné používanie, pretože vysušuje vzduch. Používa sa hlavne v bazénoch.
Aký režim by ste mali nastaviť na termostate radiátora, aby ste ušetrili?
Ušetriť budeme môcť, ak nastavíme teplotu na radiátorovom termostate nižšie ako doteraz. Teraz, keď vieme, za čo je zodpovedný každý režim zariadenia, budeme môcť optimalizovať teplotu v miestnosti.
Do obývačiek, kde trávime najviac času, by sme mali zvoliť radiátorový termostat na úrovni 3 alebo 3,5. Vďaka tomu dosiahneme teplotu medzi 18 až 20 stupňami, čo nám umožní cítiť sa lepšie. Vyššie režimy v každodennom živote povedú k častejšiemu a dlhšiemu vetraniu miestností.
Cez okno tak unikne teplo, ktoré bolo treba vyrobiť. Znamená to aj plytvanie našimi peniazmi. Lepším riešením bude nižšia teplota a krátke denné vetranie.
Úspora počas vykurovacej sezóny. Čo ešte pamätať?
Ak je potrebné, aby boli okná v miestnostiach dlhší čas otvorené, je najlepšie nastaviť termostat radiátora na 0. Takto ušetríme, pretože na vyššej úrovni sa izby aj tak nebudú mať šancu vykúriť.
Radiátory by tiež nemali byť zakryté. Nemali by byť za závesom, nábytkom alebo jednoducho sušiť bielizeň. V takomto umiestnení bude radiátor vykurovať iba priestor medzi sebou a predmetom, ktorý ho zakrýva, nie miestnosť.
Čas vykurovania ušetríte aj nastavením radiátorového termostatu na minimálnu hodnotu, keď odchádzate na dlhší čas z domu. Ak je byt po túto dobu prázdny, nemá zmysel ho zbytočne vykurovať. Táto malá zmena výrazne zmení váš účet za kúrenie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo robiť, aby teplo z domu neunikalo? Svoje účty znížite v 5 jednoduchých krokoch
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.