23.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Súkromný archív).
Konečne museli prísť prvé chladnejšie dni jesene. Tento rok prišli na Slovensko v polovici októbra. V mnohých domoch a bytoch sa rýchlo prejavili doteraz skryté problémy – teplo unikalo a vietor prenikal cez rôzne trhliny. Mnohé poruchy si budú vyžadovať rozsiahlu a nákladnú rekonštrukciu, aby sa úplne odstránili. Existujú však dočasné riešenia, ktoré udržia teplo v dome a poskytnú čas na nazbieranie potrebných zdrojov.
Ako udržiavate teplo vo svojom dome? Fyzikálne zákony sú neúprosné
Existujú dva spôsoby, ako udržať optimálnu teplotu v miestnosti:
- zvýšenie príkonu tepla;
- obmedzenie tepelných strát.
Dočasne je jednoduchšie aplikovať riešenia z druhej skupiny – hľadať spôsoby, ako znížiť tepelné straty. Je však dôležité byť úprimný vopred: dlhodobé a komfortné spôsoby tepelnej modernizácie si vyžadujú väčšie investície – pridanie vrstiev izolácie do budovy, výmenu dverí a okien alebo zateplenie strechy.
Ak však prvé chladnejšie jesenné dni prinesú do bytu alebo domu nečakaný chlad, môžeme využiť rýchle, jednoduché a najmä lacné metódy, ktoré znížia účty za vykurovanie a prispejú k vyššej vnútornej teplote. Aké sú to metódy?
V tomto zozname nie sú žiadne zázračné spôsoby, ktoré za povestnú „desiatku“ vyriešia problém netesniacich okien, zle izolovaných stien alebo starej, neefektívnej pece. Nájdete tu však niekoľko tipov na účinnú ochranu najzraniteľnejších miest.
Všetky štatistiky a vyjadrenia odborníkov jasne ukazujú, že teplo uniká predovšetkým v blízkosti okien a dverí. Na webovej stránke jednej britskej spoločnosti zaoberajúcej sa izoláciou domov nájdete informácie, podľa ktorých cez medzeru s priemerom len 3 mm pod východovými dverami uniká približne toľko tepla ako cez otvor v stene s priemerom 5 cm.
Ako rýchlo a lacno zatepliť svoj dom? 6 spôsobov
Bez ďalších rečí prejdime ku konkrétnym riešeniam:
- Bublinková fólia – ako hovorí staré príslovie, „ak je niečo hlúpe, ale funguje to, nie je to až také hlúpe“. Hoci utesnenie okien bublinkovou fóliou nebude vyzerať esteticky a zníži prívod svetla a viditeľnosť, jej aplikácia na rámy alebo dokonca na celú šírku okien výrazne obmedzí prenikanie studeného vzduchu zvonku a únik tepla netesnosťami. Kým nebudete mať v rozpočte prostriedky na nové okná, táto metóda bude najlepšie fungovať s ľahko dostupnými a lacnými opatreniami.
- Tesnenia na vchodové dvere – v mnohých špecializovaných predajniach, ako aj v tisícoch aukcií na internete môžeme za menej ako 25€ kúpiť hrubé gumové tesnenia, ktoré sa nalepia na spodnú časť dverí tak, že guma je ich predĺžením a zakryje medzeru. Pri správne vymeranej inštalácii sa dá medzera zmenšiť takmer na nulu, pričom nepoškriabe podlahu ani nesťaží členom domácnosti otváranie a zatváranie dverí.
- Koberce – po odstránení hlavných zdrojov tepelných strát v blízkosti dverí a okien sa oplatí zamerať na dodatočnú vrstvu tepelnej izolácie na podlahe. Najviditeľnejšou vecou, ktorú na ňu môžete položiť, je koberec alebo rohož. Samozrejme, nemusí to príliš ladiť s estetikou interiéru a samotné koberce nemusia byť lacné, ale často sa dajú kúpiť použité kusy za málo peňazí a dokonca ich nájdete aj vedľa odpadkových košov. V takejto situácii bude potrebné pranie a nebudeme mať komfort výberu farby alebo materiálu. Teplo v domácnosti však pre väčšinu z nás bude prioritou. Ak má dom podkrovie/podkrovie – práve tam sa oplatí pridať ďalšiu vrstvu izolácie.
- Záclony – skrátka ekvivalent kobercov na steny. Ich ďalšou výhodou je, že sa vešajú okolo okien, čo tiež do určitej miery zníži tepelné straty. Z hľadiska tepelnej izolácie platí, že čím hrubšie sú záclony, tým lepšie. Nezabudnite ich však zavesiť tak, aby nezakrývali radiátory. Ak sú tieto pod oknami, je dobré ich o niečo vyššie prestrihnúť a použiť ďalšiu položku v zozname.
- Police nad radiátormi – teplo vychádzajúce z radiátorov sa efektívnejšie využije, ak je nasmerované do stredu miestnosti. Najväčší účinok to bude mať na radiátory namontované pri vonkajších stenách budovy. Ľahko si môžete kúpiť police alebo samotné uzávery, ktoré zabránia vzduchu stúpať priamo nahor. Samozrejme, potrebná je aj vrstva tepelnoizolačnej fólie za radiátorom.
- Izolácia potrubia – určité úspory možno dosiahnuť aj izoláciou teplovodných potrubí v domácnosti, na čo možno použiť aj obyčajnú hliníkovú fóliu. Stojí však za to dobre si premyslieť, ktoré časti inštalácie obalíte. Zmysel to bude mať v suteréne, ktorý je zvyčajne aj tak studený a kvôli nedostatočnej izolácii sa voda v ňom ochladí skôr, ako sa dostane do hlavných miestností. Bude však zbytočné vo veľkom obaľovať všetky potrubia a rúry, veď niektoré z nich vydávajú teplo práve v miestnostiach, kde chcete viac tepla.
Ako sme už upozornili – neexistujú tu žiadne zázračné metódy. Keby existovali, určite by sa už dávno hojne používali, najmä v posledných štvrťrokoch, keď ceny vykurovania v dôsledku energetickej krízy vystrelili nahor.
Ak však „v dome fúka vietor“ a my nemáme čas ani peniaze na rozsiahlu rekonštrukciu, použitím niekoľkých z vyššie uvedených tipov znížime tepelné straty a získame o 1, 2 alebo 3 stupne viac. Určite sa zníži aj spotreba paliva – bez ohľadu na to, či svoj dom vykurujete elektrinou alebo plynom.
Nepočítajte však s obrovskými úsporami, v najlepšom prípade to bude 10 až 15 percent z účtu. Menšie očakávania znamenajú menšie riziko sklamania a šancu na príjemné prekvapenie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Navlhčite vodou a nalepte bublinkovú fóliu na okno. Tento jednoduchý patent zmení váš život
Pred vykurovacou sezónou urobte jednu vec s radiátorom. Vaše účty za vykurovanie budú nižšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.