23.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/BearFotos).
Ak si myslíme, že hrabanie opadaného lístia je to jediné, čo môžeme v októbri a novembri v záhrade robiť, veľmi sa mýlime. Jeseň znamená začiatok zimného vegetačného obdobia. Akú zeleninu môžeme v tomto období zasiať?
V rozpore s tým, čo sa zdá, sa záhradnícka sezóna s príchodom jesene vôbec nekončí. Október a november a niekedy aj začiatok decembra sú ideálnym obdobím na siatie niektorých plodín, tzv. ozimín.
Jeseň v záhrade. Čo sú to zimné rastliny?
Oziminy alebo zimné rastliny sú mrazuvzdorné odrody, ktoré po zasiatí do pôdy prechádzajú obdobím zimného pokoja. Potom s prvými príznakmi jari začnú silno rásť. Vďaka tomu, že ich životný cyklus sa začína skôr ako u rastlín zasiatych na jar, možno oziminy zbierať aj o niekoľko týždňov skôr.
Zimné výsevy sa preto premietajú do zvýšenej poľnohospodárskej produkcie. Zároveň zlepšujú štruktúru pôdy. Okrem toho si jesenným výsevom plodín ušetríme čas na jar, ktorá je obdobím zvýšenej práce v záhrade.
Obdobie jesenného výsevu. Akú zeleninu zasiať v októbri a novembri?
Medzi najznámejšie oziminy patrí cesnak a cibuľa. To však nie je jediná zelenina, ktorú sa oplatí zasiať na jeseň. Na zimné pestovanie sa výborne hodia aj nasledujúce druhy:
- mrkva
- špenát
- maslový šalát
- petržlen
- šalotka
- reďkovka
- rukola
- kapusta
- brokolica
- karfiol
- pažítka
- fazuľa
- kôpor
Je však dôležité venovať pozornosť odrodám tejto zeleniny. Na jesenný výsev si vyberte skoré odrody, ktoré sú odolné a prežijú zimu. Napríklad v prípade kôpru sa oplatí staviť na: „Emerald“, „Luculus“, „Ambrosia“ a „Amat“. Na druhej strane, najlepšie mrazuvzdorné odrody petržlenu sú: koreňová odroda ‚Cukrova‘, ‚Kaska‘ a ‚Lenka‘. Všetky informácie o mrazuvzdornosti rastlín nájdete na obaloch semien, preto je potrebné pred výsevom pozorne si prečítať etiketu.
Čo si musíme zapamätať? Dodržiavajte tieto dôležité pravidlá
Pestovanie rastlín v zime sa líši od pestovania rastlín na jar. Nie je to síce nijako zvlášť zložité, ale pri jesennom výseve semien musíme pamätať na niekoľko dôležitých pravidiel. Ak ich nebudeme dodržiavať, je veľká pravdepodobnosť, že naše rastliny neprežijú nepriaznivé poveternostné podmienky a na jar nedajú úrodu.
Prvým aspektom, ktorému treba venovať pozornosť, je miesto pre zimnú zeleninu. Pri výbere miesta pre plodinu nájdite slnečné a od vetra chránené miesto. Odporúča sa pripraviť ho mesiac pred výsevom.
Najprv by sa mala pôda zbaviť zvyškov predchádzajúcich plodín, ako aj buriny, ktorá by mohla brániť rastu mladých rastlín. Potom sa odporúča aplikovať do pôdy fosforečné a draselné hnojivo alebo kompost. Na jeseň môžeme upustiť od používania dusíkatých hnojív. Nemá to zmysel, pretože dusík sa v zime z pôdy vyplaví. S takýmito hnojivami je lepšie počkať do jari.
Ďalší dôležitý bod sa týka samotného výsevu semien. Na jeseň by sme ich mali vysievať v menšej vzdialenosti ako na jar, pričom do jednej jamky v zemi umiestnime niekoľko semien. Majte na pamäti, že nepriaznivé poveternostné podmienky môžu spôsobiť, že niektoré z nich nevyklíčia. Po zasiatí je potrebné našu plodinu jemne zaliať.
Hoci sú zimné druhy odolné, v zime ich treba chrániť. Z tohto dôvodu sa odporúča zakryť záhony bielou vlnou alebo fóliou ešte pred prvými mrazmi. Dôležité je, aby naša ochrana nezabránila prístupu svetla.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto kvety je najlepšie vysádzať v októbri. Na jar sa vaša záhrada premení na modrý koberec
Zasaďte ho do záhrady a obdivujte ho. Je odolná voči mrazu, chorobám a suchu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.