23.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Andrea Piacquadio).
Jesenné a zimné obdobie je obdobím, keď mnohí z nás trpia prechladnutím. Dospelí ich prekonávajú v priemere trikrát ročne a deti dokonca štyrikrát častejšie. Našťastie môžeme infekciu účinne a rýchlo poraziť, ak budeme uplatňovať niekoľko pravidiel. Navrhujeme, ako obmedziť vznik prechladnutia.
Proti infekcii môžeme bojovať osvedčenými metódami. Ešte lepším spôsobom je však jej prevencia. Najmä v tomto ročnom období to však nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať, pretože náš organizmus je voči vírusovým útokom mimoriadne zraniteľný. Zistite viac o tom, ako sa starať o svoje zdravie.
Prečo je jeseň a zima obdobím prechladnutia?
Keď klesne teplota, mnohí ľudia ochorejú. Je to preto, že v našom klimatickom pásme trvá infekčné obdobie od októbra do marca, takže je ťažké vyhnúť sa prechladnutiu počas takého dlhého obdobia.
Je to spôsobené najmä tým, že v tomto období sme oveľa častejšie v interiéri. Takéto podmienky sú priaznivé pre prenos infekcií. Zaujímavé je, že neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali skutočnosť, že mrznutie by výrazne zvyšovalo riziko prechladnutia.
Za naše ochorenia sú zodpovedné predovšetkým vírusy, ktorých je vo vzduchu až 200 rôznych druhov. Najčastejšími vinníkmi zodpovednými za naše prechladnutie sú:
- koronavírusy,
- rinovírusy,
- iné vírusy – napr. RSV, paragrpa vírusy,
- adenovírusy,
- parvovírusy,
- enterovírusy,
- Coxsackie vírusy.
Ako rozpoznáte prvé príznaky prechladnutia?
Napriek tomu, že nám naše telo dáva signály, často ignorujeme prvé príznaky prechladnutia. Ukazuje sa, že sú okamžité, pretože zvyčajne zaútočia na naše telo deň alebo dva po nákaze. Preto sa oplatí vedieť, aké sú prvé príznaky prechladnutia, aby sme mohli rýchlo konať.
Na začiatku je to únava, podráždenosť a pocit, že sa necítime dobre. Prvé príznaky často postihujú aj horné dýchacie cesty. Potom môžeme pociťovať nepríjemné pocity v nose, škriabanie, pálenie a vysychanie slizníc. Potom príznaky pomerne rýchlo napadnú hrdlo. Hrdlo je začervenané a bolí.
Neskôr, niekoľko dní po nakazení, infekcia dosiahne svoj vrchol. Vtedy sa zintenzívni nádcha, kýchanie a bolesť hrdla a môže ich sprevádzať vysoká horúčka alebo horúčka.
Ako zabrániť vzniku infekcie?
Najlepším riešením je zabrániť prepuknutiu príznakov. Na to samozrejme nesmieme podceniť prvé príznaky a reagovať hneď, ako vycítime, že niečo nie je v poriadku.
Okrem toho odborníci odporúčajú v období infekcie jesť aspoň jedno teplé jedlo denne. Okrem toho je dobré venovať sa aj pravidelným prechádzkam. Samozrejme, veľmi dôležité je aj udržiavať hydratáciu a vypiť aspoň 2 litre vody denne.
Mali by sme mať na pamäti aj to, že sa nakazíme najmä kvapôčkovou cestou, preto je vhodné nosiť v uzavretých priestoroch masku a často si umývať ruky. Lekári tiež dodávajú, že najlepšou prevenciou proti infekcii je očkovanie.
Pomôcť si môžeme aj domácimi prostriedkami, ako je mlieko s maslom a medom, cibuľový sirup alebo zázvorový čaj.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Aby si deti užili škôlku či školu… STOP nachladnutiu a soplíkom!
Medzi deťmi prevláda chrípka s vystupňovaným priebehom. Lekárka dáva rodičom cenné rady
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.