24.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/TeamTiny).
Vzbudila značný záujem nielen u záhradkárov, ale aj u majiteľov bytov, rodinných domov a rekreačných pozemkov. Mandevila vyniká na pultoch obchodov svojím jedinečným vzhľadom. Je ťažké prejsť ľahostajne okolo bohatých a mimoriadne pestrých kvetov. Skôr ako hrdo vykročíte s novou akvizíciou a ponáhľate sa rovno domov, zvážte, či budete môcť rastlinu bezpečne zazimovať. Poradíme vám, ako k tejto otázke správne pristupovať.
Odkiaľ pochádza mandevila?
Na Slovensku obľúbená dipladénia už roky triumfuje v záhradách, na balkónoch a terasách. Mandevila nie je nič iné ako jedna z jej novších a veľmi pôsobivých odrôd. Prirodzene rastie na tropických stromoch v Južnej Amerike. Je to pravý hybrid, ktorý vyvinula japonská spoločnosť Suntory na základe druhu mandevila atroviolacea. Rastlina je charakteristická svojimi liánami, z ktorých vyrastajú tmavozelené listy a svieže kvety.
Má veľmi dlhé a ochabnuté stonky, ktoré bez pravidelného strihania začínajú presahovať okraje kvetináča. Pri pestovaní v správnych podmienkach môže rastlina dosiahnuť výšku až 3 metre. Skutočným vrcholom mandevily sú však kvety – ich farby sa pohybujú od bielej cez ružovú až po žiarivo červenú. Pestované druhy potešia dlhým obdobím kvitnutia, ktoré sa začína v máji a trvá až do konca októbra alebo dokonca do začiatku novembra.
Ako pestovať rastlinu a starať sa o ňu?
Od čoho závisí úspech úspešného pestovania mandevily? Je veľmi dôležité, odkiaľ rastlinu získavame. Skúsení záhradníci odporúčajú obrátiť sa na špecializované obchody a záhradné centrá. Pri návšteve buďte trpezliví a neunáhlite sa s výberom. Rastlina, s ktorou odchádzame, by mala byť zdravá, silná a s plne vyvinutým koreňovým systémom. Pre zdravý rast potrebuje rastlina predovšetkým ľahký a priepustný substrát.
Pestovatelia mnohých druhov odporúčajú vybrať si hotovú záhradnú zmes, ktorá by mala obsahovať aj piesok. Mierne starším druhom by sa malo dobre dariť aj v substráte obohatenom o rašelinu. Pred vložením rastliny do vhodného kvetináča však vytvorte drenážnu vrstvu. Mandevilu vždy umiestnite na teplé a slnečné miesto. Vybraný druh znáša aj svetlý tieň, čo sa však prejaví menej bohatým kvitnutím.
Bezpečné zimovanie doma
Pri prvej kúpe mandevily je potrebné mať na pamäti, že ide o druh, ktorý vo voľnej prírode neprežije slovenské mrazy. Ak chceme, aby bola oku lahodiaca dlhšie ako jednu sezónu, mali by sme ju na prelome októbra a novembra preniesť do interiéru. Najlepšie je umiestniť rastlinu do miestnosti s optimálnou teplotou 15 až 18 stupňov Celzia. Správne nastavené teplo zabezpečí, že bez problémov prežije aj tú najdlhšiu zimu.
Ako sa staráme o rastlinu počas prezimovania? Začneme tým, že výrazne znížime zalievanie, ale dbáme na to, aby bol koreňový bal neustále vlhký. Nadmerné sucho je škodlivé. Jesenno-zimné obdobie je časom, keď treba prestať s hnojením a používaním živín. Nadmerná strata listov rastlinou môže byť dôvodom na obavy. Nebuďte z toho príliš znepokojení. Je to úplne prirodzený príznak a na jar sa na ich mieste objavia nové listy.
Až na konci zimy prejdeme k udržiavaciemu rezu. Kvetinárstva sa zameriavajú len na staré a zjavne poškodené výhonky. Je to vynikajúci spôsob, ako dodať rastline požadovaný tvar. Prvé nesmelé kroky jari sú predzvesťou možnosti presadiť zdravú rastlinu. Predtým sa však pozrite, či jasne vidíte korene vyčnievajúce z kvetináča. Ak áno, nič nebráni výmene kvetináča za väčší. Podzemné časti rastliny, ktoré sú ukryté hlboko v substráte, naznačujú, že s presádzaním môžeme ešte počkať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sa strihajú kytice hortenzie? Záhradníci používajú metódu „zdola“. Potom rastie ako kaša
Ako prezimovať sadenice ruží? Korene namočte a zabaľte. Na jar z nich vyrastie veľa nových výhonkov
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.