25.10.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Anna Shvets).
Balkóny, terasy a okenné parapety, na ktorých rastú bujné rastliny, sú skutočným potešením pre oči. Množstvo druhov dodáva domu nový charakter a zútulňuje ho. Sú však chvíle, keď nám po komplexnej starostlivosti o našu malú džungľu zostane kopa odpadkov. Ako s ním naložiť a do ktorého koša ho vyhodiť? Pozrite sa na to práve teraz.
Kam vysypať zeminu po kvetoch?
Upratovanie po nákupe, vykopávaní alebo presádzaní rastlín sa nezdá byť veľmi zložitou úlohou. Stačí si vziať najobyčajnejšie vrecko, naplniť ho zvyšnou zeminou a potom ho vyhodiť do odpadkového koša. Niektorí ľudia robia obľúbenú chybu, keď dbajú na to, aby sa odpad správne separoval.
Nedostatok vedomostí ich vedie k tomu, že naplnia hnedý kontajner, t. j. na biologicky rozložiteľný odpad, nevyužitou zeminou. Takéto správanie je však nesprávne. Prečo? Zemina z kvetov by mala vždy skončiť v čiernom koši, určenom na zmesový odpad. Najčastejšie bude znečistená ďalšími zložkami, napr. štrkom, zvyškami kôry alebo malými kamienkami, ktoré sa nedajú ľahko odstrániť.
Táto situácia sa týka len malého množstva odpadu. S prebytočnou zeminou by sa malo zaobchádzať ako so stavebným odpadom a odviezť ju do zberného dvora zberných surovín. Prípadne sa môžeme rozhodnúť objednať kontajner a zaplatiť firme za odvoz odpadu.
Kvety, lístie, konáre a kôra – do ktorého kontajnera?
Niekedy sa stane, že napriek správnej starostlivosti začnú izbové rastliny, ktoré zdobia skrine, police a parapety, strácať listy a kvety. Spočiatku ich je málo, ale časom sa začne hromadiť malá kopa. Čo s ňou robiť? Riešenie je jasné – pozbierajte ich a vyhoďte do koša. Problém nastáva, keď sa dostanete ku košu na odpadky, pretože celkom neviete, ktorá farba koša bude vhodná.
Treba mať na pamäti, že všetky uvedené časti rastlín sa veľmi rýchlo rozkladajú. Je to spôsobené prítomnosťou prirodzene sa vyskytujúcich mikroorganizmov. Z tohto dôvodu by sa mali umiestňovať do hnedého kontajnera s logom biologicky rozložiteľného odpadu. Záhradníci odporúčajú aj trochu iné riešenie. Namiesto toho, aby ste ich ponechali v odpadovom priestore, premeňte ich na výživný kompost a použite ich okrem iného ako ekologickú živinu pre záhradné rastliny.
Miesto pre uschnuté rastliny a ostré kvetináče
So zvädnutými, odumretými a úplne odumretými rastlinami bez ohľadu na druh zaobchádzame rovnako ako s listami a konármi. To znamená, že by ste ich mali vhadzovať do hnedého kontajnera, t. j. do kontajnera špeciálne určeného na biologický odpad. Predtým však nezabudnite odstrániť všetku nahromadenú zeminu. Záhradníci tiež upozorňujú, že nie vždy musíme takto zaobchádzať so zanedbanými rastlinami. Mnohé z nich budú výborne fungovať ako prírodné hnojivo pre záhradné plodiny. Stačí ich umiestniť do kompostu.
Pravidlá tiež jasne definujú, kam by mali putovať rozbité, rozbité, špinavé alebo prasknuté kvetináče. Plastové kvetináče vždy patria do žltého koša, ktorý je plne určený na skladovanie plastov a kovov. Po ich zozbieraní sa ďalej recyklujú a vrátia sa do obehu. Trochu inak je to s keramickými nádobami, ktoré umiestňujeme do čierneho kontajnera, t. j. so zmesovým odpadom.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vyzerá ako orchidea, ale veľmi dobre znáša prievan. Umiestnite ju k oknu. Kvitne až do októbra
Toto sú najlepšie rastliny do spálne. V noci sa menia na fľaše s kyslíkom
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.