21.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shuttersock/Berna Namoglu).
Paprade patria medzi najobľúbenejšie črepníkové kvety. Na svoj rast nepotrebujú veľa a sú bujné, takže vyzerajú naozaj pôsobivo. Niekedy však s nimi niečo nie je v poriadku. Sú úbohé a nechcú rásť. Ako im môžeme pomôcť? Zoberme si jednu vec z kuchyne.
Niekedy aj tie najmenej náročné rastliny začnú chradnúť. Nemusia mať žiadne príznaky chorôb alebo škodcov, ale zdajú sa byť bez života. Jedna vec je poskytnúť im lepšie podmienky. Dobrý nápad je tiež používať hnojivá. Nemusia to však byť vždy produkty z obchodu. K dispozícii je ich dostatok – vo forme tekutín, granúl alebo gélov. Niekedy stoja veľa, ale neprinášajú veľkolepé výsledky. Preto skôr, ako sa vrhneme na drahé prípravky, oplatí sa použiť domáce prostriedky.
Tieto chyby môžu spôsobiť, že papraď bude chradnúť
Najprv sa však s papraďou trochu zoznámime. Ide o rastliny, ktoré v prírode nájdeme najmä v lesoch. Pozorovaním prírodných podmienok môžeme odvodiť, čo tieto rastliny potrebujú, keď sú obyvateľmi našich domovov. Paprade najlepšie rastú na pomerne vlhkých miestach, preto sa oplatí zabezpečiť im neustálu zálievku – tu však treba dbať na to, aby pôda nebola premočená, čo podporuje hnilobu koreňov. Paprade zalievajte len vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy mierne suchá. Je tiež dobré raz za čas postriekať listy, najmä počas vykurovacej sezóny, keď je vzduch suchý. Okrem toho by mali byť paprade umiestnené na svetlom mieste, ale nie príliš blízko okna – najlepšie znášajú rozptýlené svetlo.
Vezmite z kuchyne a zalejte papraď
Ani dokonalé zalievanie a umiestnenie vzhľadom na svetlo však nepomôže, ak má papraď v pôde príliš málo živín. Preto by sa mala pravidelne „prikrmovať“. Nie každý vie, že produkty, ktoré máme doma, dokonale fungujú ako živiny pre kvety. Často sú to jednoducho odpadky, ktoré vyhadzujeme do koša. To je chyba, pretože rastliny ich určite potrebujú viac. Paprade rastú obzvlášť dobre na živinách bohatých na vápnik, fosfor, draslík alebo horčík. Tie sa nachádzajú napríklad v ovsených vločkách. Niektorí ľudia nasypú 3 polievkové lyžice ovsených vločiek do vody a nechajú ich 2 hodiny odstáť, potom nalejú polievkovú lyžicu scedenej tekutiny do pôdy pod papradie (tento postup sa oplatí opakovať raz za 2-3 týždne). Iní jednoducho nasypú trochu vločiek priamo do pôdy. Raz za mesiac možno paprade zalievať aj zmesou vody a mlieka (v pomere 4:1). Takto vyživované paprade sa vám určite odvďačia krásnym vzhľadom. Ich listy budú svieže a husté.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Postarajte sa o svoj vianočný kaktus. Čoskoro bude obsypaný farebnými kvetmi
Nalejte do kvetináča so sansevieriami. Zelené „šable“ budú rásť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.