Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Domácnosť, Ekológia, Tipy,

Chemikálie na pranie nie sú vždy najlepšie. Existujú aj iné spôsoby

21.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív). Čo keby nám jedného dňa došiel prací prášok? Znamenalo by to, že budeme chodiť špinaví a zanedbaní? Nie, určite nie. Existujú aj...

21.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: súkromný archív).

Čo keby nám jedného dňa došiel prací prášok? Znamenalo by to, že budeme chodiť špinaví a zanedbaní? Nie, určite nie. Existujú aj iné metódy, ako sa zbaviť škvŕn a najrôznejších nečistôt z nášho oblečenia. A tieto metódy majú rozhodne menší vplyv na životné prostredie ako klasický prací prášok z obchodu.

Foto: súkromný archív

Ako funguje pranie v práčke?

Pranie odevov, či už vodné alebo suché chemické, je fyzikálno-chemický proces, pri ktorom použité prostriedky prispievajú k odstráneniu rôznych druhov nečistôt z odevov. Vodný kúpeľ alebo rozpustené mydlo či iné pracie prostriedky majú za úlohu znížiť povrchové napätie roztoku, aby bol schopný preniknúť do celého odevu.

Nečistoty na našom oblečení sú hydrofóbne. Nemajú rady vodu, preto ich nedokáže rozpustiť. Pridanie pracej chémie, ktorá je hydrofilná a spája sa s hydrofóbnymi časťami, umožňuje rozpúšťanie nečistôt a ich následné odstránenie z povrchu tkanín.

Je dôležité, aby voda používaná na umývanie neobsahovala ióny vápnika a horčíka. Tvrdá voda, t. j. voda obsahujúca tieto dva prvky, vytvára počas prania nepracie zlúčeniny a spôsobuje straty pracieho prostriedku. Soli vápnika a horčíka v kombinácii s pracími chemikáliami môžu priľnúť k tkaninám, čo spôsobuje ich sivenie alebo žltnutie.

Pracie chemikálie a ich zložky

Mnohí výrobcovia pri vytváraní univerzálneho pracieho prášku pridávajú uhličitan sodný alebo kremičitan sodný na zníženie tvrdosti vody. Proces odstreďovania sa tým skutočne stáva účinnejším, ale nadmerné množstvo uhličitanu sodného použitého v prísadách spôsobuje, že sa chemikália vyzráža vo forme kryštálov, ktoré sa usadzujú na vypranom oblečení.

Nadmerné množstvo týchto kryštálikov prispieva k tomu, že sa oblečenie počas prania premasťuje, pôsobí drsne a dokonca ho poškodzuje. Na druhej strane kremičitan sodný, tiež v nadmernom množstve, je príčinou žltnutia odevov, šednutia odevov a straty mechanickej odolnosti. Tým sa však „chemikálie“ v pracích práškoch nekončia.

Veľkú časť tvoria rôzne druhy plnidiel, ktoré samy o sebe nemajú pracie vlastnosti, ale sú nosičmi iných chemických zlúčenín, ktoré odstraňujú nečistoty z oblečenia. Okrem toho sa pridávajú rozjasňovače, bielidlá, vonné látky a mnohé ďalšie, ktoré sú individuálnou doménou daného pracieho prášku.

Tieto chemické látky sa vyrábajú umelo v technologickej linke náročnej na emisie oxidu uhličitého a vytvárajú značné množstvo odpadu. Keď vieme, čo je prací prášok, nestojí za to zvážiť zmenu spôsobu prania a nestojí za to zaujímať sa o ekologickejšie výrobky? Je to reálne a uskutočniteľné.

Foto: Súkromný archív

Ak nie prášok, tak čo?

Dostupné výrobky na odstraňovanie nečistôt z nášho oblečenia sú tie, ktoré sú zložené pre všeobecné potreby trhu. V závislosti od kvality vody používanej na pranie, účinnosti práčky, teploty a individuálnych preferencií zákazníka je množstvo pridaného prášku zvyčajne príliš vysoké. Viac ako 70 % Slovákov používa pri praní nadmerné množstvo výrobku, čo je nepochybne ekonomická strata a škoda pre životné prostredie.

Ponuka na trhu je čoraz bohatšia na takzvané ekologické pracie prášky. Ide o výrobky so zníženým obsahom fosfátov alebo jednoducho bez nich. Prevažná väčšina tohto sortimentu vďačí za svoju praciu schopnosť použitiu jedlej sódy alebo kalcinovanej sódy. Chemické vlastnosti sódy zabezpečujú výrazné zmäkčenie vody, takže ju možno použiť ako prací prostriedok.

Vďaka svojej nízkej reaktivite voči materiálom použitým na výrobu odevov sa dá ľahko použiť na pranie väčšiny tkanín. Treba však poznamenať, že má aj bieliace vlastnosti, a preto sa najlepšie používa na biele alebo svetlé oblečenie. V prípade tmavých odevov je potrebné dbať na opatrnosť a množstvo sódy na pranie dávkovať s rozvahou.

Zaujímavé je aj to, že má vlastnosti eliminujúce zápach a účinne bojuje proti mikroorganizmom – tým na oblečení aj tým, ktorým sa darí v rôznych zákutiach našich práčok. Je dôležitý pri odstraňovaní mikroskopických húb, najmä plesní.

Domáci prací prášok a tekutina

Nie sme odkázaní ani len na výrobcov. Môžeme si ľahko pripraviť domáci prací prášok alebo tekutinu na báze jedlej sódy. Na prípravu prášku potrebujeme: jednu šálku jedlej sódy, jednu šálku bóraxu a ¼ šálky mydlových vločiek (môže to byť tzv. sivé mydlo alebo rastlinné mydlo). Všetky prísady nasypte do nádoby a pretrepte, kým zmes nebude hladká. A hotovo. Pri praní nasypeme do práčky 1-2 polievkové lyžice takéhoto prášku.

Pri výrobe domáceho pracieho prášku zmiešajte po pol šálke jedlej sódy a bóraxu a rovnaké množstvo mydlových vločiek, aké ste použili pri výrobe pracieho prášku. Budete tiež potrebovať dva litre vody. Jedlú sódu a bórax rozpustite v litri horúcej vody, nemusí to byť vriaca voda. Mydlové vločky varte v pol litri vody, kým sa nerozpustia, a potom ich spojte s roztokom sódy a bóraxu.

Dobre premiešame, pridáme ďalšieho pol litra teplej vody a máme doma pripravený prací prostriedok.

Na jedno pranie dáme až 200 ml takejto zmesi. Treba však pamätať na to, že výrobok treba pred každým použitím dobre premiešať a nemal by sa používať na pranie vlny a hodvábu.

Foto: Súkromný archív

Gaštany. Málokto vie, že sa používajú na pranie

Jeseň nie je len časom na zamyslenie a prípravu na krátke dni a chlad za oknom. Jeseň nám poskytuje aj množstvo nápadov a riešení, ktoré môžeme uplatniť v každodennom živote. To je práve prípad gaštanov. Gaštany používajú deti na výrobu postavičiek a bylinkári na výrobu najrôznejších prírodných liekov. Môžeme ich použiť na výrobu ekologického a bezplatného pracieho prostriedku. Stačí sa prejsť.

Pôsobenie gaštanov v procese umývania súvisí so saponínmi, ktorých gaštany obsahujú veľa. Tieto chemické zlúčeniny v kombinácii s vodou vytvárajú aktívnu penu, ktorá ľahko odstraňuje aj olupujúce sa a zaschnuté krvné škvrny. Saponíny v chemickom a kozmetickom priemysle nie sú ničím novým. Používajú sa neustále pri výrobe mydiel a krémov do kúpeľa. Stále však ide o emisné odvetvie.

Stojí za to venovať chvíľu času a pripraviť si gaštanový prací odvar sami. Na jedno pranie potrebujeme až 10 zrelých gaštanov a 300 mililitrov horúcej vody. Gaštany dôkladne umyte a rozomeľte na čo najmenšie kúsky. Čím jemnejšie, tým lepšie – do vody prenikne viac saponínov. Potom ich zalejeme vodou a odložíme na 3 až 8 hodín.

Roztok z času na čas pretrepeme. Vzniknutú tekutinu potom precedíme cez sito s čo najmenšími okami a máme hotovú praciu tekutinu, eko-liquid.

Nezabudnime však na niekoľko pravidiel. Rozdrvené olúpané gaštany sa nesmú používať na prípravu odvaru na pranie bielych a svetlých predmetov. Takýto eko-liquid je možné skladovať aj v chladničke, a to maximálne 3 – 4 dni. Po tomto čase sa začne kaziť a musíme si pripraviť nový.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Zbierajte gaštany, kým je ich sezóna. Môžete z nich vykúzliť brilantnú kozmetiku

Gaštany dáme do mixéra a rozmixujeme s vodou. Táto zmes je skutočným zázrakom prírody


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Polovicu múky zameňte touto prísadou. Palacinky budú jemnejšie ako inokedy

7.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tanicha). Na palacinky neexistuje jediný správny recept. Každý ich robí po svojom a zvyčajne od oka. Vďaka tomu vyjdú…

O týchto spôsoboch použitia aviváže ste nemali ani tušenia. Je užitočný nielen pri praní

7.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív). Aviváž nemusí vo vašej domácnosti slúžiť len na zmäkčenie a prevoňanie bielizne. Ukázalo sa, že má mnoho…

Preto orchidea stráca kvety a chradne. Vinník je v kvetináči

7.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Andrii Spy_k). Pre svoju výnimočnú krásu sú orchidey obľúbenou voľbou ako bytová dekorácia. Vyzerajú tak elegantne, že sa môžu…

Svoje rastliny som začala zalievať týmto jednoduchým riešením. Výsledok? Rastú ako bláznivé a škodcovia sú preč!

7.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Iryna Inshyna). Táto metóda ma nesklamala! Je jednoduchá, rýchla a mimoriadne účinná, vďaka nej moje kvety konečne naplno rozkvitli…

Tieto kvety určite vysaďte v septembri. Na jar budete ohromení

7.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/nieriss). Prišiel september a privítal nás teplým a slnečným počasím. V tomto období môžete vysadiť nové rastliny, ktoré vyplnia…

Auto Trendy

Od klavíra po allegro - zvuk novej Alfy Romeo 33 Stradale poteší všetkých nadšencov

7.9.2024 Redakcia Auto trendy - Alfa Romeo oznamuje, že dynamický vývoj modelu 33 Stradale prebieha podľa plánu, a ponúka nám ukážku zvuku motora exkluzívneho superauta. Alfa Romeo

Nové SUV bude mať celosvetovú premiéru v novembri

7.9.2024 Redakcia Auto trendy - Čínsky gigant SAIC neustále rozvíja svoje výrobky a technológie, ktoré sa v nich používajú, napriek nepriaznivej colnej politike, ktorú voči nemu uplatňuje Európska únia. Teraz…

Nový Nissan Patrol debutuje v Abú Zabí. Toyota Land Cruiser má vážneho konkurenta

7.9.2024 Redakcia Auto trendy - Nissan predstavil novú generáciu SUV Patrol v Abú Zabí. Nový Patrol má za cieľ zdolať Toyotu Land Cruiser. Nissan predstavil novú generáciu SUV

Továreň Audi v Bruseli sa nezachráni. Zástupca výrobcu dostal veľmi nevďačnú misiu

7.9.2024 Redakcia Auto trendy - Audi už dlhé mesiace čelí kríze vo svojej bruselskej továrni. Dokonca sa plánovalo, že sa tu budú vyrábať aj modely iných značiek koncernu Volkswagen. Dnes…

Facelift modelu Kia EV6 debutuje s väčším dojazdom a rýchlejším nabíjaním

7.9.2024 Redakcia Auto trendy - Nech si o novom dizajne svetlometov hovoríte, čo chcete, prepracovaný model EV6 je stále lepší ako predtým, má väčší dojazd a rýchlejšie nabíjanie.

Reklamy v aute? Ford už podal patent na systém, ktorý to umožní

7.9.2024 Redakcia Auto trendy - Reklamy nás sprevádzajú každý deň. Na uliciach, v televízii, v rádiu alebo v aplikáciách, ktoré používame. Spoločnosť Ford chce, aby sme zažili radosť zo sledovania…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov