24.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Lapa Smile).
Zima vyžaduje od pestovateľov kvetov zvýšené opatrenia na ochranu svojich obľúbených rastlín. Týka sa to nielen pridelenia alebo domácich záhrad, ale aj balkónov. Ak urobíte správne kroky, vaše rastliny prežijú až do jari.
Na samom začiatku musíte určiť, ktoré kvety budú schopné prežiť až do jari. Iba v týchto prípadoch bude opodstatnené pripraviť ich na zimovanie. Na aký druh sa to vzťahuje? Zazimovanie sa môže vykonávať s kvetmi, ako sú muškáty, begónie, oleandre, fuchsie, mučenky a mandevily. Musíte však vedieť, čo robiť, aby bol celý proces úspešný. Existuje spôsob, ktorý výrazne zvyšuje šance, že sa to stane.
Na čo nezabudnúť pri príprave kvetov na zimovanie?
Pri príprave kvetov na zimovanie by ste mali venovať osobitnú pozornosť ich zdraviu. Nižšie teploty a obmedzený prístup svetla prežijú len zdravé exempláre, ktoré nenapadnú žiadni škodcovia.
Najprv musíte z kvetov odstrániť zvädnuté a suché listy. Výhonky rastliny musíte skrátiť asi o ⅔ ich dĺžky. Kľúčom je dodržiavať pokyny pre konkrétne druhy. Niektoré vyžadujú osobitný prístup.
Kde zimovať rastliny?
Kvety by mali zimovať na chladných, ale svetlých miestach. Rastliny by nemali byť vystavené mrazu. Optimálna teplota je stropná teplota 4°C až 8°C. Dobrým miestom by bola garáž alebo pivnica s prístupom svetla alebo schodisko v prípade panelákov. Vďaka tomu kvety z balkóna prežijú zimu.
Táto akcia pomôže vašim balkónovým rastlinám prežiť zimu
Je tu ešte jeden krok, ktorý pomôže vašim rastlinám prežiť zimu. Musíte znížiť zálievku, ale nie na nulu. Kvety by ste mali zalievať 1 až 3 krát do mesiaca. Je nevyhnutné vyhnúť sa presušeniu alebo nadmernému zalievaniu.
Rastliny počas zimy spia. Preto by sa nemali hnojiť. Keď sa skončia mrazivé mesiace, môžete kvety premiestniť na trochu teplejšie miesto. Potom dokončia vegetačný proces a na jar vytvoria nové listy. Potom môžu byť umiestnené na balkón v polovici mája, keď mrazy pominú.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posledná výzva na prípravu tuje na zimu. Takto prežívajú mrazy
Zalievate sansevieriu často? Skontrolujte, či nerobíte chybu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.