23.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lucia Kohutova).
Streptokarp nemá veľa požiadaviek, ale napriek tomu nie je na Slovensku zatiaľ veľmi populárna. Ukazuje sa, že rastlina je svojím vzhľadom podobná cenenej, oveľa známejšej orchidei. Ako sa starať o torzovitú rastlinu? Odporúčame.
Streptocarpus saxorum je krásna rastlina pochádzajúca z južnej Afriky. S nezvyčajným vzhľadom, ktorý môže trochu pripomínať orchideu, oživí každý interiér a je krásnou okrasnou rastlinou nenáročnou na údržbu. Úspešne prežíva aj na terasách a balkónoch, nielen v domácnosti. Ako sa o ňu starať? Zistite, aké je to jednoduché.
Kedy kvitne streptokarp? Radšej venujte pozornosť tomuto
Kvety sú najzdobnejšou časťou streptokarpu. Vyskytujú sa v mnohých farbách, pričom medzi najobľúbenejšie patria krémová, biela, fialová a tmavomodrá. Niektoré odrody majú dokonca viacero farieb. Názov streptokarp je odvodený od charakteristického tvaru semien, ktoré sú špirálovito stočené. Rastlina je to malá a kvitne intenzívne až šesť mesiacov v roku. Zvyčajne to trvá od apríla do októbra, takže je možné, že niektoré druhy stále potešia dekoratívnymi kvetmi, od ktorých nemôžete odtrhnúť oči.
Ako sa staráte o streptokarp? Nie je na tom nič ťažké
Keďže streptokarpy pochádzajú z Afriky, potrebujú teplé a slnečné miesto. Najlepšie je zabezpečiť im rozptýlené svetlo, aby sa listy nespálili, ale pravdepodobne sa im bude dariť aj v polotieni. V našich klimatických podmienkach je najlepšou voľbou pestovanie rastliny v kvetináčoch. Ideálne je, ak má pôda mierne kyslú reakciu a je úrodná, priepustná a humusová. Substrát by mal byť neustále vlhký, ale nie úplne mokrý, aby sa zabránilo hnilobe koreňov. Rastline sa bude najlepšie dariť v miestnosti s teplotou 18-20 stupňov Celzia a v zime, keď je v pokoji, pri 12-15 stupňoch Celzia. Streptokarp sa nebojí prievanu. V lete sa odporúča zalievať hu až trikrát týždenne a v zime raz týždenne. Nezabudnite, že v kvetináči sa nesmie hromadiť voda.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Toto sú najlepšie rastliny do spálne. V noci sa menia na fľaše s kyslíkom
Nezabudnite ho umiestniť do svojej izby a spálne. Vaše pľúca vám poďakujú
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.