23.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Julia Sudnitskaya).
Na Slovensku nie je núdza o milovníkov všetkých druhov polievok. Paradajková polievka, hrachová polievka, hubová polievka alebo kurací vývar – všetky by nechutili tak dobre, keby nebolo dobre zvolených byliniek a korenia. Aké prísady by mala obsahovať každá polievka? A aký je najlepší čas na ich pridanie? Odporúčame.
Dochucovanie polievky je mimoriadne dôležitou fázou varenia. Práve správne zložené prísady obohacujú chuť pokrmu a dodávajú mu jedinečnú arómu. Dôležitý je však nielen druh byliniek a korenín, ale aj ich načasovanie. Niektoré je lepšie pridať na začiatku, iné na konci varenia.
Aké korenie by malo byť v polievke? Bez nich to nebude ono
V obchodoch s potravinami a bylinkami nájdete širokú škálu korenín a byliniek. Najobľúbenejšie sú: čierne korenie, soľ, bazalka, majorán, tymián, petržlen, kôpor, oregano, nové korenie, bobkový list, ligurček, cesnak. Všetky ovplyvňujú pokrm a prinášajú nové chuťové tóny. Každá polievka by mala obsahovať aspoň niekoľko z nich.
Nasekaná petržlenová vňať sa používa nielen do chutného vývaru, ale aj do zeleninových, karfiolových alebo uhorkových polievok. Bobkový list sa zasa hodí do fazuľových a hrachových polievok, ako aj do zeleninových polievok a bieleho boršču. Tieto polievky možno obohatiť aj bazalkou, ktorá sa zvyčajne pridáva aj do paradajkovej polievky. Ligurček obohatí chuť každej polievky, najmä vývarovej, hubovej, zemiakovej a červeného boršču. Cesnak možno pridať do kyslej a zeleninovej polievky, kôpor do vývaru, uhorkovej, paradajkovej a karfiolovej polievky. Oregano sa hodí do krémových polievok, napríklad cuketovej alebo tekvicovej, zatiaľ čo tymián a majorán dodajú intenzívnu arómu polievkam na báze strukovín.
Kedy je najlepší čas na pridanie korenia do polievky?
Korenie, v závislosti od toho, či je suché alebo čerstvé, by sa malo pridávať v rôznom čase počas varenia polievky. Intenzívne voňavé korenie, vrátane nového korenia, zrniečok čierneho korenia, bobkového listu a ligurčeka, sa môže do vývaru vhodiť hneď na začiatku. S pridávaním ostatných, napr. petržlenu, bazalky, kôpru, by sme mali počkať, kým sa polievka nezačne variť. Vyhneme sa tak nežiaducej „horkosti“. Navyše existuje aj nepísané pravidlo, že sušené korenie by sa malo pridávať na začiatku varenia a čerstvé na konci. Kulinárski odborníci tiež radia, že mleté korenie by sa malo používať opatrne a malo by sa pridávať, keď je polievka hotová. Je tiež lepšie používať čerstvo namleté korenie v mlynčeku, pretože dodáva väčšiu hĺbku chuti v porovnaní s práškovým korením z balíčka. Treba tiež pamätať na to, že polievka by sa mala osoliť až ku koncu varenia, čím jej dodáte chuť a nestratí svoje vlastnosti.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Domáci elixír mladosti. Zoštíhli, zabráni cukrovke a odstráni toxíny
Šikovný trik, ako zabrániť plesniveniu chleba
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.